Jarní Modletice letos již popáté

První květnový pátek je v kalendáři akcí již tradičně vyhrazen pro společnost RCG- Agromex. Ve svém prodejním a servisním středisku v Modleticích v blízkosti dálnice D1 uspořádala letos už pátý Den otevřených dveří. Pro návštěvníky byl připraven široký sortiment strojů různých značek, zkušební jízdy s traktory a zajímavý doprovodný program. O dobrou pohodu se staraly dechová kapela Babouci a hudební skupina Bonita, významně k ní přispělo i letní slunečné počasí, bohaté občerstvení a tombola.

Středisko v Modleticích bylo otevřeno na začátku dubna 2004. Na ploše více než 20 000 m2 se kromě administrativního zázemí nachází servisní oddělení s moderně vybavenou dílnou, rozsáhlý sklad náhradních dílů napojený na centrální počítač celé skupiny Agravis a lakovna velkorozměrných předmětů. Součástí areálu je i mycí box, olejové hospodářství, prodejní prostory a venkovní výstavní plocha.

Široký sortiment špičkové techniky
Agromex, s. r. o., působí v oblasti obchodu se zemědělskou technikou od roku 1992. V roce 2003 se spojila se silným německým partnerem RCG (Raiffeisen Central-Genossenschaft), který je jednou z největších společností zabývajících se výrobou a prodejem širokého sortimentu techniky a služeb pro zemědělství na německém trhu. Na přelomu let 2005/2006 se uvedená německá společnost přejmenovala na Agravis Raiffeisen AG.
Vzniklá společnost RCG-Agromex se přestěhovala do nově vybudovaného moderního prodejního a servisního střediska zemědělské a zahradní techniky v Modleticích. Od 1. dubna 2004 je generálním importérem zemědělské techniky Fendt pro Českou republiku, zajišťuje prodej traktorů, sklízecích mlátiček a lisů této značky včetně kompletního servisu a dodávek náhradních dílů. Kromě toho nabízí prodej a servis přepravní techniky Hawe, starších sklizňových strojů Claas, specializované profesionální zahradní techniky Gutbrod a Sabo a vysokotlakého mycího zařízení Dibo. Uvedená technika se nachází nejen v novém areálu nedaleko Prahy, ale i v mnoha prodejních a servisní střediscích, které pokrývají celou Českou republiku. Pro oblast západních Čech bylo v dubnu letošního roku otevřeno nové prodejní a servisní středisko v Nýřanech.
Za firmou RCG – Agromex, s. r. o., se tedy skrývají špičkové zemědělské stroje, originální náhradní díly na dodávanou techniku, použité stroje v prvotřídní kvalitě, záruční a pozáruční servis, moderní lakovna a kvalitní zahradní technika. Samozřejmostí jsou i různé alternativy financování dodávaných strojů.

Prioritou traktory Fendt
„Naše společnost se orientuje především na zemědělské stroje, zahradní technika spíše sortiment doplňuje, i když její prodej neustále stoupá,“ řekla týdeníku Zemědělec Ing. Milana Pobudová, manažerka RCG-Agromex. „Prioritou je technika značky Fendt, především silné traktory. Jejich přednosti nejsou spojeny jen s osvědčenými technologickými systémy, ale také se špičkovým servisem, kterému věnujeme velkou pozornost, rychlými dodávkami náhradních dílů i dalšími službami. Na prvním místě jsou u nás spokojení zákazníci, kterých neustále přibývá.“
V loňském roce se ve výrobním závodu Fendt v Marktoberdorfu vyrobilo celkem 13 312 traktorů, v letošním roce by jich mělo sjet z výrobního pásu už 15 tisíc. V současné době se rozšiřuje výroba, na výstavbu nových výrobních hal se počítá se s investicemi přes 100 milionů eur. V roce 2007 obsadily traktory Fendt na německém trhu první místo. V ostatních částech Evropy zaujímá tato značka různý podíl na trhu, např. v Belgii a ve Švýcarsku 10 %, v Nizozemí 16 % a v Lucembursku 23 %. Velice pozitivní je i stoupající prodej v pobaltských státech a Polsku. V České republice by se mělo v letošním roce prodat přibližně 140 až 150 traktorů Fendt. Zcela jednoznačně dominují modely v nejsilnější třídě – podle statistik za loňský rok zaujímají ve třídě nad 200 koní první místo. Na českém trhu je největší zájem o modely řady 900 Vario – zvláště typy 930, 933 a 936. V roce 2006 byl také jedním z nejprodávanějších modelů traktor 818 Vario. Velmi dobře se rovněž uvedla řada 300 Vario, o kterou se zajímají hlavně menší zemědělci, kteří potřebují všestranný traktor, nebo velké zemědělské podniky, jež požadují úsporný traktor do krmných vozů. „Abychom pokryly poptávku během celého roku, máme traktory předobjednané,“ dodala Milana Pobudová. „Dodací lhůty jsou u některých modelů až šest měsíců, ale zákazníci se nemusejí bát. Díky přeobjednaným modelům bychom měli pokrýt poptávku ve lhůtách znatelně kratších.“

Lídr na trhu zemědělských technologií
V současné době nabízí Fendt šest výrobních řad traktorů v rozsahu od 60 do 360 koní, a to i v komunálním provedení. Vario převodovkou jsou osazeny již všechny výrobní řady kromě speciálních traktorů do vinic – řady 200 V, F a P. Také tyto modely budou v dohledné době vybaveny Vario převodovkou a představeny na českém trhu. Unikátní převodovka Vario, díky níž dokážou jet traktory Fendt rychlostí od 0 do 40, resp. až 60 km/hod plynule bez řazení převodových stupňů, se v zemědělské praxi velice osvědčila, a proto ji výrobce začal dodávat i do nejsilnějších modelů kolem 250, ale i 360 koní. Zemědělci ji naleznou také v nižších řadách, pro rok 2007 nabízí RCG-Agromex s Vario převodovkou i traktory s výkonem kolem 100 koní (řada 300).
Kromě již zmíněné Vario převodovky disponují traktory Fendt řadou dalších technických předností. Jde především o systém TMS – elektronickou komunikaci mezi motorem a Vario převodovkou. Při aktivaci tohoto systému řidič pouze zadá požadovanou rychlost a řízení motoru a převodovky převezme elektronika. Motor v tomto režimu pracuje s nejnižšími možnými otáčkami, čímž je automaticky zajištěna hospodárná jízda a co nejmenší spotřeba paliva. Tento systém dnes oceňují zemědělci nejvíce, neboť spotřeba nafty, vzhledem ke stále stoupajícím cenám pohonných hmot, rozhoduje velkou měrou o ekonomice traktoru.
Inovace se týkají i dalších systémů souvisejících s komfortem obsluhy a s kvalitou jízdy traktoru. Základem dosahované rychlosti je systém FSC (Fendt Stability Control), který v zatáčkách automaticky stabilizuje traktor v protisměru odstředivé síly při využití nezávisle odpružené přední nápravy a dvouokruhových vzduchových brzd. Traktory Fendt dnes mají až osm hydraulických okruhů, všechny hydraulické ventily jsou ovládané pod tlakem. Ke komfortu jízdy přispívá nejen pneumaticky odpružená kabina či sedadlo řidiče s nízkofrekvenčním tlumením kmitů, ale i bezúdržbové hydropneumatické zavěšení předních kol o celkovém zdvihu 300 mm. Další specialitou firmy Fendt je plnohodnotné otočné řízení, kdy je možné v krátkém čase otočit celou řídící jednotku o 180°. Traktor tak může pracovat dozadu se stejným komfortem jako dopředu, což např. v lese umožňuje dlouhodobou práci bez velkého vypětí a stresu. U modelů řady 900 Vario je v sériové výbavě imobilizér, který zamezí neoprávněnému nastartování stroje a jeho krádeži, díky tomuto systému lze dostat slevu na pojištění.

Novinky i použité stroje
Novinkou loňského roku byl Fendt 820 Vario Greentec. Jde o traktor stejných technických parametrů jako klasický traktor tohoto typu. Liší se v tom, že je vybaven přestavbou motoru na spalování za studena lisovaného řepkového oleje. Systém byl vyvíjen ve spolupráci firmy Fendt a dodavatele motorů Deutz a oba výrobci poskytují plnou garanci jak na motor, tak na celý traktor. V závěru minulého roku byla představena rovněž koncepční studie nového silného traktoru Fendt Trisix, u něhož v současné době probíhají tahové zkoušky. Zájemci by měli mít možnost tento traktor vidět letos na velkém polním dni ve Wadenbrunnu. V letošním roce budou představeny rovněž zcela nové modely výkonných sklízecích mlátiček značky Fendt, které doplní původní modely C, E, 8000 a 9000. Od letošního roku bude i největší lis Fendt 12130 na hranaté balíky vybaven řezáním.
Vzhledem k tomu, že Agromex spolupracoval mnoho let s firmou Claas, nechyběla v Modleticích od této značky i použitá zemědělská technika, ať již sklízecí mlátičky, samojízdné řezačky či stroje na sklizeň pícnin. Většinou jde o předváděcí modely s minimem odpracovaných motohodin. „Zájem mezi zemědělci především o sklízecí mlátičky je velmi velký a často není možné ani krýt poptávku,“ řekla na závěr Ing. Milana Pobudová. „Tyto mlátičky mají za sebou většinou jednu sezónu v Německu, a proto se nechá říct, že jsou spíš dobře zajeté než ojeté. Přitom cenový rozdíl mezi těmito stroji s asi 300 mth a novými mlátičkami je značný. Dovážené modely mají navíc většinou velmi dobrou výbavu. Velký zájem je rovněž o starší traktory Fendt. V porovnání s konkurenčními, stejně starými stroji, se prodávají za stále poměrně vysoké ceny. Velmi úspěšně s nimi obchoduje firma AGCO Trader.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *