25.07.2019 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kardanové elektrocentrály: extrémní výkon a levný provoz

Kardanové traktorové elektrocentrály jsou mezi běžnými elektrocentrálami výjimkou. Pyšní se vysokým výkonem a minimálními provozními náklady. Nemají vlastní motor, jsou poháněné traktorem skrze kardan a využijete je všude tam, kde je k dispozici standardizované kardanové spojení. Elektrocentrála se kdykoli jednoduše připojí a spustí.

Bez elektrocentrál se neobejdeme na stavbách, v zemědělství, ale ani ve firmách či průmyslu, kde potřebujeme záložní zdroj. Různých typů elektrocentrál je na trhu spoustu, jednofázových, trojfázových, benzínových, dieselových či plynových, se svářečkou a liší je jak cenou, tak výkonem.

Elektrocentrály poháněné benzínovým motorem jsou většinou levnější, ale jsou omezené výkonem, respektive výkonem dostupného motoru. V současnosti jsou dostupné benzínové elektrocentrály s max. výkonem 25,0 kVA. Dieselové elektrocentrály jsou sice výkonnější, ale tomu odpovídá vyšší pořizovací a provozní cena. Nemalá položka je i následná údržba. Kardanové elektrocentrály mezi nimi tvoří výjimku.

Jaký mají výkon?

Kardanové elektrocentrály jsou extrémně výkonné a v poměru cena/použitelný el. výkon jsou výrazně levnější. Nemají totiž motor, který je na celé elektrocentrále nejdražší položka. Jsou poháněné kardanovým spojem (standardní "šestidrážka), proto je můžete využít jen tam, kde je k dispozici kardanové spojení a trojbodový závěs, nejčastěji u traktorů.

Při výběru máte možnost připojit elektrocentrálu až do výkonu 85 kVA, která požaduje min. výkon traktoru 160 k. Zařízení je uloženo na praktických sáních, což ulehčuje nakládání, skladování i manipulaci. Pro jednoduché nastavení otáček kardanu (min. 400 ot./min) vám poslouží instalovaný herzmeter. V základní výbavě je také počítadlo motohodin.

Kam všude se hodí?

Vzhledem k pohonu tento typ elektrocentrál nejčastěji využívají lesníci, zemědělská družstva, farmy a všichni ti, kdo denně pracují s traktorem. Využijete ho ale i v případě, že potřebujete pohánět přístroje citlivé na kolísání napětí, jako jsou například bioplynové stanice, dojírny a drůbežárny – traktorové elektrocentrály mají jemnou regulaci výstupního napětí AVR.

Pro kardanové elektrocentrály nemusíte daleko. Naleznete je například  v nabídce českého renomovaného  výrobce profesionálních elektrocentrál MEDVED, kde si můžete vybrat z široké škály elektrocentrál o výkonu 14 až 85 kVA.

Pokud si nejste jisti výkonem nebo použitím, požádejte nás o nezávazný test. Aplikační technik přijede za vámi, elektrocentrálu ve vašem provozu vyzkouší a ochotně technicky poradí.

Nespornou výhodou tuzemského výrobce je i možnost úprav elektroistalace dle vašich požadavků. Je libo jinou zásuvku, "čtyřkolík" nebo "pětikolík", jističe navíc? Pokud to normy umožňují, rádi vám vyjdeme vstříc.

Jak se servisem?

Jak jsme již dříve zmínili, traktorové elektrocentrály vyžadují minimální servis a údržbu. Bez motorové části naleznete v soustrojí pouze jednoduchou převodovou skříň, ve které je potřeba občas vyměnit olej. Pracuje-li stroj v prašném prostředí, pak je potřeba pravidelně čistit mřížky alternátoru. Víc se starat nemusíte. Pokud je ovšem potřeba větší zásah nebo oprava, je po ruce autorizovaný servis výrobce.

*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down