Provozy živočišné výroby se neobejdou bez speciální techniky, mezi níž patří jak rozdružovací a zastýlací, tak také míchací krmné vozy. Na farmě v Podmoklech dlouhá léta využívali rozdružovací a zastýlací vůz i k přípravě a rozvozu krmiva, suchá léta, v nichž bylo třeba částečně nahrazovat vzácnou senáž slámou, přiměla farmáře doplnit park techniky také klasickým míchacím krmným vozem.
Soukromý zemědělec Petr Kubal z obce Podmokly ležící nedaleko Sušice hospodaří na 205 ha zemědělské půdy, z nichž je 7 ha orné půdy a 198 ha trvalých travních porostů. Farma je zařazena do ekologického režimu. Živočišnou výrobu tvoří chov masného skotu. Ten je na pastvě od dubna do listopadu, kdy jej začíná Petr Kubal stahovat do zimoviště, v němž je ustájen až do dubna. V současné době je v chovu 90 až 100 krav bez tržní produkce plemen limousine a masný simentál, s ostatními kategoriemi celkem 180 kusů.
Technika pro stlaní a krmení
Letos již pátým rokem na farmě používají rozdružovací, zastýlací a krmný vůz značky Kuhn, model Primor 3570 M se zásobníkem o objemu 3,5 m3, který na farmu dodala společnost PERAGRO Přísečná, s. r. o. „S technikou Kuhn jsem již předtím měl dobré zkušenosti, na farmě využívám čelní žací lištu a nesený obraceč. Při výběru zastýlacího a krmného vozu jsem na modelu Primor ocenil příznivou cenu, konstrukci a kvalitní materiály,“ popisuje způsob výběru stroje hospodář a pokračuje: „V roce 2019 jsem doplnil zastýlací vůz Primor taženým míchacím krmným vozem Kuhn Profile 14.2 CS, který opět dodala společnost PERAGRO Přísečná, s. r. o. Kritériem pro výběr stroje byla cena, objem a rychlost dodání. Nový míchací krmný vůz se osvědčil v období sucha, kdy farmář míchal senáž se slámou, aby udržel co největší počet kusů skotu a přitom zajistil jejich dobrý zdravotní stav. V současné době míchací krmný vůz připravuje dvě základní krmné dávky, pro krávy před otelením míchá slámu se senáží a po otelení seno se senáží.
Více v lednovém Farmáři.