Kamerový systém SmaArt

Největší výzvou při mechanizované péči o sady je hodnocení násady květů a optimální nastavení otáček pracovní jednotky. Přitom regulace květů i násady plůdků představuje v intenzivním pěstování ovoce jedno z nejvýznamnějších opatření, aby bylo možné dosáhnout velikosti plodů a jejich kvality, požadované pro prodej.

Systém s označením Darwin SmaArt kamera firmy je vyvinutý tak, aby nahrazoval subjektivní hodnocení intenzity kvetení ovocných stromů pomocí oka objektivním zjišťováním pomocí kamery. Za tím účelem kamera zjišťuje intenzitu kvetení každého jednotlivého stromu a zjištěná data převádí v reálném čase na palubní počítač.

Tento počítač má ve své paměti uložený speciální algoritmus, díky kterému dokáže vypočítat pro každý strom jednotlivě optimální otáčky vřetene. Pracovní jednotka sestává z vřetene, na kterém je uloženo šest řad lišt se šňůrami, které působením odstředivých sil při rotaci odstraňují květy. Intenzita odstraňování květů je regulována pomocí změny otáček vřetene. Na přání může být nový systém kombinován s přijímačem GPS signálu.

S využitím GPS systému je možné nalézt každý jednotlivý strom a přiřadit mu údaje o počtu květů a otáčkách vřetene pracovní jednotky. Tato data mohou být později porovnávána s údaji o výnosu ovoce a tak může být vyhodnocena úspěšnost provedeného zásahu. Kamerový systém SmaArt pro automatizované odstraňování květů s Darwinem může jako systém založený na mechanické účinnosti nahrazovat chemické anebo manuální odstraňování květů. Přitom se zakládá na vysoké účinnosti a využívání objektivních parametrů. Systém obdržel stříbrnou medaili veletrhu Agritechnica.

Více informací v Mechanizaci zemědělství 11/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *