04.09.2022 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak snížit nároky na prostor při skladování slámy

Firma Krone nabízí celosvětově první stroj pro kompletní sklizeň slámy a pícnin s názvem Premos 5000. Jedná se o výsledek vývoje, iniciovaného snahou o zjednodušení sklizně i následné dopravy a uložení těchto materiálů.

Stroj má snížit potřebu práce při sklizni slámy tak, že odpadne potřeba manipulace s balíky a jejich dopravy. S peletami je možné manipulovat výrazně jednodušeji, případně i ručně. Balíky slámy mají poměrně velké nároky na prostor jak na přepravním prostředku, tak i ve skladovacích kapacitách.

Při stávající manipulaci se slámou dochází k velké produkci prachu. Jednotlivé články technologické linky sklizně slámy do balíků jsou také obtížně automatizovatelné. Naproti tomu u pelet jsou požadavky na prostor při skladování výrazně nižší. Jsou sypatelné a při dopravě i dávkování je možné využívat automatizaci, což je vhodné při krmení peletami. V krmné dávce skotu mohou představovat významný zdroj vlákniny.

Díky stlačení vykazují pelety ve shodném objemu podstatně více energie, než volně ložená nebo slisovaná sláma. Specifická hustota činí u válcových balíků slámy 100 – 150 kg/m3, u hranolových pak 200-220 kg/m3 (lisy HDP firmy Krone). Pelety ze slámy, které produkuje Premos 5000, pak díky poctivému slisování dosahují specifické hustoty 1100-1200 kg/m3. Ve srovnání s volně loženou slámou mají pelety dvanáctinásobně nižší požadavky na skladovací prostor, ve srovnání s válcovými balíky až osminásobně nižší.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down