Jak uspořit chemické postřiky

Ochrana rostlin je velmi náročnou disciplínou moderního zemědělství, do kterého však v poslední době promlouvá řada „odborníků“ z řad široké společnosti. Kromě běžných požadavků se tedy současní zemědělci musejí potýkat i s tímto novodobým trendem.

Určitou odpověď pro řešení praktické problematiky při práci s postřikovačem představuje sofistikovaný systém s názvem AUTOSPRAY od francouzského výrobce závěsové techniky zn. KUHN. Jedná se o jedinečný systém, který dokáže nastavit a přesně dodržet velikost kapek postřiku.

Na velikosti záleží

Velikost kapek při postřikování je zjednodušeně definována tlakem a typem trysky. Tlak je potom definován průtokem a velikostí trysek. A tady přicházíme k jádru problémů. Moderní postřikovač musí dávkovat postřik dle pojezdové rychlosti. To znamená, že dávka na hektar sedí, ale aktuálně průtok v trysce se mění v závislosti na pojezdové rychlosti postřikovače. Různé průtoky tryskou vedou k různým velikostem kapek. Ale efektivita aplikace chemickými prostředky s velikostí kapek velmi úzce souvisí kvůli principu působení chemických prostředků (kontaktní, systémové), kvůli povětrnostním podmínkám, ale také kvůli vlhkosti apod.

Velikost kapek je tedy velmi důležitá a systém AUTOSPRAY zn. KUHN dokáže zajistit konstantní velikost kapek, bez ohledu na pojezdovou rychlost postřikovače, ale např. také i bez ohledu na variabilním dávkování (podle map nebo N-senzoru). Systém AUTOSPRAY funguje na základě pulsujících trysek. Během jedné vteřiny se tryska 20x otevře a 20x zavře. Na podobný systém jsme zvyklí u vstřikovačů COMMON RAIL. Aktuální průtok tryskou se potom liší podle toho, jak dlouho zůstane tryska během pulzu otevřená. Pro příklad, při malých průtocích je tryska otevřená pouze 30 % času, při velkém průtoku je tryska otevřená 100 % času. To znamená, že tryska přestane pulzovat a stříká nepřetržitě. Výsledkem je stejná velikost kapének bez ohledu na změnách pojezdové rychlosti a bez ohledu na variabilním dávkování.

Systém AUTOSPRAY je příkladem velmi sofistikované technologie, která řeší vyšší efektivitu při ochraně rostlin. V kombinaci s automatickým vypínáním jednotlivých trysek a s kompenzací dávek při otáčení postřikovače se jedná o velmi šetrné a úsporné řešení nejen k Vašemu poli, ale i k Vaší peněžence.*

Ing. Tomáš Vomela

produktový manažer

KUHN CENTER CZ

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down