Kompletní služby z oblasti precizního zemědělství

Precizní zemědělství představuje rychle se rozvíjející obor. Odlišný přístup k jednotlivým polím i jejich částem přináší mnoho výhod. Se systémy precizního zemědělství lze odkrývat výnosový potenciál pozemků a docilovat úspor díky snížení spotřeby agrochemikálií, ale i například osiva či paliva. Zmínit je třeba také přínos pro ochranu půdy a prostředí. O tom, co je v precizním zemědělství nového, informovali zástupci společnosti Leading Farmers CZ a. s. na semináři, který proběhl na farmě v Choťovicích na Kolínsku.

Sál, v němž se zajímavá akce konala, byl zaplněn do posledního místečka. Velká pozornost byla věnována technologiím pro lokálně variabilní aplikaci hnojiv – sběru dat, jejich vyhodnocování, přípravě předpisové mapy i aplikaci samotné.

Jednou z cest, jak lokálně variabilní aplikaci hnojiv realizovat, je použití N-Senzoru. Toto zařízení od firmy Yara je na trhu již řadu let. Připojuje se na střechu traktoru a za jízdy v reálném čase online zjišťuje, kolik dusíku si rostlina již načerpala z půdy. Zástupci společnosti Leading Farmers CZ začali s N-Senzory již v roce 1996. Mezitím výrobce toto zařízení několikrát modernizoval. Současná verze ALS2 pochází z roku 2018 a disponuje patentovanou  inovativní technologií s vlastním zdrojem světla.

Počet měřicích hlav, které lze od zařízení odpojit, je variabilní – od jedné do šesti. Konstrukce zařízení je již vyzkoušená a spolehlivá. Senzor například dokáže rozeznávat rosu na povrchu listů a kompenzovat její vliv na spektrální analýzu. Existuje také volitelná možnost odděleného měření na levé a pravé straně záběru. ALS2 senzor měří zelené světlo, které se od rostlin odráží (červené využívá proces fotosyntézy). Odražené světlo poskytuje informace o výživném stavu rostlin. Analyzováním dat spektrální reflektance lze zjišťovat stav dusíkaté výživy rostlin. Počítač N-Senzoru vypočte požadovanou dávku dusíku a informace o ní pošle počítači rozmetadla, který dávkování hnojiva v reálném čase upraví.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 3/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down