Jízdy zručnosti ve Světlé nad Sázavou

Dne 5. května se ve Světlé na Sázavou konaly jízdy zručnosti žáků středních zemědělských škol. Akci pořádalo vydavatelství Profi Press ve spolupráci se Českou zemědělskou akademií v Humpolci, střední školou, pracovištěm v již zmíněné Světlé nad Sázavou.

Stejně jako v minulých letech i letos byla účast soutěžících hojná a to díky velké spádové oblasti a skutečnosti, že do soutěže mohla každá škola či učiliště přihlásit až tři žáky. Celkem se jich na startu seřadilo 38 a to dávalo tušit, že se soutěžení protáhne. Navíc museli pořadatelé vyřešit závadu na traktoru, když čtrnáctému soutěžícímu v pořadí přestala fungovat pojezdová spojka a nebyl schopen řadit. Oprava proběhla poměrně bleskovým způsobem a po seřízení spojky fungoval Zetor 7211 zase tak jak měl.
Ve Světlé mají vlastní dráhu, jejíž součásti si sami vyrobili a byla postavena tak, že projetí nebylo snadnou záležitostí o čemž se nakonec většina soutěžících přesvědčila. Patrně nejobtížnějším úkolem bylo tradiční couvání do garáže a také průjezd pravotočivou zatáčkou. Oba tyto úkony vyžadovaly velkou přesnost. Nicméně všichni se s tratí popasovali dobře a až na jednoho stihli i předepsaný časový limit osmi minut.
Výsledky jsou zřejmé z tabulky nicméně je velmi dobře vidět jak významně předčil vítěz jízd zručnosti, Jiří Kratochvíl ze SOUz Chvaletice své soupeře. Časem 4:20 min. a jen šesti trestnými body ukázal, že jezdit s traktorem a přívěsem opravdu umí. Na druhém místě se umístil Petr Brýna ze Střední školy Kamenice nad Lipou, a třetí byl Jiří Rettig z VOŠ a SZeŠ Benešov. A do národního kola jízd zručnosti postoupil také Martin Skůpa rovněž ze Střední školy Kamenice nad Lipou.
Mimo jízd zručnosti zorganizovali pořadatelé též doprovodný program. Jednalo se o prezentace prodejců zemědělské techniky z nichž hlavními byli Agrozet České Budějovice a dále Staton Habry. Pro návštěvníky byly připraveny též ukázky historické zemědělské techniky a pro ty soutěživé tři soutěže. Jednalo se o přemísťování dřevěného špalku s pomocí drapákového nakladače, dále o couvání s přívěsem po vytyčené trati a také o manipulaci se závažím umístěným v tříbodovém závěsu traktoru.
Na závěr ještě zmínka o novém učebním oboru, který ve Světlé letos otevírají. Úzce totiž souvisí se zemědělskou technikou. Název oboru zní Mechanizace a služby, je čtyřletý s maturitou a jeho pojetí vychází z potřeb zemědělské praxe. Tedy zejména firem, které prodávají zemědělskou techniku. Absolventi tohoto oboru by tak měli najít uplatnění jako kvalifikovaní servisní technici se znalostí cizího jazyka, ekonomických základů, práce na počítači je samozřejmostí. Tento obor je otevřen i pro dívky, které zase mohou najít uplatnění na pozici vyřizování objednávek techniky, náhradních dílů reklamací a podobných záležitostí, které s prodejem techniky souvisí. Nový učební obor není ještě plně obsazen, což je výzva pro ty, kteří se dosud nerozhodli kam půjdou dále studovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *