Kompaktní stroj s nízkou hmotností

Malého, ale šikovného pomocníka získá uživatel kloubového teleskopického manipulátoru Gamma4 řady 700. Jde o stroj, který díky své obratnosti a rozměrům najde uplatnění i ve stísněných prostorách.

Všestranný stroj s minimálními nároky na údržbu s širokou paletou agregovatelného nářadí (k dispozici je více než 50 přídavných zařízení) může být velmi dobrým pomocníkem například při práci ve stájích, údržbě zelených ploch, terénních úpravách, úklidových či stavebních pracích. Gamma4 může sekat trávu, pomoci při manipulaci s balíky slámy či sena, přemísťovat zeminu i udržovat živé ploty. Jeho panoramatická kabina s velmi dobrým výhledem zajišťuje pohodlí obsluhy i za špatných povětrnostních podmínek.

Ve třech výkonových řadách
Výhodou svými rozměry poměrně malého manipulátoru je výsuvné rameno s dosažitelnou výškou až čtyři metry. To umožňuje nakládku materiálu i do korby s vysokými postranicemi mimo střed. Při nakládce se tak účinně zvyšuje produktivita práce.
Díky pohonu všech kol je stroj rychlý a vzhledem ke své nízké hmotnosti je využitelný i při práci na podlahách a střechách. Vysokou výkonnost zabezpečuje použití hydrostatického systému. Velikost manipulátoru je uzpůsobena tak, aby se bez potíží dostal i na špatně přístupná pracoviště. Nízká hmotnost také usnadňuje jeho transport, k přepravě stroje postačí dodávkový vůz nebo přívěsný vozík.
K velké pracovní produktivitě přispívá i možnost velice rychlé výměny jednotlivých pracovních nářadí. Stroj je vybaven rychloupínacím systémem a doba záměny jednoho typu příslušenství za jiný se pohybuje okolo deset vteřin. K výměně nejsou potřeba žádné nástroje. Rychloupínací deska Gamma4 tak obsluze ušetří spoustu drahocenného času.
Manipulátory se vyrábějí ve třech sériích 600, 700 a 900. Řada 600 zahrnuje pět modelů s výkonem motoru 19 až 27 koní, v sérii 700 se vyrábějí tři modely s výkony od 27 do 35 koní. V případě nejsilnější řady 900 si může uživatel vybrat ze čtyř typů manipulátorů od výkonu 49 do 60 koní.

S patentovaným systémem
blokace pérování
Zmiňované přednosti nechybí ani modelu Gamma4 735. Jde o kompaktní teleskopický kloubový manipulátor s šířkou 1200 mm a malou hmotností 1040 kg. Jeho pohonnou jednotkou je tříválcový vznětový vodou chlazený motor Yanmar japonské výroby s výkonem 32 koní a objemem 1330 cm³. Motor pracuje jak se vstupním turbodmychadlem, tak i s přímým sáním a dosahuje proto velmi příznivé momentové charakteristiky, sníženou spotřebu paliva, dostatečný výkon i rychlost k zajištění všech potřebných prací. Palivová nádrž má objem 24 litrů. Pohon stroje je řešen hydropojezdem, manipulátor dosahuje nejvyšší pojezdové rychlosti 11 km/h.
Výsuvné rameno umožňuje modelu 735 dosáhnout až do výšky tří metrů. Zaujme také nosnost stroje. S protizávažím disponuje maximální zdvihací silou až 940 kg.
Hydraulický systém je konstruován tak, aby poskytoval vysoký průtok oleje při vysokém tlaku nezávisle na ostatních okruzích, které jsou na stroji využity. Tak je zajištěn konstantní výkon.
Patentovaný je systém zablokovaného pérování Swing Lock zvyšující adhezi na nerovném povrchu. Při zvedání břemen do vysokých výšek je možné pérování zablokovat, stroj tak ustavit do rovné polohy a zvýšit tak jeho stabilitu.
Jako agregovatelné nářadí lze využít například lžíce, vidlice na palety, podávací ruku, míchačku na beton, vrták, hydraulické kladivo nebo podkop. Při údržbě zeleně je možné pracovat se sekačkou, ořezávacími stroji, pařezovou frézou i hydraulickým štěpkovačem. Manipulátor nemusí zahálet ani v zimních měsících, kdy je využitelný při práci se sněhovou frézou nebo sypačem písku a soli. Paleta využitelných zařízení je ovšem daleko širší.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *