Začátkem listopadu se konala v Lánech tisková konference pořádaná firmou Kverneland Czech. Její zástupci seznámili přítomné s obchodními výsledky společnosti za minulé období a představili několik novinek, od jejichž uvedení na trh v příštím roce se budou odvíjet hospodářské výsledky budoucnosti.
O celkové situaci firmy Kverneland Group hovořil Ing. Jiří Zikmund, generální ředitel společnosti Kverneland Czech. Jak uvedl, v posledních dvou letech došlo ke značnému rozšíření společnosti, jejíž součástí se stala řada evropských, ale i světových výrobců zemědělské techniky. V posledním roce došlo ke značnému zefektivnění výroby a úspory nákladů. Na rozdíl od jiných výrobců zemědělských strojů, kteří vykázali za minulý rok pokles výroby o 7 %, v případě společnosti Kverneland Group bylo toto snížení minimální, pouze 1 %. V letošním roce přibyly pod křídla společnosti Kverneland Group další firmy. Akviziční nákup francouzské společnosti La Garde specializující se na výrobu techniky určené pro pěstitele vinné révy, ve výrobním programu La Garde jsou ještě stroje komunální techniky a mulčovače, proběhl počátkem roku. Zatím posledním členem skupiny se stala australská společnost URM zabývající se výrobou sklízečů vína. Tímto krokem posílila společnost Kverneland Group svoji pozici na australském i americkém trhu. V porovnání výsledků letošního a loňského roku dojde u společnosti Kverneland Czech k asi 30% nárůstu obratu. Díky iniciativě prodejců sehrává dosahovaný obrat významnou roli i v celkových výsledcích celé společnosti Kverneland.
Z několika minut vteřiny
Nový koncept výměny opotřebitelných pluhových dílů, dlát i ostří, představil a poté i názorně předvedl Ing. Radovan Malý, technický ředitel společnosti Kverneland Czech. Rychloupínací výměnný systém je založen na klínovém spojení dláta a ostří. K jejich spojení již není potřeba žádných šroubů. Při použití tohoto patentovaného systému je patrná až 80% časová úspora a lepší životnost dílů, které jsou snadněji zaměnitelné. Dláta se používají stejná pro levou i pravou stranu. Montáž i demontáž je velmi jednoduchá a jako pracovní nástroje postačí kladivo a vyrážeč. Konstrukce vykazovala lepší vnikání do půdy a dobře dopadla i nejdůležitější zkouška testující pevnost spojení. Výměnu lze bez problémů uskutečnit vždy přímo na poli a odpadá při ní pracné šroubování.
Česká republika je společně s Velkou Británií první zemí, kde byl tento systém nasazen do normálního provozu. Přítomní uživatelé z VD Kámen a ZD Vodňany byli se systémem velice spokojeni a potvrdili technické přednosti uvedené výrobcem. Systém je použitelný pro všechny typy pluhů s otočným dlátem vyrobené zhruba od roku 1980 a jeho prodej bude zahájen v roce 2002.
Dříve než v Hannoveru
Několik novinek z produkce společností Kverneland Group, které měly mít svoji premiéru na letošním ročníku veletrhu Agritechnica v německém Hannoveru, představil obchodní ředitel společnosti Kverneland Czech, Ing. Jiří Zelenka.
Vlajkovou lodí v produkci společnosti je již řadu let výroba pluhů. Novinkou bude polonesený oboustranný pluh Kverneland EO/LO – On-land. Tento typ využívá dříve vyzkoušených technických prvků zdobících jeho předchůdce. Samozřejmostí je tepelné zpracování dílů, využívá osvědčených druhů jištění i plynulého systému změny záběru. Je použitelný pro traktory s velkým rozchodem kol i pro pásové traktory. Tepelně zpracovaný hlavní rám ze speciální oceli je i přes svoji poměrně nízkou hmotnost dodáván v provedení s 5, 6 i 7 radlicemi. Pluhům dodává potřebnou stabilitu a pevnost. Konstrukce otočné hlavy počítá s vysokým zatížením a hmotností pluhů a je určen pro traktory o výkonu do 300 k. Pružinové plně automatické jištění pluhu EO pomocí listové pružiny zabezpečuje absorpci kmitů přenášených na hlavní rám. Umožňuje současné nezávislé jištění několika těles a tato vlastnost se uplatní zvláště při orbě v extrémních a kamenitých půdách. Systém je stabilní a téměř bez nároků na údržbu. Pluhy LO jsou jištěny střižným šroubem. Optimálního přizpůsobení záběru pluhu výkonu traktoru a podmínkám orby je dosaženo využitím Kverneland Variomat systému. Záběr se upravuje hydraulicky přímo z kabiny během jízdy. Systém Variomat může za příznivých podmínek zvýšit výkon až o 40 % a přináší až 20% úsporu pohonných hmot. Nové je i spojení závěsu s hlavním rámem. Umožňuje rychlou změnu polohy On-Land do pracovní polohy pro jízdu v brázdě i nastavení pro různé rozchody kol traktorů. Minimální vzdáleností těžiště pluhu od závěsu traktoru je díky kompaktní konstrukci docíleno nízké potřeby zvedací síly na závěsu traktoru. Stabilitu při přepravě dodává pluhu nové opěrné a transportní kolo, jehož přestavba je jednoduchá a nevyžaduje žádné nářadí.
Druhou novinkou byla univerzální secí kombinace MSC Kverneland Accord. Použití této secí kombinace zaručuje snížení nákladů nutných pro založení porostu, jelikož příprava půdy a setí probíhá v jedné operaci. Vysokovýkonný stroj s velkým zásobníkem osiva (2400 l) efektivně využívá pracovní čas. Výhodou této secí kombinace je bezpochyby její univerzálnost, která umožňuje využití jak při konvenčním setí do připravené půdy, tak při setí do mulče. Toho je dosaženo stavebnicovou konstrukcí stroje. Jednotlivé orgány jsou zavěšeny na nářaďovém rámu, jsou snadno demontovatelné a zaměnitelné. Tak lze nahradit sestavu smykových desek a kultivačních radliček diskovou sekcí a tím ušetřit jednu pracovní operaci před setím. Stroj je vybaven pneumatickým pěchem, který tvoří druhou zónu stroje. Ve třetí zóně probíhá vlastní setí na principu klasických nožových botek nebo botek CX. V těžkých podmínkách se dobře osvědčila nově vyvinutá botka CX PLUS, která je kromě setí zkonstruována i k případnému přihnojování. Botky lze dovybavit zatlačovacím kolem, které udržuje nastavenou hloubku setí.
Stroj se vyrábí ve třech pracovních verzích 4, 4,5 a 6 m. Jeho přepravní šířka je 3 m a přestavba do transportní polohy se provádí hydraulicky. Integrovanou součástí stroje jsou transportní kola vybavená vzduchotlakými brzdami. Pracovní rychlost stroje je 15 km/h. Řešení stroje je připraveno pro využití systému GPS a umožňuje nastavení a změnu dávky v průběhu pracovní jízdy.
Na českém trhu se jistě brzy objeví i nový samochodný postřikovač RAU IBIS. Připraveny jsou dvě typové řady lehčí IBIS 2500 a těžší IBIS 3000. Podvozek samochodných postřikovačů má hydraulické odpružení, obě nápravy jsou řiditelné včetně tzv. krabího kroku. Rozchod kol je mechanicky nebo hydraulicky měnitelný. Pohon všech kol zajišťují třístupňové hydromotory. Ramena postřikovače se dodávají v konvenční verzi v záběru 18 – 36 m, s asistencí vzduchu AirPlus v záběrech 18 – 28 m. Velmi kvalitní jsou i podmínky obsluhy stroje, která řídí optimální dávkování pomocí PC z klimatizované, pohodlné kabiny s dobrým výhledem.
Nové řešení kombinace lisu s baličkou pod označením Taarup BIO umožňuje balení válcových balíků do fólie přímo v lisovací komoře. Lis pracuje na principu pevné komory, dvě ovíjecí cívky s fólií jsou upevněny na pevném prstenci a rotují okolo lisu s balíkem. Balík je před ovinutím fólií zavázán sítí pouze na 1,5 otáčky, což přináší úsporu času i materiálu. Řezací ústrojí lisu je vybaveno čtrnácti noži. Inovací je v prvé řadě lehké a kompaktní řešení konstrukce lisu. Stroj je 4,5 m dlouhý a váží pouze 3 t. Těmito parametry výrazně předčí srovnatelné kombinované stroje. Těchto parametrů lze využít především na členitých a malých pozemcích a na půdách s nízkou únosností. Hodinový výkon je okolo 30 balíků.
Značka Taarup přichází také s novým řešením závěsné diskové žací lišty. Žací lišta Taarup 4062 C má pracovní záběr 6,20 m a pracuje s hodinovým výkonem až 9 ha. Zavěšení tažné oje je středové a umožňuje sečení z pravé i levé strany traktoru s technikou člunkového pohybu po pozemku s minimalizací neefektivních jízd. Stroj je, ostatně jako všechny žací lišty Taarup, vybaven zařízením Super-Float pro dokonalé kopírování sečeného pozemku. Otočným závěsem připojené žací lišty dokonale kopírují půdní nerovnosti i malé překážky. Zavěšení absorbuje šoky, které se dál nepřenášejí na rám stroje. Žací mačkač je vybaven elektrohydraulickým ovládáním. Tímto ovládáním se stroj velice rychle přestaví z pracovní do transportní polohy (za 30 vteřin) i z polohy pro sečení vpravo do polohy vlevo. Pro transport je stroj vybaven vzduchotlakými brzdami. K výbavě patří i zařízení pro rozprostření posečené hmoty a k doplňkům patří řádkovací zařízení, případně shazovací dopravník.
S novou koncepcí diskového žacího taženého stroje KTM 6000 s pracovním záběrem 5,8 m přichází značka Vicon. Žací mačkač je sestaven ze dvou žacích strojů – taženého se středovou ojí (KTM 3000cp) a zavěšeného na tříbodovém závěsu (DMP 3000). Žací ústrojí může být diskové nebo bubnové s kondicionérem či bez něho. Do výbavy stroje patří standardně zařízení pro rozprostírání posečené hmoty. Při sečení hrází, příkopů nebo břehů potoků ocení uživatelé možnost vychýlení bočně nesené lišty až do 38°. Hydraulické sklápění z pracovní do přepravní polohy zajistí přepravní šířku 3 m a výšku 4 m. Ovládání stroje probíhá z kabiny traktoru (doporučuje se traktor o výkonu 170 koní). V případné kombinaci s čelně nesenou 3 m lištou lze dosáhnout celkového záběru až 9 m. To předurčuje stroj k vysokým výkonům. Možné je ale i oddělené použití obou lišt.
Roman Paleček