06.08.2014 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jubilejní sklízecí mlátička

Když se v roce 2009 oficiálně představovaly sklízecí mlátičky Claas Avero, nebylo pochyb, že jde o technicky zajímavé stoje. Sice disponující nižší výkonností v porovnání s neprodávanějšími stroji střední a vyšší kategorie a určené jsou spíše pro menší zemědělce, avšak z technického hlediska jsou na velmi dobré úrovni. Výhled jejich prodeje v ČR nevypadal příliš růžově, protože naši zemědělci, respektive skladba a velikost zemědělských podniků, si žádala především velké a výkonné stroje a těmi sklízecí mlátičky Claas Avero nejsou.
Vzpomínám, jak tehdy Ing. Josef Trávníček říkal, že těchto kombajnů firma Argrall prodá tak dva kusy ročně. Skutečnost však byla přece jen o něco optimističtější a těsně před vypuknutím letošních žní byla novému uživateli předána třicátá sklízecí mlátička Avero prodaná v rámci ČR. Za pět let, kdy jsou tyto stroje v nabídce (první Avero se objevilo v republice v roce 2010 na Kolínsku), to znamená průměrně šest kusů prodaných ročně. A to není špatné.

Nejnovějším z uživatelů Avera 240 je Josef Krásný, který hospodaří v obci Černice, jež se nachází na předměstí Plzně. Obhospodařuje 40 hektarů orné půdy, přičemž jeho dcera s manželem mají navíc vlastní hospodářství čítající 120 hektarů zemědělské půdy. Sklízecí mlátička tak bude pracovat na obou farmách a ročně sklidí okolo 100 ha.

Vystřídá dosluhující Fortschritt E 514, který je sice dosud plně funkční, ale je náročný na opravy, protože již má několik desítek let svého života za sebou. Josef Krásný je původním povoláním strojař, takže si na kombajnu zvládne vše opravit a také náhradní díly jsou stále dostupné, ale přece jen potřeba oprav přichází často v ty nejnevhodnější chvíle a nová sklízecí mlátička má své nesporné výhody. Mimo vyšší spolehlivost jde i o výkonnost, lepší čištění zrna a v neposlední řadě i pohodlí v klimatizované kabině.

 Cena na druhém místě

 Když se její nový majitel rozhodoval o koupi, nešel klasickou cestou, kdy tím hlavním vodítkem je nejnižší pořizovací cena, ale na první místo postavil technické parametry a konstrukční provedení stroje. A v nich mu Claas Avero vyšel v porovnání s konkurencí nejlépe. Ono není divu, protože výrobce jej postavil jako malou, leč komfortně vybavenou sklízecí mlátičku, která obsahuje například mláticí systém APS s urychlovacím bubnem, komfortní kabinu s terminálem CIS (Claas Information System), systém 3D pro eliminaci vlivu svahu na funkci čisticího ústrojí nebo Vario lištu se záběrem 5,4 m či zásobník zrna s objemem 5600 litrů.  Tomu samozřejmě odpovídá pořizovací cena, avšak finance na nákup byly, takže bylo rozhodnuto.

 Nová mlátička z nového střediska

 Sklízecí mlátička Claas Avero 240 byla předána 16. 7. 2014 v novém středisku firmy Klas Bohemia, které se nachází v obci Zruč v těsné blízkosti Plzně. A její novopečený majitel se netajil z radosti nad jejím nákupem. Ač je mu již sedmdesát let, dosud na svém hospodářství zvládá všechny práce sám. Provozuje rostlinnou výrobu se širokým spektrem plodin zahrnujícím pšenici, jarní ječmen, hrách, proso, lupinu i sóju nebo vikev. Skladba plodin je dána faktem, že drtivou většinu z produkce neprodává, ale dále ji zpracovává ve vlastní výrobně krmných směsí, čímž není přímo závislý na výkupních cenách a ke sklizeným komoditám přidává další hodnotu. V současné době je již technikou dostatečně vybaven a produktivitu práce mu zajisté zvýší též nová sklízecí mlátička Claas Avero 240.*

 

Text a foto Luboš Stehno    

 

Popis fotografie

 

Uprostřed nový majitel sklízecí mlátičky Claas Avero 240 Josef Krásný s vnukem Tomášem, po jeho pravé ruce Ing. Milan Matula a Ing. Richard Pavka z firmy Agrall a Zdeněk Pták z firmy Klas Bohemia, po levé ruce Josefa Krásného stojí Ing. Vojtěch Čechura, ředitel firmy Klas Bohemia a Ing. Jiří Kohout ze stejné firmy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down