Jaký je Diesel roku 2016?

Na mnichovském veletrhu Bauma 2016 byl slavnostně vyhlášen Diesel roku 2016 (Diesel of the Year), tedy odbornou porotou vybraný nejlepší vznětový motor letošního roku. Je jím patnáctilitrový šestiválec MAN D3876.

Nový motor je postaven na platformě svého předchůdce, je však lehčí, ale i přesto má stále velmi dobré výkonové charakteristiky. Je vyráběn ve výkonových provedeních 565, 612 a 660 k s maximálním točivým momentem dosahujícím od 2700 do 3000 Nm a to v rozmezí otáček 1050 až 1450 za minutu.

Z výše uvedeného výkonu je zřejmé, že základní uplatnění motoru je v kamionových tahačích a též stavebních strojích, ale i výkonné zemědělské technice. Podle toho, zda je motor osazen do silniční nebo mimosilniční aplikace, se liší systém regulace emisí. Pro silniční použití a normu Euro 6 je využito systému SCR nejnovější generace, dále DPF, oxidačního katalyzátoru, dvojice EGR ventilů a též dvojitého přeplňování.

Mimosilniční aplikace motoru je z pohledu “aftertreatmentu“ o něco jednodušší. Splňuje emisní normu Tier 4f (Euro 5), a to s využitím jednoho turbodmychadla VGT, systému SCR a jednoho EGR ventilu. Filtr částic  a oxidační katalyzátor nejsou použity vůbec.

Na nový motor je možné doplnit až šestnáct variant systému regulace emisí podle toho, jaký emisní limit má splňovat, tedy podle toho, v jakém státě bude vozidlo s tímto motorem jezdit.

Velmi důležitou součástí moderních vznětových motorů je vysokotlaký systém vstřikování Common Rail s tlaky navýšenými až na 250 MPa, což zlepšuje rozprášení nafty ve spalovacím prostoru, umožňuje její lepší prohoření, a tím i nižší spotřebu paliva a emise škodlivin.

Motory MAN D3876 jsou konstruovány s důrazem na stavební aplikace. Jsou tedy vyráběny tak, aby odolaly horku, prachu a dlouhodobému zatížení. Přitom jejich údržba není náročná. Specifikem pro použití ve stavební technice jsou olejové vany upravené tak, aby stroje s motory MAN mohly pracovat i ve velkém náklonu bez rizika nasátí vzduchu do mazacího systému.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *