Krátká řezanka při lisování slámy

Stále více zemědělců dává při své každodenní práci přednost slámě nařezané na velmi krátké kousky, neboť se ideálně hodí k podestýlání. Krátká řezanka slámy získává na oblibě také v krmných dávkách, protože její struktura prokazatelně podporuje činnost bachoru a tím také zažívání přežvýkavců.

Firma Krone proto vyvinula pro své lisy na velké hranaté balíky nové řezací ústrojí VariCut s vysokým počtem nožů, jako alternativu k osvědčenému systému PreChop. Systém VariCut byl navržen pro modely konstrukční řady BiG Pack 1270 VC a Big Pack 1290 HDP VC. Nové řezací ústrojí VariCut je vybaveno 51 noži a uživatele zaujme vysoce komfortní obsluhou. Skupiny nožů, které jsou nakonfigurovány z výroby (51/26/25/12/5/0), je možné uspořádat také individuálně. V zásadě jsou možné všechny konfigurace. Skupiny nožů je možné volit a přepínat pootočením předlohové hřídele. Všechny vačky jsou volně nasunuty na hřídeli a jejich nastavení lze snadno a bez problémů upravit. Řidič tak může pružně reagovat na pracovní podmínky a požadavky zákazníka.
Nové řezací ústrojí VariCut přesvědčí také z pohledu údržby a čištění. Nad noži je zabudována ještě jedna čisticí klapka a při jejím překlopení se nečistoty mezi noži jednoduchým hmatem a bez problémů odstraní. To přináší nejen nižší nároky a náklady na čištění, ale také kratší přípravné časy. Integrované čištění vzduchem udržuje kromě toho v čistotě i jištění jednotlivých nožů. Při ucpání se nožová kazeta a dno řezacího ústrojí automaticky sklopí dolů.
Při údržbě se dá kompletní nožová kazeta několika pohyby vysunout ze stroje a na přepravním podvozku uskladnit, což zjednodušuje údržbu na dílně. Kromě zvýšeného komfortu přesvědčí řezací ústrojí VariCut také kompletně přepracovaným řezacím rotorem, který je na obvodu doplněn o čtvrtou řadu prstů. Vysoké otáčky umožňují nejen větší průchodnost, ale rotor se také díky menším dávkám materiálu rovnoměrněji zatěžuje a předávání materiálu do systému VFS (variabilního plnicího systému) funguje ještě lépe. U podávacích prstů sází Krone při výrobě na vysoce kvalitní hardoxovou ocel.*
Více naleznete v Zemědělci č. 35.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *