V rodině Kejklíčků má sedlačení dlouhou tradici. Zemědělskou činností se zabývali již prapředci. Bylo proto logické, že v roce 1992 převzali potomci v restituci bývalý majetek a dali se na dráhu soukromě hospodařících zemědělců. A zabývají se vším, co k správným sedlákům patří, tedy rostlinnou i živočišnou výrobou a navíc ještě produkcí mléčných výrobků. K zajištění všech činností na statku je kromě znalostí a píle třeba také kvalitní technika. A kvůli té jsme především přijeli.
Rodinná farma sídlí v Plotištích nad Labem nedaleko Hradce Králové. V úrodné oblasti Polabské nížiny rodina obhospodařuje přibližně 260 ha zemědělské půdy. Prioritními plodinami jsou konzumní brambory a cibule. Kromě nich se na polích střídají potravinářská pšenice, řepka, cukrovka, ječmen, mák, proso, krmná řepa, kukuřice a vojtěška.
Část produkce je určena pro zajištění krmivové základny v chovu skotu, vše ostatní hospodáři realizují na trhu. Kejklíčkovi se specializují na pěstování a prodej cibule a brambor. Cibuli pěstují na 12 ha, brambory na 50 ha. Sortiment odrůd je bohatý, zahrnuje dvacet odrůd brambor různých varných typů (z nichž je polovina velmi raných až raných) a sedm odrůd cibule (tradičně se zde pěstuje červená a žlutá cibule a poslední rok i oválná odrůda OWA). Většina produkce po sklizni putuje do termoskladu, kde se skladuje, postupně balí a distribuuje k odběratelům. Zelenina se na lince balí do PE sítě v hmotnostech od 1 do 25 kg. Zboží je označeno termoetiketou. Farma pracuje v systému HACCP a je zapojena do systému IPZ (integrované produkce zeleniny). O hospodaření na farmě a výrobě mléčných produktů jsme si povídali s Ing.Vlastou Kejklíčkovou a o využívání techniky, především strojů značky Jeantil, s jejím manželem Ing. Romanem Kejklíčkem.
Celou reportáž najdete v regionální příloze týdeníku Zemědělec z Královéhradeckého kraje.*