Lesní frézy v různých provedeních

Mulčování lesního klestu je základní přípravou pro následnou výsadbu nových porostů. Na našem trhu je několik značek, které mulčovací frézy nabízejí a jednou z nich je i tuzemský výrobce STS Prachatice.

Na Techagru se tento výrobce prezentoval s frézou se záběrem 1,9 metru. V nabídce je však i několik menších provedení a to například se záběrem 1,3 nebo 1,6 metru. Různá řešení mohou mít i frézovací nože, jichž provedení může být pevné či volné, nebo mohou být jednotlivé typy nožů umístěny střídavě v řadách s různým provedením. Volné nože lze mimoto nahradit kladivy z tvrdokovu, pak funguje fréza jako půdní a slouží k úpravě cest kdy částečně rozbije kameny a částečně je též zatluče do zemně.
Mimo zpracování klestu s fréza poradí i s menšími pařezy a může zpracovávat i nálet dřevin a to až do průměru kmenů 20 cm. Pak je vhodné frézu osadit naklápěcím rámem pro odtlačení stromů, aby nemohly padnout na traktor. V tomto případě by měl být traktor vybaven otočným řízením, protože se pohybuje ve zpětném směru jízdy.
Pohon stroje je od vývodového hřídele traktoru s otáčkami 540 nebo 1000 n/min. Točivý moment je dále veden na rozdělovací převodovku a odtud pak na krajní stranu rotoru a přes čtyři klínové řemeny je poháněn vlastní rotor. Pohon rotoru může být i oboustranný (u výkonnějších verzí). Vlastní fréza je rychloběžná takže se otáčí frekvencí 1000, nebo 2000 n/min. Je možná i varianta pomaloběžná, avšak pouze při osazení pevnými noži.
Na fotografii je největší model se záběrem 1,9 metru, který požaduje traktor s výkonem od 120 do asi 180 koní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *