Loňský i předloňský rok byly velmi specifické s ohledem na celosvětovou pandemii koronaviru, která se sice zdá být na ústupu, ale musíme s ní bojovat i nyní. Epidemie s sebou přinesla významné výrobní problémy, při nichž chyběly komponenty a zpomalovala se výroba. Tyto problémy se však významně projevily až v průběhu loňského roku a do prodejů sklizňové techniky se tak promítly jen málo. Svědčí o tom i prodeje v roce 2021, které byly realizovány v rámci naší republiky.
Prodané počty sklízecích mlátiček a řezaček byly o něco vyšší než v roce 2020. U sklízecích mlátiček jich bylo 189, oproti 171 kusům v roce 2020 a řezaček bylo loni prodáno 42, přičemž v roce předchozím o dvě méně.
Procentické zastoupení jednotlivých značek je zřejmé z grafů. U sklízecích mlátiček patří prvenství tradičně technice Claas. Na druhém místě byl loni New Holland a těsně za ním John Deere. Tedy jako obvykle žádné velké překvapení, i když kombajny New Holland tentokráte značce Claas v prodejích zdatně konkurovaly. U samojízdných řezaček byl loni náskok Jaguárů opravdu výrazný a bylo jich prodáno více než dvakrát tolik než těch s logem jelena.
A jaké budou prodeje zemědělské techniky v letošním roce? S ohledem na situaci na Ukrajině to lze těžko odhadovat. Zvyšování cen paliv a energií vůbec, pravděpodobně i nedostatek některých surovin a produkce, která se v mírových dobách vyrábí na Ukrajině, sankce uvalované na Rusko, které pociťujeme i v Evropě, to vše vnáší do letošního i příštích let hodně nejistoty. Nezbývá tedy, než doufat v lepší časy.*
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Dobrý den, v článku se odkazujete na grafy a reflektujete jimi prodeje sklizňové techniky v roce 2021. Grafy jsou však z roku 2020. Jednalo se tedy o chybně napsaném datumu či špatně použitých grafech?
Děkuji
Dobrý den,
ano je to špatně napsaný rok, údaje jsou správně. Omlouvám se.
Luboš Stehno