Jen jeden dodavatel

Novými traktory Landini a McCormick se může pochlubit zemědělská společnost Sady Bílé Podolí. Ředitel společnosti Ing. Petr Dvořák nám prozradil, proč si vybrali zrovna tyto značky a co v podniku vykonávají.

Společnost Sady, spol. s r. o., Bílé Podolí působí od roku 1993 a provozuje pouze rostlinnou výrobu. Na 400 ha podnik pěstuje jenom ozimou pšenici, řepku a kukuřici. 300 ha zaujímají sady, konkrétně je to na 180 ha jabloně, na 30 ha višně, na 20 ha třešně. Mimoto se na menších rozlohách sklízí švestky, hrušky, broskve a také meruňky.

Pro intenzivní podmínky
Zintenzivňování výroby se nevyhýbá ani sadařství. Změny technologie s sebou přináší zahušťování sadů, tj. zmenšování sponů. Tomu je také třeba postupně přizpůsobovat používanou techniku, protože s běžným traktorem není možné do úzkého meziřadí zajet. A právě to bylo důvodem k pořízení úzkorozchodného traktoru. Na ten měl podnik zásadní požadavek, a to je výkon motoru 80 či více koní pro snadnou práci s rosičem. Po prozkoumání trhu, prohlídce a zjištění cenové úrovně se podnik rozhodl pro pořízení prvního nového traktoru Rex F 80, který se v podniku objevil v roce 2001.
Posun v pěstební technologii a nárůst ploch sadů s úzkými spony si vyžádal další úzký traktor. Po dvouleté zkušenosti a zjištění, že Landini Rex funguje k plné spokojenosti jak obsluhy, tak také požadavků na výkon, prováděnou práci a nejsou s ním výrazné problémy se v Bílém Podolí rozhodli pořídit si další Landini Rex.
Také ve starších výsadbách bylo třeba nového traktoru. I sem si v Sadech loni pořídili traktor Landini, tentokrát klasické provedení v modelové řadě Powerfarm. Traktor Landini Powerfarm 85 pro snadnou průchodnost sady obdržel úzké pneumatiky, které jsou ještě otočeny na úzko na disku.
Techniku podnik obměňuje nejen pro potřeby práce v sadu, ale také pro potřeby práce na orné půdě. Protože se ve firmě osvědčily traktory Landini Rex a také se osvědčila spolupráce s dodavatelem techniky, tj. společností Moreau Agri, koupily si Sady Bílé Podolí především pro práci při přípravě půdy traktor od stejného dodavatele, tentokrát však McCormick MTX 180. Jak podotkl vedoucí podniku, je tento traktor plně vybaven včetně komfortního ovládání a elektronických funkcí. Ani tento traktor nevyžaduje nadměrné starosti a pracuje bez problémů.
Po ověření práce tohoto traktoru však podnik dospěl k názoru, že pro jejich podmínky není elektronika zcela nezbytná, a to především vzhledem k obsluze, která automatické funkce vždy ne zcela využívá. Zároveň podle slov ředitele neúměrně prodražuje stroj. Proto se při obměně traktoru, který zajišťuje především setí, rozhodli pro traktor s chudší výbavou.
I přes to si podnik žádal spolehlivý traktor a ty nacházel u značky Landini. Již třetím rokem tak v Bílém Podolí pracuje Landini Legend 120. Ani s ním nejsou zásadní problémy. Výtka tentokrát patřila nedostatečně funkčním blatníkům, které ale dnes najdeme snad u všech traktorů. Traktor je totiž využíván i v dopravě a při vlhčích podmínkách se korba odvozního prostředku plní nečistotami odletujícími od zadních kol.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *