Kvalitní sklizeň zajištěna na dlouho dopředu

Mírně zvlněná krajina s nadmořskou výškou zhruba 300 metrů nad mořem a pozemky s úrodnými půdami jsou charakteristické pro okolí obce Kostelec na Jičínsku. V této obci sídlí rodinný zemědělský podnik, který vede Ing. Jana Bíšková. Hospodaří na necelých 90 hektarech orné půdy od roku 2011, kdy podnik převzala od svého otce, který jej založil v roce 1993.

Podnik je zaměřen na rostlinnou výrobu se zajímavou skladbou plodin: obilniny, cukrová řepa a brambory. Také vzhledem k zastoupení okopanin je celá výměra orné půdy každoročně orána. Díky intenzitě výroby, vhodným podmínkám i dobře zvolené ochraně rostlin dosahuje při pěstování ozimých obilnin velice pěkných výsledků.

Pro úspěch je ale zapotřebí ještě zvládnout tu poslední agrotechnickou operaci – sklizeň. Stávající sklízecí mlátička již vzhledem ke svému věku vykazovala značnou frekvenci poruch, a samozřejmě i zvýšené náklady na náhradní díly. Řešení v podobě objednávky sklizně formou služeb bylo rovnou zamítnuto. Aby byl podnik v otázce sklizně samostatný, bylo rozhodnuto o pořízení vlastní sklízecí mlátičky.

Rozhodnutí předcházel průzkum trhu, konkrétně nabídky jednotlivých výrobců na veletrzích. Nakonec mezi konkurencí zvítězila sklízecí mlátička Avero 240 firmy Claas. Sice nepatří k nejlevnějším, ale za svou cenu dokáže nabídnout mnoho velice užitečných technických řešení. Jako hlavní přednosti se ukázalo žací ústrojí Vario, dále systém kopírování AutoContour, který výborně funguje se shodnou účinností i při plném vysunutí žacího stolu, mláticí ústrojí APS, motor Caterpillar a také komfortní a prostorná kabina.*

Více informací přinese časopis Mechanizace zemědělství 4/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *