Kredit dvou značek stále narůstá

Rozsáhlou expozici akciové společnosti Agrall, zemědělská technika, Bantice, si mohli návštěvníci letošního veletrhu Techagro prohlédnout v pavilonu A. Její stručnou charakteristiku lze shrnout do jedné věty: mnoho strojů dvou značek, včetně nových traktorů Claas. Druhou značkou, která získává mezi našimi zemědělci stále větší kredit, jsou švédské stroje Väderstad.Rozsáhlou expozici akciové společnosti Agrall, zemědělská technika, Bantice, si mohli návštěvníci letošního veletrhu Techagro prohlédnout v pavilonu A. Její stručnou charakteristiku lze shrnout do jedné věty: mnoho strojů dvou značek, včetně nových traktorů Claas. Druhou značkou, která získává mezi našimi zemědělci stále větší kredit, jsou švédské stroje Väderstad.

Převážná většina návštěvníků se „točila“ kolem nových traktorů Claas. Ty vynikají vysokým komfortem a pohodlím obsluhy v odpružené kabině s nízkou hlučností a dokonalou ergonomií, kdy všechny ovládací prvky jsou na pravé straně, dále velmi výkonnou hydraulikou, velkým rozvorem, zatížením náprav padesát na padesát a nenáročnou údržbou i jednoduchou obsluhou. V Brně si mohli návštěvníci prohlédnout zástupce čtyř modelových řad, které se v současné době z osmi řad nabízejí v Česku, počínaje modelem nejnižší řady Celtis 400, přes zástupce řad Ares 500 a 600 a konče dvěma modely řady traktorů Ares 800.
Silné stroje za příznivou cenu
„Mezi návštěvníky veletrhu Techagro byl největší zájem o traktory Claas silnější řady 600 a 800, přitom model 836 o výkonu 205 koní jsme na veletrhu rovnou prodali,“ sdělil Ing. Jiří Leden, obchodní manažer společnosti Agrall. „Je to dáno zřejmě tím, že cena těchto traktorů, jejichž výkon motoru se pohybuje od 110 do 205 koní, a proto nacházejí v zemědělské praxi široké uplatnění, je velice příznivá. Zemědělci také správně předpokládají, že tak jako u jiných strojů zabezpečíme u nových traktorů Claas dokonalý servis prostřednictvím své široké prodejní sítě a do 24 hodin i jakýkoli náhradní díl.“
„Na veletrhu byl již tradičně velký zájem o sklízecí mlátičky Claas, což je jeden z našich nejprodávanějších produktů,“ pokračuje Ing. Leden. „Vzhledem k tomu, že i na ně poskytujeme osmileté financování, zajímají se o mlátičky také soukromí zemědělci. Samozřejmě dávají přednost menším modelům, jako třeba mlátičkám Lexion 510 a 520 nebo Medion 310. Menší zájem jsme zaznamenali o techniku na sklizeň pícnin, což je dáno asi tím, že pro tyto stroje přicházejí většinou zemědělci v době, kdy jim jejich původní „zkolabuje“. I na tuto situaci jsme letos připraveni.“
Mnoho modelů i variant
Podívejme se podrobněji na dvě nejsilnější řady traktorů Claas, které v Brně vzbudily velkou pozornost. Řada Ares 600 se třemi modely je vybavena šestiválcovými motory s maximálním výkonem 107 kW (140 koní). Převodovka Quadrashift II disponuje 32 rychlostmi vpřed a 32 vzad, z toho čtyři rychlostní stupně lze řadit pod zatížením. V kombinaci s plazivými rychlostmi se zvýší rozsah na 48/48 stupňů.
Ve standardní výbavě je hydraulická reverzace Revershift ovládaná pod zatížením. Převodovka nabízí automatickou funkci – při řazení mechanických převodů se automaticky zařadí převod pod zatížením odpovídající pojezdové rychlosti a zatížení. Spojku lze ovládat třemi způsoby podle prováděných operací, a to pedálem, pákou Revershiftu nebo spínačem na řadicí páce převodovky (patent traktorů Claas). Převodovka Quadractiv (32/32), která je další používanou převodovkou, umožňuje využít jiné automatické funkce řazení. Jde o ekonomický režim Eco (řazení převodových stupňů pod zatížením v oblasti optimální spotřeby) a Power – výkonový režim, kde se klade důraz na výkon motoru.
Sériově jsou u řady Ares 600 čtyři druhy otáček vývodového hřídele. Kabina poskytuje komplexní systém odpružení Hydrostable na čtyřech tlumicích elementech. Nárazy podvozku tlumí i samostatné odpružení kol přední nápravy s názvem Proactiv a celý systém uzavírá tlumení rázů spodních ramen tříbodového závěsu.
U řady Ares 800 šplhají výkony motorů až na 151 kW (205 koní). Tyto tři modely mají šestiválcové motory se zdvihovým objemem 6,8 l, přeplňováním a chlazením nasávaného vzduchu. Ve standardním vybavení je převodovka Quadractiv. Rozsah hlavních polních prací (mezi 4 až 12 km/h) poskytuje celkem 15 rychlostí. V základní výbavě je automatika řazení a reverzace při zatížení pod volantem. U modelu 826 lze použít i převodovku plně řazenou pod zatížením Full-Powershift s 18 převody vpřed a osm vzad. Disponuje automatikou řazení jednotlivých převodů a možností předvolení převodových stupňů po nastartování. Tato převodovka je výhodná zejména v těžké orbě.
K základní výbavě patří nejen kabina Hydrostable, ale i klimatizace, tři druhy otáček vývodového hřídele (540/540E/1000), kompletní EHR s prokluzovou regulací, axiální pístové čerpadlo s průtočným množstvím 110 l/min, až pět vnějších okruhů hydrauliky a nádrž na 380 l paliva. Automatické vypínání a zapínání vývodového hřídele v závislosti na poloze závěsu a úhlu vytočení kol je otázkou standardně dodávaného řídicího systému Drivetronic.
Novinkou u řady Ares 800 je rovněž Electropilot 2, tedy křížová páka integrovaná do opěrky paže pro proporcionální ovládání dvou elektrohydraulických okruhů hydrauliky. Traktory řady Ares 800 jsou zajímavé pro toho, kdo hledá stroj s výkonným motorem, nízkou měrnou spotřebou paliva, jednoduchým řazením a i přes konvenční způsob ovládání s prvotřídním pohodlím.
Novinkou monitoring hloubky setí
Značku Väderstad zastupovaly na brněnském veletrhu pneumatické i mechanické secí stroje Rapid s volitelným kultivačním nářadím a pracovními záběry 3, 4, 4.5, 6 a 8 m. Jde o kombinované stroje pro přípravu půdy a setí vybavené talířovým kypřičem, nebo radličkovým kypřičem s tuhými slupicemi či odpruženými radličkami. Diskové secí botky jsou pružně uloženy a spřaženy do dvojic za sebou a vždy ještě spojeny s pěchovacím kolem. Tato konstrukce umožňuje vysoké pracovní rychlosti až 15 km/h při precizním udržení hloubky setí. Celý stroj je řízen elektronickým ovládacím panelem s funkcemi, jako řazení kolejových řádků, ovládání znamenáků, měření plochy, kontrola výsevu a podobně. Návštěvníci si mohli prohlédnout šestimetrovou verzi bez přihnojování, nebo šestimetrový secí stroj s přihnojováním a s výrazně větším zásobníkem (6000 l proti 3000 l).
Na třímetrovém mechanickém secím stroji velmi podobné konstrukce prezentoval Agrall Bantice novinku, a to zařízení určené k monitorování hloubky setí. „Existují totiž pozemky, kde se půdní typ v rámci jednoho honu několikrát mění od lehkých k velice těžkým půdám,“ vysvětluje nám obchodní manažer Vítězslav Chrápavý a připomíná, že v České republice to není až tak častý problém. „V takových podmínkách není žádný stroj schopen udržet stejnoměrnou hloubku setí. Väderstad přichází se zařízením Autocheck, které hloubku setí během jízdy monitoruje a řidič ji může podle indikace na ovládacím panelu upravovat. Pokročilejší systém Autopilot již reguluje správnou hloubku setí automaticky,“ dodává Vítězslav Chrápavý.
Postupné dílčí inovace
Väderstad je podle Vítězslava Chrápavého největším evropským výrobcem secích strojů, díky roční produkci asi 1400 strojů se stále rostoucí tendencí. Jejich předností není jen jednoduchá koncepce, ale především univerzálnost. Lze je použít jak v půdoochranných systémech, tak při setí do klasicky zpracované půdy. Dalším jejich charakteristickým znakem je vysoká pracovní rychlost, s tím spojená úspora paliva a vysoký plošný výkon. Masivní secí stroje Väderstad se vyznačují dlouhou životností opotřebitelných náhradních dílů.
„První pneumatický secí stroj Väderstad Rapid vyjel již v roce 1992. Koncepce konstrukce stroje zůstává od té doby shodná, jen se dále přizpůsobuje moderním technologiím a vyšším výkonům,“ vysvětluje Vítězslav Chrápavý. „Osvědčené uspořádání a zavěšení secích orgánů se nemění, pouze se podle připomínek zemědělců průběžně upravují některé provozní slabiny a nedostatky. Dnes například nabízíme větší zásobník u šestimetrové verze a také uživatelsky lepší připojení předního pasivního nářadí, neboť někteří farmáři kupují více systémů a mohou je u secího stroje snadno zaměňovat. Nový systém zvedání a spouštění stroje pomocí paralelogramu u verze bez přihnojování umožňuje snazší manipulaci na souvrati, ušetřený hydraulický okruh se pak využívá pro komfortní nastavování předního nářadí. Léty tvrdé práce prověřeným a v zemědělské praxi osvědčeným základním konceptem a použitými moderními technologiemi zpracování nabízejí secí stroje Väderstad zajímavou zemědělskou investici.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *