Kloubák poprvé na pásech

Společnost John Deere získala na letošní Agritechnice velké množství medailí, které jsou popsány na jiných stánkách našeho časopisu. Přesto je možné uvést dvě premiérové novinky, kterými JD může návštěvníky hannoverského výstaviště překvapit. Jedná se o novou řadu kloubových traktorů s pásovými jednotkami místo pojezdových kol a též o rozšíření sortimentu samojízdných řezaček. Nová modelová řada kloubových traktorů John Deere nese označení 9RX a zahrnuje čtyři modely ve výkonovém rozpětí od 470 do 620 koní. První dva používají motory JD PowerTech PSS se zdvihovým objemem 13,5 l, další dva pak patnáctilitrové šestiválce John Deere QSX. Motory jsou naladěny pro splnění emisního limitu Tier 4f k čemuž používají filtr částic, systém recirkulace spalin i selektivní katalytickou redukci (SCR). Z motorů je točivý moment převáděn na plně při zatížení řazenou převodovku e18 a následně na pásové jednotky s pásy o šířce 30, nebo 36 palců a s vnitřním ozubením, které zapadá do hnacích kol. Komfort ovládání zabezpečuje odpružená kabina CommandView III.

Tři nové stroje byly doplněny do modelové řady samojízdných sklízecích řezaček John Deere 800. Model 8300 je vybaven šestiválcem John Deere PSX se zdvihovým objemem 13,5 l a poskytuje nejvyšší výkon 490 k. Plní emisní limit Tier 4f. To motory dalších dvou modelů si vystačí s emisním stupněm Tier 2. Výkonově totiž přesahují limit 760 k a tak jejich emise mohou být mnohem benevolentnější. Model JD 8700 má motor o výkonu 766 k a nejvýkonnější motor v řezačce JD 8800 je naladěn na 843 k. Oba popisované motory jsou devatenáctilitrové šestiválce Cummins a řezačky s těmito motory se odlišují též širšími řezacími bubny (850 místo 680 mm). Průměr bubnů i počet nožů je u všech modelů stejný (670 mm, 40 až 64 nožů).

V komfortních kabinách nechybí automatická klimatizace, Bluetooth, loketní opěrka CommandArm  a dotykový monitor GreenStar 2630. A samozřejmě též další elektronické systémy, které má JD v nabídce. Tedy například satelitní navádění AutoTrac (u kukuřičných adaptérů lze používat i signál z hmatačů), nebo systém JDLink, který přenáší telemetrická data do kanceláře operátora.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *