Precizním zemědělstvím navázaným na variabilní hnojení se v rámci naší republiky zabývá několik firem. Od roku 2021 je jednou z nich i Agricon Czechia-Slovakia sídlící v Seredi a fungující jako mateřská firma německé společnosti Agricon Gmbh.
Jaké služby Agricon nabízí v rámci precizní aplikace hnojiv? V souladu se sloganem „Každé pole má svůj příběh“ se jedná zejména o získávání dat, jejich implementaci do podoby plánu hnojení a tvorbu aplikačních map. Záběr dat mapující heterogenitu výživového stavu půdy, její fyzikální vlastnosti a další vstupní údaje, je přitom široký. Kromě klasiky v podobě odběru a stanovení obsahu přístupného P, K a Mg pomocí kalcium acetát laktátového výluhu je to i řada doplňkových údajů. Například progresivní měření vodivosti půdy, které její heterogenitu rozděluje zejména podle půdního druhu. Vodivost půdy totiž dobře popisuje obsah jílovitých částic, organické hmoty a vlhkost půdy. Z toho pak vychází hodnota kationtové výměnné kapacity (KVK), která s vodivostí půdy úzce koreluje.
Stanovení vodivosti půdy tedy pomáhá určit heterogenitu pozemku a na místa s většími rozdíly se cílí odběr půdních vzorků. Ten může být proveden v rastru od 0,5 do 10 ha (nejčastěji 3 ha) na jeden směsný vzorek, který je následně poslán do laboratoře. Tam se krom trojice makroprvků stanoví i pH půdy a též případně množství Cox pro určení obsahu organické hmoty, a nebo i obsahy vybraných těžkých kovů a mikroprvků. Ne tak u nás, ale zejména v Rakousku je vyžadována již zmíněná hodnota KVK, která u vápníku, draslíku a hořčíku charakterizuje nasycenost humuso-jílovitého sorpčního komplexu, jenž se podílí na poutání a uvolňování živin.
Získaná data jsou poté nahrána do systému AgriPORT, samozřejmě s přiřazením GPS lokace ke každému vzorku. V tomto systému uživatel může s daty pracovat a v případě zásobního hnojení v kontextu s plánovanou plodinou i předplodinou volit výživu rostlin. Systém přitom generuje mapy zásobenosti půd živinami i potřebu živin pro danou plodinu. Po zadání druhu hnojiva (minerálního i statkového) jsou následně generovány variabilní aplikační mapy. A možné jsou i mapy variabilního výsevku.*
Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 9/2024.