Jde to strojům i v černém kabátu…

Je to už několik let, co do zemědělského prostředí vtrhla německá manipulační technika se jménem Kramer na kapotě a zeleným zbarvením místo tradičního žlutého. Za tento čas si už svého majitele našly více než dvě stovky strojů, a protože tohle už není zanedbatelný statistický vzorek uživatelů a další přibývají stále rychlejším tempem, investice do německých siláků působí jako sázka na jistotu.

Co ale stojí za rychle se šířící vlnou zelených nakladačů a manipulátorů? A kde se vzal manipulátor Kramer v černém kabátu? Je to vždy jen o stroji nebo u Krameru přidají i něco navíc?

Budoucnost musí čerpat i z minulosti

Nejprve něco málo z historie. Ta začíná už v roce 1925 na břehu Bodamského jezera v Německu rozhodnutím bratrů Kramerů vyrábět kvalitní zemědělskou techniku, především traktory. Postupným vývojem trhu se však společnost od roku 1973 soustředí zcela na manipulační techniku, která se v jejím podání stává legendární. Ještě dodnes se stroje z počátků vývoje Kramerů na německých farmách pohybují zcela suverénně a v žádném případě tu nejsou do počtu. Dalším milníkem novodobé historie je přesun do zcela nového výrobního závodu v Pfullendorfu, který proběhl v roce 2008. To ještě více pomohlo zvýšit kvalitu a spolehlivost, kterou jsou Kramery pověstné.

Doplnění značky John Deere

Na českém trhu působí jako výhradní dovozce zelené řady strojů společnost STROM Praha a. s. a právě ta působí jako jedna z nejprogresivnějších společností, nabízejících služby především zemědělcům.  „Přesně produkt v podobě Kramera jsme potřebovali k doplnění portfolia značky John Deere. Kramer s John Deerem koresponduje perfektním provedením, výkonností a spolehlivostí. My jsme k tomu schopni navíc přidat kvalitní servisní podporu a dodávku náhradních dílů v rámci celé České republiky,“ komentuje portfolio Ing. Martin Hučko, ředitel marketingu a podpory prodeje společnosti STROM Praha.

I pro ty nejnáročnější

Když si představujeme modelovou řadu teleskopických manipulátorů, nemůžeme minout hned ten největší z největších – manipulátor KT559. „Když jsme s manipulační technikou začínali, neměli jsme příliš zkušeností v tomto segmentu. A proto nás překvapilo, kolik zemědělců už se zklamalo ve střední kategorii manipulátorů a jak moc si přejí se posunout o kategorii výše. A přesně pro ně se tu najednou objevil nezmar ve formě pětpětdevítky,“ popisuje pozadí úspěchu vlajkové lodi německého výrobce Ing. Adam Bauer, produktový manažer pro techniku Kramer. Srdcem je motor Deutz 4.1 o maximálním výkonu 115 kW/156 a špičkový výkon podává i pracovní hydraulika s čerpadlem o průtoku až 187 l/min. To v kombinaci s devítimetrovým dosahem, zhruba jedenácti tunami hmotnosti už budí respekt. K dispozici je i varianta se sedmimetrovým zdvihem.

Černá jako poznávací znamení

Nejen výše uvedené výhody oslovily zástupce jedné z nejprogresivnějších farem Královéhradeckého kraje, kteří se rozhodli sáhnout po Krameru. Ve prospěch tohoto stroje hovořila i nízká spotřeba paliva, která se při provozu projevila, a také množství ovládacích prvků, které práci usnadňují. Na farmě zpracovávají každoročně velké množství balíků, proto přijde vhod nastavitelná citlivost hydrauliky nebo asistent ovládání teleskopu, který některé z funkcí výložníku vykonává automatizovaně. Jako vynikající se projevila unikátní hydrostatická převodovka Ecospeed PRO, která kombinuje maximální sílu v tahu s možností velmi precizního pojezdu při jemné manipulaci. Láká také svou jednoduchostí, kdy dokáže dosáhnout z 0 až do 40 km/h bez potřeby rychlostních stupňů. V neposlední řadě rozhodla i unikátní edice ve stylu černé barvy a prémiové výbavy pod názvem Black Edition, připravené k příležitosti největší zemědělské výstavy Agritechnika 2019 v Hannoveru. Nechybí kompletní 360° LED osvětlení nebo unikátní paměť pozice nářadí, která pouhým stiskem vrací nářadí do předem určené pozice.

Starosti nechali jiným

Už asi každý úspěšný zemědělec dneska ví, že koupí to vše teprve začíná a dobrý stroj dnes tvoří také kvalitní služby. Po celé České republice tedy vznikla síť servisních středisek STROM Praha, i dalších partnerů, takže pomoc je vždy po ruce. Další z dílků úspěchu tvoří rychlá dodávka náhradních dílů, kdy distribuce probíhá i pomocí dnes již pověstných expresních dodávek dílů pro stroje John Deere. Na výše zmíněné farmě kromě všeho zmíněného využili i možnosti kompletního pojištění spjatého s financováním ČSOB Leasing, které je partnerem pro služby spjaté s Kramerem. Každý ze zástupců ČSOB Leasing dokáže navrhnout i financování na míru, kdy zákazník dostane jako bonus strojní i havarijní pojištění a také povinné ručení až na pět let zcela zdarma. „Naše služby patří k nejlepším na trhu, takže kombinace ČSOB Leasing a strojů Kramer pod záštitou STROMu Praha jde výborně dohromady,“ popisuje spolupráci Karel Čermák, zástupce ČSOB Leasing, a dodává: „Spolupráce trvá již třetí sezónu a nejvíce z ní získá právě zákazník. Již mnoho let je ČSOB Leasing jednou z klíčových společností, která je specialistou na financování techniky v zemědělském sektoru. Stovky zemědělců ročně vkládají důvěru do naší společnosti a techniku potřebnou pro svá pole a provozy živočišné výroby financují právě u nás. Mnozí z nich uzavírají již několikátou smlouvu, někteří našli cestu do ČSOB Leasing poprvé.  Jsme rádi, že jsme jedním z lídrů na trhu financování zemědělské techniky a za propojení s jedním z nejvýznamnějších dodavatelů v ČR, ale jsme si vědomi, že to je také určitý závazek. Pro naše zákazníky chceme přinášet stále nové možnosti a nabídnout nové služby, ať je to naše vlastní dotační centrum nebo spolupráce s dodavateli. Nerozlišujeme, jestli si menší farmář chce aktuálně pořídit manipulátor do živočišné výroby nebo zda větší zemědělská společnost pořizuje do svého provozu již několikátou řezačku. Všem těmto zákazníkům se snažíme nabídnout výhodné podmínky a současně špičkový servis našich obchodníků v regionu. Disponujeme největší sítí konkrétních obchodníků v terénu, kteří jsou připraveni obsloužit zemědělského zákazníka přímo na poli nebo v jiném jeho provozu, neboť jsme si vědomi časové náročnosti vaší práce.“

Navíc unikátní nakladače

Kramer nejsou jenom propracované manipulátory, ale také unikátní nakladače, které vlastně úspěšnou éru manipulační techniky v rámci Krameru začaly. Na první pohled se liší od konkurence konstrukcí rámu, který je pevný, nedělený. Zatáčení stroje tedy není prováděno kloubovou (dělenou) konstrukcí, ale všemi řiditelnými koly. Důsledkem je, že Kramery mají na rozdíl od kloubových nakladačů stále stejnou nosnost i během plného rejdu (těžiště se zatáčením nemění). Tato technická libůstka také stojí za vynikající stabilitou i v těžším terénu.*

Ing. Lešek Podhorský, STROM Praha a. s.

Karel Čermák, ČSOB Leasing a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down