02.07.2022 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jednoduchý postup zjištění skutečných ztrát zrna

Metoda, jak lze jednoduše a rychle zjistit skutečné ztráty kombajnu Case IH Axial-Flow při sklizni, využívá speciální vaničky pro zjišťování ztrát, která se za jízdy umístí pod kombajn. Po odjetí stroje zůstane ve vaničce směs rozdrcené slámy a zrn, jejichž počet vypovídá o skutečné úrovni ztrát kombajnu.

Oddělit tato zrna od slámy následně dokáže čisticí zařízení s elektricky poháněným ventilátorem, v němž dojde k vyfoukání slámy a nečistot. Z malého přenosného zařízení v podobě tubusu se pak zrna nasypou zpět do vaničky a umístí do speciálního malého prostoru.

Zjištěný počet zrn se zadá do jednoduché kalkulačky v podobě aplikace, kterou je možné načíst do inteligentního telefonu přes QR kód. Ten je šikovně umístěn na dně vaničky. Aby mohla aplikace pracovat, vyžaduje ještě zadání dalších údajů, jako je druh sklízené plodiny, odhad výnosu, který zobrazuje kombajn, dále informace o tom, zda je sláma drcená anebo ukládána do řádku a šířku záběru adaptéru. Poté již aplikace vypočte procento ztrát ve zkušebním vzorku.

Pokud hodnota není zrovna nízká, vypovídá o nevhodně zvoleném nastavení kombajnu. Je tedy zřejmé, že při přejetí na jiný pozemek a po uplynutí určité doby je třeba nastavení stroje pozměnit. Proto se také doporučuje zjišťovat ztráty zrna vícekrát v průběhu jednoho dne, protože podmínky pro sklizeň se stále mění.  Možností, jak tuto činnost zjednodušit, je volitelná výbava v podobě elektricky ovládaného automatického odhazovače; jakmile řidič kombajnu zapne světla, je vanička automaticky odhozena na pole.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down