19.09.2001 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kombinace Dutzi pro minimalizaci

Secí kombinace Dutzi KR 3000 je novinkou pro rok 2001 a skládá se z rotavátoru a pneumatického secího stroje. Tato kombinace může spojovat několik pracovních operací a sice hloubkové kypření, prokypření orniční vrstvy a její promíchání s rostlinnými zbytky a samotné uložení osiva.
Jedná se stroj s pracovním záběrem 3 m, který je tvořen odnímatelným podrývákem, rotavátorem s možností 3 typů frézovacího rotoru (76, 70 a 58 nožů) a secím strojem. Pneumatické secí stroje jsou osazeny dvěma základními typy secích botek.

Jedná se o kotoučové secí botky typů CX pro nadměrné množství posklizňových zbytků a dále o secí botky se systémem HAKO. U tohoto systému jsou použity výsevní roury a pro zapravení osiva do půdy slouží článkové zahrnovací válce z pružného materiálu. Tento systém je vhodný pro vlhké a lepivé půdy.
Pro pohon rotavátoru slouží vývodový hřídel traktoru v režimu 1000 ot.min-1 a rotavátor pracuje ve třech režimech otáček – 290, 360 a 440 min-1. Samotný rotor pracuje do hloubky 18 cm, podrývák až do hloubky 40 cm. Minimální příkon se pohybuje v rozmezí 95 – 160 kW (130 – 220 k).

- jav -

Nástavbový aplikátor z Nizozemí
Značka KAWECO je známá jako výrobce transportní techniky a aplikátorů kejdy. Pro systémový nosič Claas Xerion nabízí cisternový aplikátor kejdy. Ten pojme celkem 13 m3 kapalných hnojiv. Skládá se ze dvou nádrží, přičemž menší slouží také jako lapač tuhých frakcí a je vybavena řezáním. Druhá a větší část pojme 10,5 m3 a slouží jako hlavní nádrž. Naplnění aplikátoru trvá asi 2,5 minuty a je možné jej plnit přímo z přívozních cisteren na okraji pole. Ovládání je zabezpečováno z kabiny nosiče.
Jako zapravovací adaptéry slouží jednak injektor pro aplikaci do travního porostu. Ten nese název „opti-ject“ a je určen k aplikaci 10 – 22 m3 kejdy na hektar. Jeho pracovní hloubka je 2 – 3 cm. Druhou možností je radličkový aplikátor pro ornou půdu a pracovní hloubkou 10 – 15 cm. Radličky jsou namontovány na pružné slupice. Posledním aplikátorem s názvem „opti-vert“ je hadicový aplikátor pro výživu vzrostlých porostů. Umožňuje snížit ztráty dusíku o 40 – 70 %.
Jako přívozní prostředky doporučuje výrobce dvounápravové cisterny o objemu 12 m3, nebo třínápravové o objemu 24 m3 z vlastní produkce. Odpojení a připojení samotného aplikátoru trvá asi 20 minut.

- jav –
-
Nové velkoplošné sečky
Firma Accord nabízí modelovou řadu secích strojů DG, které jsou konstruovány jako návěsné. Vyznačují se velkým zásobníkem osiva, který pojme až 3500 litrů osiva a je opatřen skládacím krytem. Pro jeho hmotnost je jako podvozek dodáván rám s jednoducho nápravou opatřenou dvoumontáží širokých pneumatik.
Secí ústrojí se dvěma dávkovači je tvořeno secím válečkem, který je poháněn ostruhovým kolem a umožňuje volbu dávky v rozmezí 2 – 380 kg.ha-1. Samotný pohon ventilátoru je řešen jako hydraulický. Hydraulicky jsou ovládány také znamenáky.
Pracovní záběr secího stroje činí 6,0 a 8,0 m. K základní výbavě také patří ovládání pro zakládání kolejových řádků ESC. Samotné secí botky jsou buď radličkové, nebo diskové CX. Právě díky botkám CX se tento stroj hodí jako součást minimalizačních technologií. Tlak na secí botky je ovládán hydraulicky. Jejich rám je hydraulicky sklopný. Záběru 6 m odpovídá počet secích botek, kterých je od 48 do 64, u 8 metrové verze pak 64.
K tomuto secímu stroji existuje široká škála příplatkové výbavy. Jedná se o mechanické počítadlo hektarů, znamenáky kolejových řádků, zmíněné kotoučové botky CX, jednoduché zavlačovače, nebo elektrický pohon secího stroje.

- jav -

Podmítače pro minimalizaci
Německá firma Horsch je jedním z nejvýznamnějších výrobců půdoochranných technologií. V její nabídce se také nachází radličkové podmítače řady FG (Flachgrubber). Ty jsou nabízeny o pracovním záběru 4,5; 5,7; 7,5 a 11,0 m. Pracovním záběrům odpovídá označení podmítačů, například FG 4.50, FG 5.70, atd. Zajímavostí také je, že je možné u všech typů, kromě 12 metrové verze rozšířit záběr o 60 cm.
Základem stroje je rám, na němž jsou upevněny systémem „clip-on“ různé typy podmítacích radliček, které umožňují práci v nejrůznějších půdních podmínkách a také díky variabilitě dovolují provádět různé typy zpracování. Tento systém umožňuje výměnu pracovních orgánů bez použití nářadí. Slupice jsou jištěny vinutou pružinou proti přetížení, zejména v kamenitých půdách.
Slupice jsou uspořádány tak, že jsou dvě řady před podvozkem a dvě řady za podvozkem, který také slouží pro udržení pracovní hloubky. Nivelační funkci mají také kola, která mohou být připevněna na přední stranu nosného rámu. Za sekcí radliček je k rámu připevněn ještě prutový zavlačovač.
Pracovní hloubka je nastavitelná od 3 do 25 cm. Všechny typy jsou hydraulicky sklopné a to na přepravní šířku 3,0 m. Hmotnost se pohybuje podle záběru a výbavy od 2500 do 7500 kg.

- jav –

Nový typ hadicového aplikátoru

Nový typ hadicového aplikátoru představila počátkem německá firma Annaburger. Hadicový aplikátor o záběru 9 m je vybaven dvěmi dělícími hlavami pro rozdělování kejdy. Jeho předností je kompaktní konstrukce, vysoká rozdělovací přesnost a relativně nízká hmotnost. Celý rám se díky dvěma rozdělovacím hlavám posunul blíže k zemi. Díky tomu má cisterna s aplikátorem lepší stabilitu. Hadicový aplikátor je k cisternové nástavbě o objemu 15 m3 připevněn pomocí šroubového spojení. Poprvé se nový typ hadicového aplikátoru objevil na výměnném systému Annaburger MultiLand.
Při odstavení cisternové nástavby na odstavné nohy se odstaví také současně také hadicový aplikátor. Pro přepravu se ramena aplikátoru klopí k cisterně, zároveň je zamezeno odkapávání kejdy z hadic při transportu.

-ru-

Žací lišty Krone AMT 4000 a 5000

Jedná se o tažené modely, které mají některé společné znaky. Jsou vybaveny kondicionérem, který je tvořen ocelovými prsty ve tvaru písmene V, u nichž je možné regulovat otáčky. Při vysokých otáčkách (900 min-1) dochází k narušení povrchových vrstev stébel trav, naopak při pomalejších otáčkách (600 min-1) zabrání nadměrnému oddrolení listové plochy jetelovin.
Další předností obou žacích strojů je jejich zavěšení a tažná oj. Ta je agregována do tříbodového závěsu a její natočení umožňuje dobře se přizpůsobit nepokosené ploše a zajistit tak, aby zvláště na souvratích nezůstávala nedosekaná místa. K vysoké produktivitě práce přispívá také hydraulické přestavení do pracovní a transportní polohy, což umožňuje minimalizovat prostoje. Navíc lze oj díky speciální konstrukci pro přepravu zkrátit a tím se zlepšují manévrovací schopnosti při přepravě po komunikacích.
Tyto žací stroje se odlišují pracovním záběrem, kdy model Kronem AMT 4000 CV se 6 disky a 4 bubny má pracovní záběr 4,0 m, který mu umožňuje dosahovat výkonu 4 – 5 ha/h., model AMT 5000 CV s 8 disky a 4 bubny má záběr 4,8 m a jeho výkon se pohybuje v rozmezí 5 – 6 ha/h.

- jav –

Bezorebné přesné secí stroje JD

Secí stroje JD MaxEmerge Plus jsou určeny pro přesné bezorebné setí. Jedná se o stroje stavebnicové konstrukce a to jak s pevným, tak i děleným rámem a s možností osazení různým počtem výsevních jednotek. Díky tomuto řešení mohou být tyto stroje nasazeny při výsevu kukuřice, slunečnice, bobu, nebo sóji.
Mechanizmus výsevu je pneumatický a pracuje na principu podtlaku, přičemž ze zásobníku jsou jednotlivá semena vynášena speciálními kotouči s různým počtem otvorů a různou velikostí. Pokud jsou semena vynesena do prostoru nad semenovody, tak přestane podtlak působit a semena jsou uvolněna.
Práce výsevního ústrojí je nezávislá na pracovním režimu motoru tažného prostředku, ventilátor je poháněn hydromotorem. Výsevní jednotky jsou na rámu zavěšeny paralelogramovým závěsem, což umožňuje jejich přizpůsobování povrchu pozemku.
Setí přímo do strniště umožňuje nařezávací kotouč, po kterém následují dva kotouče, které vytvářejí výsevní rýhu. Přesnou hloubku osiva zajišťují dvě vodící kola. Nakonec přicházejí ke slovu dva válečky, které utlačí osivo do půdy. Kvalitu práce monitoruje systém SeedStar.
Přesné secí stroje JD MaxEmerge Plus jsou konstruovány jako nesené i tažené.

- jav –

Závěsné řezačky Gehl
Tyto závěsné řezačky pracují také v podmínkách českého zemědělství. Do výrobní řady patří tři modely. CB 1265 je určen pro traktory s výkonem do 223 kW (300 k) a model CB 865 pro traktory do 110 kW (150 k) v případě otáček vývodového hřídele 1000 min-1, nebo do 88 kW (120 k) v případě 540 min-1.
Řezačka CB 1065 tvoří střed nabídky a je určena pro traktory s výkonem do 149 kW (200 k), tedy pro tu výkonovou kategorii, která je mezi našimi zemědělci z velkých traktorů nejrozšířenější. Srdce řezačky tvoří nožový buben, který je osazen 8 řezacími noži. Jeho šířka činí 533 mm, průměr pak 457 mm. Nože jsou potaženy ochranou vrstvou wolframkarbidu, která jim zajišťuje dlouhou životnost a rovnoměrný řez. Řezací ústrojí je doplněno centrálním nastavení protiostří umožňujícím dosažení teoretické délky řezanky 5, 6, 8 a 10 mm, hydraulickým broušením a pro drcení zrn kukuřice vyměnitelným drlíkovým dnem. Řezačky jsou osazeny detektorem kovů s obchodním názvem Metal – Stop.
Model CB 1065 je možné také vybavit systémem s označením Auto – MAX, který je pojistkou proti přetížení. Indikátorem přeplnění řezačky jsou metače a k aktivaci systému dochází v případě, že jejich otáčky poklesnou na 70 % optima. Řezačky lze agregovat s různými typy adaptérů, konkrétně typ CB 1065 s třířádkovým adaptérem pro sklizeň silážní kukuřice, nebo sběracím adaptérem pro sklizeň senáží se šířkou sběrače 2,1 m.

- jav -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down