Ještě k Zemi živitelce

Od výstavy Země Živitelka již nějaký ten den uplynul, přesto se na českobudějovické výstaviště, resp. na stánky a expozice některých firem ještě vracíme, neboť nás zaujal některý z vystavených strojů či celá expozice.

Společnost AKP, spol. s r. o., prezentovala na své ploše téměř kompletní nabízený sortiment strojů a zařízení, aby mohla návštěvníky obeznámit se svou činností. Jedná se především o nabídku postřikovací techniky, a to jak produkci nových tažených strojů, kdy vzrůstá zájem o větší stroje se širšími záběry, tak produkci náhradních dílů a repasi starých typů postřikovačů. Firma je schopna dodat postřikovač v provedení podle požadavků zákazníka. Expozice nezahrnovala nabízený samojízdný postřikovač, jehož zástupce však již pracuje na tuzemských polích. Stroj je složen z postřikovací aparatury AKP, která je instalována na zahraničním podvozku Mazzotti. Stroj disponuje nádrží od 2250 do 3750 litrů a rameny o záběru 16 až 36 metrů. Práci řídí jednotka Bravo 300, pohon obstarává motor Perkins. Obě nápravy jsou vybaveny hydropneumatickým odpružením, hydrostatickým pojezdem a třemi způsoby zatáčení.
Další část expozice tvořila ukázka rosičů do sadů a vinohradů v neseném i taženém provedení a různých objemech nádrží.
Velkému zájmu se těšilo zařízení na úpravu teplotních režimů ve stájích pracující na principu zmlžování vzduchu. To AKP nabízí ve dvou variantách – nízkotlaké a vysokotlaké. Nízkotlaká je určena pro skot, možné je i částečné zvlhčování zvířat, naproti tomu vysokotlaké zařízení je instalováno drůbeži a nedochází ke kontaktu vody se zvířaty. Oba systémy se vyznačují nízkou spotřebou vody, jednoduchou regulací a vysokým efektem.
V současnosti probíhají provozní zkoušky přímé elektronické injektáže vyvíjené v režii AKP. Na trh by mělo přijít během příštího roku. Zákazníkům by mělo přinést přesnější dávkování zároveň s úsporou nákladů.

Expozici Agrostroje Pelhřimov, a. s., jsme našli na tradičním místě, neboť se zde pravidelně prezentuje. Ta zahrnovala jak produkci Agrostroje, tak i majetkově provázané společnosti Humpolecké strojírny Humpolec, a. s. Nejen expozici, ale i podnik a jeho aktivity nám představil jeho zástupce Ing. Jaroslav Habáň. Sortiment žacích strojů zastupoval krom jiného koncepčně nový stroj Exact. Oproti původně vyráběným strojům má převody disků řešeny čelně ozubenými koly, což přineslo snížení skříně a z toho vyplývající zlepšení průchodu hmoty. Dalším vylepšením je středové uložení oje, které zajišťuje rovnoměrné nadlehčování stroje a dobré kopírování terénu.
Podnik v Českých Budějovicích představil také rozmetadla chlévské mrvy. Nabízí je v tonáži 5 až 14 tun. Jmenovitě jsou to RUR 55, kdy Agrostroj v současnosti pracuje na jeho nástupci, dále rozmetadla RA 80, 100 a 140, která disponují rozmetacím „V“ stolem s rozhozem na 16 metrů. K dispozici je hydraulický posuv dna, hydraulicky ovládané čelo, tandemová náprava a široké nízkotlaké pneumatiky. Části strojů přicházející do styku s rozmetaným materiálem jsou vyrobeny z kvalitního otěruvzdorného materiálu. Koncepce páteřového podvozku umožňuje stroj RA 140 začlenit do systému výměnných nástaveb a rozmetadlo zvládne jeden člověk do 15 minut zaměnit za sklápěcí korbu nebo cisternu o objemu 12 m3.
Dalším výrobním sortimentem jsou mulčovače. Ty podnik dodává v záběrech 2 a 2,4 metru s jednostranným pohonem; 2,8 a 3,6 metru s oboustranným pohonem rotoru.
Expozice dále zahrnovala čelní nakladače z produkce Humpoleckých strojíren Humpolec, které lze instalovat na všechny běžně prodávané značky traktorů.
Kromě zmíněných produktů kooperuje Agrostroj v zemědělské oblasti se značkou Claas, pro níž se v Pelhřimově kompletují drtiče slámy na sklízecí mlátičky, vyrábí sběrací ústrojí lisů Claas a v síti Claas se prodávají bubnové žací stroje pod označením Uni Farm srovnatelné s ZTR 165 a 185. Pro značku Krone jsou dodávány kompletní celky obracecí techniky včetně povrchové úpravy. Pöttinger od Agrostroje odebírá kondicionéry svých žacích strojů.
Kooperace nezemědělské oblasti probíhá se značkami Daff, Volvo a Jungheidrich, jimž Agrostroj dodává některé komponenty.
Kooperace s jinými značkami je možná i díky vlastní nástrojárně, která je schopna výrobě připravit potřebné kvalitní přípravky. I v této oblasti se Agrostroj stal dodavatelem pro některé známé koncerny.
Pro letošní rok se Agrostroj chystá přesáhnout hranici jedné miliardy tržeb, na níž se produkce pod vlastní značkou podílí do 20 %. Přibližně 90 % z celkového objemu pak putuje na export.
Díky spoluvlastnictví ČSAD Blansko může Agrostroj nabídnout obchodním partnerům dodávky zboží v požadované době a množství.

Expozici akciové společnosti Lukrom a hlavně vystavené novinky nám představil Ing. Petr Sedláček a Libor Kelar. Vystaveny byly zástupci tří skupin strojů. Krmné míchací vozy reprezentoval známý dvoušnekový horizontální míchací vůz Luclar série Star o objemu 9m3, dále byl vystaven rozdružovač balíků Unibal Kronos a systém výměnných nástaveb Hawe.
Právě posledně jmenovaný systém je novinkou roku 2003. Jako každý jiný výměnný systém se skládá z návěsného podvozku a několika typů nástaveb. Systém Hawe se vyznačuje několika prvky. Jedním z nich je to, že veškeré pohony a ostatní instalace jsou součástí nástavby. Druhým prvkem je systém uložení nástavby do L profilů, díky čemuž je nástavba s podvozkem dokonale spojena. Standardem je odpružená oj. Dalším je standardní osazení podvozku nuceným hydraulickým řízením zadní nápravy podle úhlu natočení traktoru vůči návěsu. Zakoupit lze dvou nebo třínápravové podvozky o celkové hmotnosti 18 až 32 tun. Na podvozek je možné pomocí hydraulických válců a odstavných noh instalovat univerzální rozmetadlo velké 12 – 23 m3, překládací vůz na zrno 16 – 32 m3, sklápěcí korbu 17 – 26 m3, přepravník na řezanku 32 – 50 m3 nebo cisternu o objemu 12 – 24 m3. Kromě výměnného systému jsou k dispozici i jednoúčelové stroje.

Stroje společnosti Ravak Strojírny Rožmitál nám představil zástupce firmy Ivan Hejra. Expozice v Českých Budějovicích zahrnovala obraceče čtyř a šesti rotorové o záběru 4,5 a 6,7 metru, dále shrnovače o záběru 4,4 metry a jednom rotoru a dvourotorový se záběrem 6,8 metru. Nejen vystavené, ale i ostatní shrnovače se vyznačují kulisovou dráhou uloženou v uzavřené olejové lázni. Dvourotorový shrnovač je vybaven podélným i bočním kopírováním rotorů pro dokonalou práci na nerovném terénu. Kopírování zároveň zabraňuje zapichování prstů do pozemku. Nejen pro konzervativně založené zemědělce je určen paprskový stroj SP 4 – 205.
Pro příští rok chystá společnost hned několik novinek. Jednou z nich je obraceč OZ 676 hydro, který bude vylepšen o hydraulické natáčení bočního rozhozu. Druhou velkou novinkou bude dvourotorový shrnovač s variabilním záběrem. Stroj bude mít rotory v přepravní poloze uspořádané za sebou, při práci dojde k jejich vyosení. Šíři záběru lze během práce plynule měnit. Možné je také nastavit rotory tak, že bude každý z nich vytvářet vlastní řádek. Zvedání, resp. spouštění probíhá hydraulicky na kopírovacím podvozku rotoru.
Změnou k lepšímu bude i zvýšení počtu ramen shrnovačů na 13, díky čemuž lze snížit otáčky rotoru, což bude mít pozitivní vliv na životnost celého ústrojí. Nový typ rotoru bude postupně instalován na všechny typy shrnovačů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *