Lepší manipulace, čistota i doprava

Během dnů otevřených dveří, které pod názvem Grimme Technica uspořádala v polovině listopadu německá společnost Grimme, bylo pro návštěvníky z celého světa připraveno mnoho strojů určených pěstitelům brambor, cukrovky a zeleniny. V rámci tradičního show pak byla představena řada technických inovací, jež opět přispívají k vyhlášené charakteristice techniky Grimme. Tu lze ve zkratce definovat pěti slovy: kvalita, preciznost, kreativita, kapacita a komfort.

Uvedená charakteristika platí i pro novou techniku k manipulaci, čištění a dopravě brambor, kterou si mohla poprvé prohlédnout společně se zástupci třeboňské společnosti U + M Servis i třicítka českých pěstitelů.

Firma Grimme například vyvinula zařízení CleanLoader k čištění brambor přímo na poli. Je prokázáno, že obsah příměsí a ornice se u sklízených brambor pohybuje v závislosti na podmínkách od 3 do 20 %. V drsných podmínkách může jít až o 1000 tun ze 100 hektarů, které se přepravují spolu s hlízami a následně se musí odstranit a likvidovat. Což výrazně zvyšuje náklady. Proto firma Grimme přichází s novým zařízením, které příměsi nechává přímo na poli a do nákladních automobilů stojících mimo pole jde již čistá produkce.
Toto zařízení s povolením pro silniční přepravu se na poli rozloží do pracovní polohy za méně než 15 minut, přitom velmi velké opěrné nohy nepotřebují žádné další podkladové desky. CleanLoader je vybaven velmi účinným a tichým naftovým motorem o výkonu 46 kW s nízkou spotřebou paliva 12 l/12 hodin. V jeho přední části se nachází násypka o objemu 21 m3 a za ní dva válečkové moduly. První modul zajišťuje intenzivní oddělení ornice od hlíz, druhý pak podle nastavení slouží buď k oddělení podsadby, nebo k dodatečnému oddělení ornice. Ta se vrací zpět na pole pomocí příčných výsuvných dopravníků. Vykládací rameno má dosah 7 m, takže lze přemostit i malé příkopy, maximální vykládací výška je 6,5 metru, přitom výložník je možné ponořit hluboko do nákladního automobilu. CleanLoader má výkon až 120 t/h, plný kamion je naložen za pouhých 15 minut.*
Více se o dalších novinkách Grimme dočtete v Zemědělci č. 50.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *