Letos nová manipulační technika

Společnost JCB je jedním z leaderů v oblasti manipulační techniky, včetně té, která nalézá uplatnění v zemědělství. Pro letošní rok byly představeny nové modely kloubových nakladačů v různých výkonových třídách. Tyto stroje jsme měli možnost si krátce prohlédnout při jejich prezentaci na podzim loňského roku, a to na farmě JCB, která se nachází nedaleko od výrobního závodu v anglickém Rocesteru.

Jako první nám byl představen model TM 320, což je kloubový manipulátor ze střední výkonnostní kategorie disponující nejvyšší nosností 3,2 t a výškou zdvihu 5,2 m. Je vyráběn ve dvou provedeních, a to jako TM 320 a TM 320S. Obě provedení se od sebe liší výkonem motorů, kdy v prvním případě je použit čtyřválec JCB Ecomax se zdvihovým objemem 4,4 l a výkonem 125 k a ve druhém případě je využit opět čtyřválec Ecomax, avšak se zdvihovým objemem 4,8 l a výkonem 145 k. Motory plní aktuálně platný emisní limit Tier 4F, a to pouze s využitím efektivního systému SCR, obejdou se tedy bez filtru částic. Hydrostaticky poháněný ventilátor chlazení má nově elektronické řízení otáček s možností programovatelné reverzace pro vyfoukání vstupní mřížky od nečistot.

Oba manipulátory mají shodnou převodovku. Jde o šestistupňový PowerShift doplněný hydrodynamickým měničem točivého momentu. Stupně 4 až 6 (u verze TM 320S stupně 2 až 6) jsou určeny hlavně pro transport, proto při jejich zařazení dochází k uzamčení hydrodynamického měniče a točivý moment je na kola přenášen pouze mechanickou cestou, tedy s vyšší účinností.

Nově je řešen čtyřsměrně výkyvný centrální kloub s bronzovými pouzdry ložisek a na 500 Mh prodlouženým mazacím intervalem.

Popisovaná provedení kloubových manipulátorů se liší také výkonem LS hydrauliky, která má u modelu TM 320 průtok 140 l/min a u provedení s přídomkem S je to160 l/min. Hydraulický systém má nyní tlumení dorazu při vysunutí teleskopu do koncových poloh, na přání je možné odpružení ramene, které může pracovat i v automatickém režimu, při němž se samočinně zapíná při rychlosti jízdy vyšší než 6 km/h. Inovována byla i přístrojová deska a pracovní osvětlení používající LED svítilny. K novým manipulátorům mohou být dodány i konstrukčně nové pneumatiky Michelin Bibload s průměrem ráfku 24“ a šířkou 460, nebo 500 mm. Tyto pneumatiky mají zvýšenou odolnost vůči opotřebení a vyvozují i nižší valivý hluk. *

Více informací v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *