Již pošesté a opět jedinečný – Den STROMu v Trhovém Štěpánově

Tomu, kdo 13. června zavítal na pozemky Zemědělského družstva v Trhovém Štěpánově, mohla jeho cesta přinést velká překvapení. Na jednom z polí se mohl potkat s traktory JOHN DEERE, a to přímo s těmi největšími. Za pásovým provedením se čile prohání obrovitý kloubový traktor, jako o závod, dokonce ještě zvyšuje rychlost a přeřazuje výše ….. Dav zájemců netrpělivě vyčkává na svou příležitost. Děje se něco neobvyklého – právě jsme přítomni velmi razantní prezentaci koncernu DEERE & Co., se kterou vstupuje do nelítostného zápasu o prioritní postavení na evropském trhu.

A protože i v českém zemědělství technika stříbrného jelena získává na významu, vzrůstá jeho aktivita také v naší republice. Bezpochyby to pocítil každý návštěvník Dne STROMU, který vsadil na organizační schopnosti známé společnosti a věnoval jí svůj jeden den. Odměnou mu byla perfektní akce s rozsáhlým zastoupením výrobců a prodejců zemědělské techniky a příslušenství a pestrým programem, bez zdlouhavé teorie, s důrazem na praxi a dokonce i na vlastní zkušenosti. A pro zájemce o moderní technologie se prezentovaly opět vylepšené soupravy strojů dceřinných společností firmy STROM.
Novinky byly připraveny již při tradičním pícním programu firmy JOHN DEERE. Pro profesionální nasazení byl podle moderních trendů vyvinutý nový tažený žací mačkač JD 1465. Jde o provedení s bočně umístěnou ojí a shazovacím dopravníkem, který umožňuje spojování řádků ze záběru až 6 m (vhodné pro sklízecí řezačku s velkou kapacitou). Záběr stroje 3 m bez využití spojovače je využitelný pro sklizeň sběracími lisy nebo návěsy. Posečený jetel byl upravován dvojicí profilovaných mačkacích válců, a to s podstatně zvýšenou účinností, jak jsme se na řádku sami přesvědčili. Pro majitele trvalých travních porostů bude vhodnější model diskového žacího stroje JD 1365, který pracuje s prstovým lamačem. Kopírování pozemku je zajištěno robustními pružinami na bocích stroje. Každý tažený typ je možné výhodně kombinovat s čelně neseným provedením.
Ve výrobním programu firmy JOHN DEERE jsou také žací stroje JD 956 s centrálním uchycením tažné oje a šířkou záběru 4,5 m. Hydraulicky je možné během provozu oboustranně vychylovat žací lištu. Na jeho předvedení se můžeme těšit při dalším ročníku Dne Stromu.
Co se týká sklizně píce, byly předvedeny všechny v současnosti používané varianty. Respekt si získala sklízecí řezačka JD 6750 jednak svým motorem o objemu 12,5 l a výkonu 268 kW/365 k, a dále pojezdovou rychlostí na řádku ze 6 m záběru. Sběrací adaptér řady 630A měl záběr 3 m, vyrábí se však i v šířkách záběru 4 a 4,5 m. Zvýšený rozvor a další změny podvozku umožňují u nejvýkonnějších modelů této řady připojení adaptérů pro sklizeň silážní kukuřice o záběru až 6 m. Výkon motoru je tak plně využit, což je podporováno také účinným řezacím a dopravním systémem řezačky.
Samozřejmostí pro úspěšnou sklizeň je efektivní odvoz řezanky, jehož vhodnou variantou může být i návěs TRAILER 2100 od společnosti STROM Export. Jedná se o třístranný sklápěč o přípustné celkové hmotnosti 21 000 kg a ložném objemu 40 m3. Je určen k provozu při rychlostech až 40 km/h.
Avšak ani moderní řezačky nejsou bez konkurence, kterou představují senážní návěsy. Série MENGELE ROTANT je v našich podmínkách již známá, její výhody spočívají kromě vysoké výkonnosti také v šetrné manipulaci s krmivem a nízké energetické náročnosti. Při práci byl předveden typ Rotant 750, osazený spirálovým rotorem a 38 noži s pružinovým jištěním. S touto výbavou dosahuje vůz teoretické délky řezanky 38 mm, po odpojení poloviny nožů ji lze změnit na 76 mm. Elektronický systém hlídá automaticky plnění ložného prostoru a informuje řidiče prostřednictvím přehledného monitoru v kabině.
Pro sklizeň píce na menších výměrách jsou určeny lisy na kulaté balíky. Variantu se stálým objemem komory zastupoval typ pro univerzální využití JD 575. Sběrač má již šířku 2 m a průměr balíků je 1,25 m se šířkou 1,17 m. Řezací ústrojí je rovněž k dispozici. Stlačení hmoty obstarává 17 profilovaných válců. Pozornost návštěvníků poutala souprava tohoto lisu a traktoru JD 6110 SE (59 kW/80 k). „Ekonomická“ série traktorů JD 6010 s označením SE v našem zemědělství získává na oblibě, protože nabízí za přijatelnou cenu podstatně vyšší úroveň výbavy, odolnou konstrukci s průběžným rámem a motor s vynikajícími parametry výkonu i spotřeby paliva. Rychlejší práce, např. sklizeň pícnin, jsou vhodnými činnostmi pro tento traktor. Všechny předvedené typy měly již svého majitele.
V závěrečné fázi pícninářského programu se organizátoři vyjádřili k otázce, která pálí nejednoho zemědělce : k obnově trvalých travních porostů. Předveden byl stroj pro pásový přísev travních semen. Základem je fréza s horizontální osou rotace, která zpracuje povrch půdy, a pneumatické výsevní ústrojí s dvoudiskovými secími botkami. Osmiřádkové provedení již odpracovalo 60 ha ve službách, s výkonností dokonce až 40 ha za 3 dny. Využití najde především na svažitých, kamenitých půdách, kde nelze provádět obnovu klasickým způsobem.
Další režie předvádění se ujala společnost STROM Export. Spolehlivý výrobce dodržuje sliby, potvrzením toho je uvedení kejdovače TRAILER TANK DeLaval BSA. Celokovový tank o objemu 12 m3 dodala firma DeLaval, zbývající technika je vlastní výroby. Univerzální podvozek patří do systému výměnných nástaveb STROM Export. Tím se zvyšuje jeho využitelnost během celého roku. Předpokladem pro to jsou různé typy aplikátorů, které lze ke kejdovači objednat ( např. radličkový, hadicový apod.).
Při aplikaci chlévského hnoje bylo předvedeno velkokapacitní rozmetadlo Miro-Heywang. Tato nástavba dává připomenout informace o tom, že je připravována třínápravová varianta podvozku. Využití by zajisté našla, již s ohledem na rovnoměrnost rozmetání po celou dobu činnosti této nástavby. Moderní a výkonnou technologickou linku představuje kombinace rozmetadla s teleskopickým manipulátorem JOHN DEERE 3400, další novinky firmy STROM.
A zapravení hnoje do půdy ? I v bezorebné technologii je možné spolehlivě provést – dokázal to univerzální kombinovaný podmítač ECOLANDS. Na pozemku po první podmítce došlo k hladkému zaklopení organické hmoty. Lze jej tedy takto spolehlivě využít pro úsporné i minimalizační technologie zpracování půdy.
Pro první podmítku je vhodný diskový podmítač DOWLANDS Mega. Technický vývoj neustává a pro letošní rok přinesl u známého nářadí přídavná opěrná kola pro lepší vedení hloubky záběru. Jsou však umístěna za první sekcí disků, kde je povrch půdy nejvíce ovlivněn zpracováním. Verze DOWLANDS „PLUS“ DH 6000 o záběru 6 m je velmi masivní, rám je tvořen nosníky s profilem 300 x 200 mm. Praxe také ukazuje význam zavlačovače, který dokáže vytáhnout rostlinné zbytky na povrch půdy a zabránit tak rozvoji houbových chorob na pozemku.
Nářadí předvedl v plné parádě traktor JOHN DEERE 8310, jemuž stačil výkon 173 kW/235 k při jmenovitých otáčkách motoru na dodržení předepsané pracovní rychlosti. Záloha kroutícího momentu 45 %, ani zvýšení výkonu počítačem řízeného motoru až na 190 kW/259 k, natož pak samočinné přeřazení na nižší převodový stupeň systému APS nebylo v nejmenším zapotřebí. Tahový výkon – to je veličina, v níž nové traktory JD řady 8010 naprosto suverénně překonávají svou konkurenci. V zahraničí jsou pro své jízdní vlastnosti v poli označovány za skutečné „divočáky bez slitování“.
Prezentovaný model byl vybaven radiálními pneumatikami GOODYEAR řady DT 820, určenými pro nejtěžší řady traktorů : rozměru 710 / 70 R 38 na zadní a 600 / 65 R 28 na přední nápravě. Vývoj k větší šířce, vyššímu objemu a nižšímu tlaku vzduchu je i zde patrný, stejně jako speciální tvarování dezénu pro zvýšení přilnavosti a zlepšení samočisticího efektu. Důležitý je také šetrný přístup k půdě.
Změnou kolového podvozku na pásový vznikla ve Spojených státech série traktorů JD 8000T. V současnosti vyráběná řada těchto tahačů je proti prvním strojům již modernizována, nenabízí ale nové automatické systémy řady JD 8010. Zato se řidič může pyšnit naprosto volným výhledem vpřed, a téměř nulovým poloměrem otáčení. Jeho komfort v kabině je srovnatelný, řízení ovládá volantem, navíc jsou redukovány nežádoucí otřesy. Pryžové pásy mají automatickou kontrolu napnutí. Velká styčná plocha zaručuje menší poškození půdy prokluzem i utužením při nárůstu tažné síly. Průchodnost traktoru bude jistě vyšší, v závislosti na vlhkosti půdy. Za ideálních podmínek byl představen jako novinka model JOHN DEERE 8400T (191 kW/260 k) v agregaci s diskovým podmítačem DOWLANDS PRECIZER DH 6000. Nové nářadí o záběru 6 m bylo vyvinuto speciálně podle zkušeností praxe pro účely precizního zemědělství. Požadavek na dosažení nejvyšší kvality práce vedl k zařazení většího počtu disků o průměru 560 mm těsněji k sobě, zmenšený rozestup znamená intenzivnější drobení a mísení půdy. Přídavná opěrná kola jsou zde umístěna před prvními sekcemi disků. Celý stroj zaručuje snadné nastavení hloubky zpracování půdy. Místo prutového válce může být za disky zařazen croskill-válec nebo packer válec. Velký důraz byl kladen na intenzitu práce zavlačovače, který má tři řady prutů a jeho sekce se překrývají. Rostlinné zbytky se tak rozkládají na povrchu půdy a tvoří její přirozený pokryv.
Nářadí se vyrábí v šířkách záběru 5, 6 a 7 m a je hydraulicky sklopné do transportní polohy. Potom nepřesahuje šířku 3 m.
Po pásovém traktoru byl připraven další tahač s poněkud netypickým, tentokrát zlamovacím řízením : obrovitý kloubový traktor JOHN DEERE 9300. V současnosti je uvedení nové řady traktorů, navazující na 2 roky starou řadu s označením 8700, oprávněné. Na trhu již existuje odpovídající nářadí. Ani šířka záběru kolem 10 m by neměla být pro nové traktory problémem. Výbava na přání zahrnuje vývodový hřídel, zadní zvedací zařízení a především různé verze převodovek. Předvedený typ JD 9300 o výkonu 265 kW/360 k byl vybaven skříní Syncro se synchronizovaným řazením 12-ti rychlostních stupňů. V našich podmínkách je toto rozhodování spíše kalkulací s pořizovací cenou.
Traktor měl již odpracováno 2.000 Mh na pozemcích ZD Rostěnice a letos vstupuje do své druhé sezóny. Obsluze nabízí kromě jiného také časově závislé nastavení vnějších okruhů hydrauliky a elektronický tempomat. K agregaci byl vybrán kompaktor ECOLANDS „PLUS“ DC 6000 o záběru 6 m.
Výborně připravený pozemek byl určen k předvedení secích strojů. Známý univerzální typ JD 750 A je vhodný i k setí v nezpracované půdě. Osvědčil se při zakládání porostů obilovin i řepky (po podmítce), kde zvýšená rozteč řádků 16.6 mm zajišťuje lepší vzdušnost a podporuje tak odnožování. Vyrábí se v šířkách záběru od 3 do 6 m.
Jiné, podstatně lehčí secí stroje představuje model JD 740 A. Je určen k setí do mělce zpracované půdy a firma STROM jej znovu představuje po určité odmlce. Výsevní ústrojí je pneumatické, s dvoudiskovými botkami a nastavitelným přítlakem v rozmezí 0 až 50 kg. Tento secí stroj se vyrábí v záběrech 6, 8 a 9 m a zaručuje velkou plošnou výkonnost. Předváděná varianta o záběru 9 m byla agregována s traktorem JOHN DEERE 6910 o výkonu 103 kW/140 k, mimochodem v provedení PowrShift – jednou z inovací oblíbené řady. 18 převodových stupňů vpřed a 7 vzad lze řadit jednou pákou při zatížení, to je zvláště výhodné pro tahově náročné práce. Uvedenou variantu nabízí výrobce také na přání pro traktory JD 6810 (92 kW/125 k).
Na závěr můžeme vyslovit jenom krátkou prognózu : bude-li se organizace předvádění ubírat tímto směrem, a vývoj a výzkum poběží stejně rychle, budou si muset technici firmy STROM pro své návštěvníky vyhradit podstatně větší prostor. Kvalitní akce si získá jméno sama.

Petr Beneš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *