28.12.2023 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

LEMKEN představil secí stroj Solitair DT v záběru devíti metrů

Solitair je bezesporu pojmem firmy LEMKEN v evropském i českém zemědělství. Na slavnou řadu pneumatických secích strojů Solitair 9 navázaly modernizované secí stroje řady Solitair 25. Pracovní záběr byl nejvýše šest metrů. A od roku 2022 má firma LEMKEN na trhu i novou řadu Solitair DT v záběrech čtyř a šesti metrů, která hlavně nahrazuje tažené secí kombinace řady Compact-Solitair 9. Díky nově pojatému konceptu se Solitair DT vyznačuje nižší hmotností (a mnoha dalšími inovacemi). Proto odborná veřejnost očekávala možné rozšíření o stroje s ještě většími pracovními záběry.

A nebylo třeba čekat dlouho. Na svém stánku na mezinárodním veletrhu Agritechnica 2023 vystavila firma LEMKEN nový model Solitair DT 9 s pracovním záběrem devíti metrů. Stroj se pyšně vyjímal uprostřed expozice. Byl navíc ještě vybaven aplikátorem hnojiva LEMKEN MultiHub, díky kterému je možné v průběhu práce aplikovat do půdy ještě i třetí komponent. Velký secí stroj Solitair DT 9 lze hydraulicky složit do transportní polohy, v níž se celková šířka pohybuje do tří metrů a výška do čtyř metrů. Má tak povolení pro transport po veřejných komunikacích v EU.

Sekce talířů a kombinace válců

Shodně, jako secí stroje Compact-Solitair 9, nemá řada Solitair DT možnost záměny předřazeného nářadí na zpracování půdy na dvoře farmy. O předseťovou přípravu půdy se u všech modelů stará integrovaná sekce krátkých talířových bran. Využívá talíře o průměru 465 milimetrů, individuálně zavěšené prostřednictvím slupic v podobě listové pružiny. Zpětnou konsolidaci poté obstarává pneumatikový válec s koly o velkém průměru, uloženými v přesazení.

Je-li zapotřebí zároveň provádět utužování půdy v pruzích, pak se za pneumatikový válec usadí ještě válec trapézový – osvědčené řešení firmy LEMKEN. Rozteč utužených pruhů půdy přesně odpovídá rozteči secích botek 12,5 anebo 16,7 cm. Vystavený secí stroj Solitair 9 DT byl vybaven novým provedením tohoto válce se sníženou hmotností. Osivo do půdy ukládají dvoukotoučové secí botky Optidisc s paralelogramovým uložením. Přítlak na botky je možné nastavovat plynule až do 70 kg na botku.

Velkokapacitní dělený zásobník

K velkému záběru patří i velký centrální zásobník o objemu 5100 litrů. Zásobník je dělený. Dalších 500 l objemu pak přidává zásobník stroje MultiHub. Tento přídavný komponent má své ovládání plnohodnotně integrováno do ovládání secího stroje, což platí i o možnosti vypínání sekcí. Nejvyšší komfort při ovládání poskytuje nová aplikace iQblue Go. Pomocí této aplikace na inteligentním mobilním telefonu lze ovládat secí stroj při provádění výsevní zkoušky. Aplikace dále umožňuje i konfiguraci kolejových řádků.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down