28.04.2023 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kamerou řízené automatické pletí

Pěstování zeleniny patří mezi nejnáročnější činnosti zemědělské výroby. Vyžaduje nasazení mnoha pracovní sil, jak při likvidaci plevelů, tak při následné sklizni. S tím, jak se brigádníci do zemědělské výroby stále hůře shánějí, snaží se výrobci zemědělské techniky konstruovat důmyslné stroje, které lidskou práci nahradí. Jedním z nich je plečka naváděná kamerovým systémem.

Rodina soukromého zemědělce Josefa Machaly z Veselí nad Moravou měla malé domácí hospodářství s několika prasaty a býky již před revolucí. Oficiálně hospodařit začala v roce 1990 na dvou hektarech orné půdy. Dnes Josef Machala, vyučený opravář zemědělských strojů, hospodaří na 65 ha částečně vlastní, částečně pronajaté zemědělské půdy, z nichž je 60 ha orné půdy a 5 ha trvalých travních porostů.

Přibližně na polovině výměry orné půdy pěstuje zrnovou kukuřici, ozimou pšenici, jarní ječmen a vojtěšku, druhá část výměry je určena pro pěstování zeleniny. Sortiment je opravdu široký. Největší plocha sedmi hektarů je vyčleněna pro okurky nakládačky, určené pro šlechtitele okurek Ing. Bohuslava Holmana, dále pro cibuli jarní a v některých letech také pro kopr, který Josef Machala pěstuje pro značku Hamé. Na ploše tří hektarů pěstuje zelí, na dvou hektarech sladkou kukuřici a na stejné výměře řeřichu dánskou pro firmu SEMO a. s. ve Smržicích. Dva hektary jsou určeny pro pěstování brambor a na jednom hektaru Josef Machala jednak množí česnek, opět pro společnost SEMO a. s., jednak pěstuje česnek konzumní. Do sortimentu pěstované zeleniny patří ještě paprika beraní rohy na jednom až dvou hektarech, také pro značku Hamé. Čas od času se na polích objeví i červená řepa.

Špičková technika

Posledním přírůstkem do parku techniky je nejmodernější plečka naváděná kamerou od nizozemského výrobce Steketee, patřícího společnosti Lemken. Na polích se zeleninou bude Josef Machala pracovat s nejvyšším modelem IC-Weeder, prvním v České republice, s pracovním záběrem tři metry. Plečka je schopna podle šířky řádků mechanicky ošetřit čtyři, pět nebo šest řádků. Minimální šířka řádků je 25 cm, minimální vzdálenost mezi rostlinami 20 cm. Pomocí bočního posuvného rámu je stroj hydraulicky naváděn přesně mezi řádky, opěrná kola zaručují správnou pracovní hloubku nožů. Pod krytem plečky jsou namontovány kamery pro rozpoznání jednotlivých rostlin. Každý řádek sleduje jedna kamera, která je schopná snímat 60 cm záběru. Zorné pole každé kamery je osvětleno LED světly. Jedna kamera navádí celou plečku přes výkyvný rám, infrakamera je schopna ji navádět i v noci. Rám lze hydraulicky posunout o 15 cm vlevo i vpravo. Na rámu stroje jsou namontovány plecí jednotky na paralelogramovém závěsu. Pracovní orgány tvoří šípové radličky, které čistí meziřadí, a pneumaticky ovládané okopávací nože srpovitého tvaru, které okopávají řádek mezi rostlinami a obkrouží každou pěstovanou rostlinu ve vzdálenosti pouhých dvou centimetrů.

Více v regionální příloze týdeníku Zemědělec z Jihomoravského kraje.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down