Jeden výkonný stroj nahradil dva starší

Senážní či silážní linka musí být sestavena tak, aby finálním produktem celého procesu bylo co nejkvalitnější krmivo v dostatečném objemu, s optimálním podílem sušiny a obsahem stravitelných živin. Senážované či silážované krmivo musí být dobře udusáno, přikryto a uloženo, proto je třeba při sestavování senážní linky zohlednit výkonnost všech strojů. Pořízením nového kloubového nakladače JCB chce společnost Starojicko, a. s., v době mléčné krize šetřit náklady.

„Kvůli neustále klesající ceně mléka musíme snižovat náklady a zefektivňovat výrobu. Proto už téměř čtyři roky uvažujeme o nákupu výkonného stroje, který by nahradil starý nahrnovací stroj ŠT 180 a teleskopický manipulátor, čímž by se ušetřil i jeden pracovník. Začátkem roku jsme pořídili novou samojízdnou řezačku, takže stará škodovka byla nejslabším článkem celé silážní linky,“ řekl Milan Krumpoch, který je ředitelem a místopředsedou představenstva Starojicko, a. s. „Hledali jsme stroj, který bude rychlý, silný, bude mít vysoký výkon a nebude se přehřívat. Důležitým parametrem pro nás bylo i to, aby obsluha stroje byla spokojená,“ zdůraznil předseda představenstva Zdeněk Šustek. „Vyzkoušeli jsme řadu značek i modelů, šlo však spíše o stavební techniku. Až společnost Lukrom nám nabídla speciální zemědělskou verzi kloubového manipulátoru JCB určenou na vyhrnování siláže a senáže na silážních jamách. Zkoušeli jsme v našich podmínkách dva typy nakladačů, vzhledem k náročnému provozu od jara až do podzimu jsme nakonec vybrali ten silnější,“ dodal Milan Krumpoch.

Zvýší produktivitu na jámě

„Na rozdíl od stavebních verzí kloubových nakladačů disponuje nový kloubový nakladač JCB 435S klíčovými prvky, které lze dobře využít v zemědělském provozu. Zvládne rozhrnování senáže a siláže, kompletní manipulaci s hnojem, ať už ve středisku nebo na venkovních hnojištích, což zvýší produktivitu na jámě a práce budou rychleji dokončeny. Je vybaven vysokovýklopnou lopatou KAME pro nakládku zemědělských materiálů a velkokapacitním silážním štítem KAME určeným pro rozhrnování senáže a siláže s pracovní šířkou 5 m. Hnací jednotkou nakladače je motor Cummins QSB 6.7 l s výkonem až 230 koní. Splňuje emisní normu T4F/stupeň IV bez další potřeby filtru pevných částic (DPF).*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *