02.04.2022 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kombajny a řezačky v roce 2021

Loňský i předloňský rok byly velmi specifické s ohledem na celosvětovou pandemii koronaviru, která se sice zdá být na ústupu, ale musíme s ní bojovat i nyní. Epidemie s sebou přinesla významné výrobní problémy, při nichž chyběly komponenty a zpomalovala se výroba.  Tyto problémy se však významně projevily až v průběhu loňského roku a do prodejů sklizňové techniky se tak promítly jen málo. Svědčí o tom i prodeje v roce 2021, které byly realizovány v rámci naší republiky.

Prodané počty sklízecích mlátiček a řezaček byly o něco vyšší než v roce 2020. U sklízecích mlátiček jich bylo 189, oproti 171 kusům v roce 2020 a řezaček bylo loni prodáno 42, přičemž v roce předchozím o dvě méně.

Procentické zastoupení jednotlivých značek je zřejmé z grafů. U sklízecích mlátiček patří prvenství tradičně technice Claas. Na druhém místě byl loni New Holland a těsně za ním John Deere. Tedy jako obvykle žádné velké překvapení, i když kombajny New Holland tentokráte značce Claas v prodejích zdatně konkurovaly. U samojízdných řezaček byl loni náskok Jaguárů opravdu výrazný a bylo jich prodáno více než dvakrát tolik než těch s logem jelena.

A jaké budou prodeje zemědělské techniky v letošním roce? S ohledem na situaci na Ukrajině to lze těžko odhadovat. Zvyšování cen paliv a energií vůbec, pravděpodobně i nedostatek některých surovin a produkce, která se v mírových dobách vyrábí na Ukrajině, sankce uvalované na Rusko, které pociťujeme i v Evropě, to vše vnáší do letošního i příštích let hodně nejistoty. Nezbývá tedy, než doufat v lepší časy.*

Procentické zastoupení prodejů sklízecích mlátiček v ČR, rok 2021 (zdroj SDZT)
Procentické zastoupení prodejů samojízdných řezaček v ČR, rok 2021 (zdroj SDZT)

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down