Lepší technické parametry i cena

Na Case dnu v Kámeni představila společnost Agri CS více než tisícovce návštěvníků kromě jiných strojů i čtyřpásový tahač STX 450 Steiger QuadTrac, jehož novým majitelem se stalo ZOD Haná, družstvo se sídlem ve Švábenicích. Klíčky od v pořadí již třetího tahače STX 450 Steiger QuadTrac v České republice převzal před tribunou z rukou ředitele Agri CS Karla Plešingera předseda představenstva Ing. Miroslav Cvek.

ZOD Haná hospodaří v řepařské výrobní oblasti na výměře 5850 ha orné půdy. V rostlinné výrobě se specializuje na cukrovku, mák, sladovnický ječmen a potravinářskou pšenici, důležité místo v osevním postupu zaujímají i kukuřice a víceleté pícnijny.
Bezproblémový přesun po komunikaci
„O pásovém traktoru jsme začali uvažovat v říjnu loňského roku,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Cvek. „Řešili jsem otázku, zda koupit klasický kolový traktor a vybavit i ostatní kolové traktory pracovními stroji nižších záběrů, nebo zakoupit tahač vyšší výkonové třídy, postupně ho vybavit pracovními stroji a jít cestou větších pracovních záběrů. Vzhledem k velikosti obdělávaných pozemků bylo toto rozhodnutí jasné. Protože jednoznačnou prioritou byl bezproblémový přesun stroje po komunikacích, což by kolové traktory s dvoujmontážemi nesplňovaly, padla volba na pásový tahač. Vybírat jsme mohli ze tří značek. Zvítězil Case IH, neboť je podle nás do našich podmínek nejvýhodnější, a to i z hlediska konstrukce. Klasické kloubové řízení nám připadalo pro polní práce výhodnější než otáčení na pásech pomocí smyku. K tomuto rozhodnutí přispěla i výhodnější cena, přibližně o třicet procent nižší než nabízela konkurence.“
„Polní tahač STX dosahuje vysokých plošných výkonů s minimem ztrátových časů a je schopen nahradit dva konvenční traktory,“ tvrdí Ing. Pavel Novák z Agri CS. „Tím se snižují náklady na provoz strojů, ať již jde o mzdy, servis či pohonné hmoty. Robustní konstrukce pak přispívá k dlouhé životnosti. Zvládnutím pracovních operací v optimálním čase poskytnou plodiny větší výnos, což výrazně ovlivňuje ekonomiku hospodaření zemědělského podniku.“
Minimum ztrátových časů
Traktor STX 450 Steiger má šestiválcový elektronicky řízený motor Cummins se jmenovitým výkonem 450 koní (336 kW). Disponuje vysokým převýšením točivého momentu a při 1800 otáčkách za minutu dosahuje maximálního výkonu 500 koní. Právě vysoké převýšení točivého momentu a široká oblast konstantního výkonu jsou zárukou toho, že tahač neztrácí sílu ani při nejtěžších polních pracích. Motory jsou vybaveny přeplňováním s regulací plnicího tlaku Wastegate a mezichladičem stlačeného vzduchu. Nižší jmenovité otáčky přispívají k nižší spotřebě paliva, vyšší životnosti motoru a snížení hluku. Tahač je osazen hydraulicky ovládanou a elektronicky řízenou převodovkou PowerShift, která nabízí 16 stupňů vpřed a dva vzad plně řaditelných pod zatížením. Současně je vybavena reverzací pod zatížením. V hlavní pracovní oblasti mezi 5 až 15 km/h nabízí převodovka deset převodových stupňů, které jsou velmi jemně odstupňovány po 0,8 km/h. Toto odstupňování je zárukou efektivního využití výkonu motoru za všech pracovních podmínek. Maximální rychlost traktoru až 37 km/h je zárukou krátkých ztrátových časů při přejezdech.
Zadní tříbodový závěs a hydraulika traktoru jsou koncipovány tak, aby umožnily připojit a provozovat širokou paletu zemědělského nářadí. Tříbodový závěs má podle OECD zvedací sílu na rameni 610 mm 8845 kg. V základní výbavě jsou čtyři vnější okruhy hydrauliky, na přání i pátý. Ovládání vnějších okruhů je elektrohydraulické s možností nastavení času a velikosti průtoku pro každý okruh zvlášť. Protože jsou závěsné pracovní stroje k takto výkonným traktorům konstruovány většinou pouze jako tažené (disponují vlastním podvozkem s nezávislým nastavením a regulací pracovní hloubky), nemusí být traktory Steiger vybaveny tříbodovým závěsem, ale pouze spodní tažnou tyčí, která se dodává v provedení standard (max. svislé zatížení 3900 kg) nebo zesíleném (max. svislé zatížení 6804 kg). Vývodový hřídel traktoru má otáčky 1000 n/min při otáčkách motoru 1980 n/min.
Stálý kontakt s půdou
„Se značkou Case IH máme velice dobré zkušenosti, již jedenáct let využíváme dva traktory Case IH s výkonem motoru přes 200 koní, vlastníme i dvě axiální sklízecí mlátičky stejné značky,“ opřel svá tvrzení Ing. Miroslav Cvek. „S tahačem počítáme pro podzimní přípravu pozemků s diskovým podmítačem o záběru deset metrů, ale i pro podrývání a jiné těžké polní práce. Na jaře pak bude agregován s technikou na přípravu půdy a setí.“
Tato úvaha je z technologického hlediska podle Ing. Pavla Nováka správná, a to především vzhledem k nízkému měrnému tlaku tahače na půdu. Unikátní konstrukce traktoru QuadTrac umožňuje optimální rozložení hmotnosti traktoru při minimálním utužování půdy, v závislosti na momentálních podmínkách se tato veličina pohybuje v rozmezí 33,8 až 36,5 kPa. Tažná síla se na půdu přenáší čtyřmi pásy širokými 762 nebo 914 mm a každý z nich se může naklápět o 10°. Protože se pásy naklápějí individuálně a nezávisle na sobě, výborně kopírují povrch a zajišťují stálý kontakt s půdou. Dosavadní zkušenosti ukázaly i to, že QuadTrac nemá na rozdíl od jiných pásových strojů problémy ani za vlhkých podmínek. Tyto vlastnosti společně s možností zatáčení v úhlu až 26° mezi přední a zadní částí tahače umožňují řidiči optimálně využít maximální množství tahové síly traktoru. Ani při plném zatočení neztrácí podvozek QuadTrac trakci a nepoškozuje půdní strukturu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *