02.12.2022 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Láska na první pohled

To, že je v zemědělské prvovýrobě nouze o obsluhy strojů, je známá věc. A tak se vedení podniků snaží ty, kteří jsou šikovní a spolehliví, udržet a k tomu se dá přispět i nákupem nové techniky. Nakonec i to je známá věc. Dnes je však stále častější i to, že obsluha stroje může při nákupu významnou měrou ovlivnit jeho značku, model i výbavu. A tak tomu bylo i v zemědělském podniku I. Agro Oldříš, a. s., kde si letos zakoupili novou řezačku Krone Big X 630 a pro jejího řidiče Martina Bartoše to byla láska na první pohled.

Řeknete si asi, že poněkud přeháním, protože tu pravou lásku má jistě doma. Má, nakonec letos se ženil, ovšem nová řezačka na svatbě nechyběla a novomanželé se před ní vyfotili. A kdyby to nebyl stroj, jaký si přál, jistě by k tomu nedošlo.

Zemědělský podnik I. Agro Oldříš hospodaří nedaleko Poličky na 1450 ha zemědělské půdy, z níž asi 500 ha zaujímají trvalé travní porosty. Na orné půdě je pěstována klasická skladba plodin zahrnující, řepku, ozimou pšenici, jarní ječmen a pícniny v podobě jetele a silážní kukuřice. Ty slouží jako krmivo pro 1000 kusů skotu, z něhož zhruba 350 kusů tvoří dojnice. Výroba kvalitních krmiv je tak nutnou podmínkou dobré užitkovosti a i v minulosti byla stěžejním bodem sklizňové linky samojízdná řezačka. Ta byla pořízena v roce 2008, a letos již dozrál čas pro její výměnu.

Proč zrovna Krone? V hledáčku byly dvě značky. Tu první zřejmě netřeba zmiňovat, neb v prodejích na našem trhu hraje prim již dlouhá léta. No a tou druhou byl model Big X 630, který byl nakonec pořízen nejen proto, že se líbil jeho obsluze. Důvodů bylo vícero a mezi nimi nemalým i spolupráce s firmou Moreau Agri Vysočina. Od ní mají v Oldříši již několik strojů, například manipulátory Manitou nebo dopravní techniku Joskin. A od letoška, kdy v MAV začali prodávat i Krone, mají i Big X 630.

Jak říká mechanizátor Oto Brokl, jedním z důvodů nákupu této řezačky byla i zajímavá prodejní cena, která ovšem nebyla nijak nízká. Řezačka je totiž v plné výbavě v níž nechybí třeba odpružená a poháněná zadní náprava s nezávislým zavěšením kol, hardoxem vyvložkovaný výmetný komín, centrální mazání, kamery a domontováno bude i automatické plnění odvozních prostředků.

Důležitějším faktorem než nákupní cena byl přístup servisu. S ním mají dobrou zkušenost, a skutečnost, že v MAV byli dva servisní technici již od zimy zaškoleni pouze na Krone, na ně pozitivně zapůsobila. Stejně jako fakt, že v Moreau Agri Vysočina mívají hodně dílů skladem, což urychluje opravy.

A jaké jsou postřehy obsluhy? Když jsem se na ně zeptal Martina Bartoše, tak na prvním místě uvedl adaptér Easy Collect. Mají jej v osmiřádkovém provedení a podle jeho názoru je v praxi mnohem lepší než klasické provedení z řeznými kotouči. Pracuje plynuleji a nezacpává se, což zvyšuje výkonnost práce. Dále jmenoval třeba kabinu s perfektním výhledem, který je podpořen tím, že boční sloupky jsou posunuty více dozadu, a pak zmínil i odpružení zadní nápravy nebo větší rejd kol, než byl u původní řezačky. Pozitivní hodnocení si odnesla i vzdálenost odhozu řezanky, která je důležitá při prosekávání a zadním plnění odvozních prostředků, nebo systém samostatného pohonu pojezdových kol s prokluzovou regulací.

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 12/2022.*

Před řezačkou se vyfotili (zleva): řidič Martin Bartoš, mechanizátor Oto Brokl, prodejce Hubert Špinar a produktový manažer Miloslav Šorf

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down