Letos téměř tři sta nových strojů

Massey Ferguson byla do loňského roku především tradiční značka traktorů s výkonem motoru od 100 do 315 koní. V letošním roce posiluje svou pozici i ve výkonové kategorii traktorů do 100 koní, kde se stále prodává největší počet strojů. Z prohlídky expozice společnosti Austro Diesel na brněnském veletrhu Techagro bylo zřejmé, že případným zájemcům o slabší traktory má Massey Ferguson co nabídnout.

„V loňském roce jsme v České republice prodali rekordních 150 traktorů, letos bychom jich měli dodat téměř dvojnásobek,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Radim Vlčko, obchodním ředitel společnosti Austro Diesel.

Příznivé parametry i cena
Pro návštěvníky byly připraveny především dva modely traktorů Massey Ferguson 420-4 a 430-4 s motory Perkins o výkonu 48 kW (64,5 k) a 55 kW (75 k) při 2200 n/min. Tříválcové turbomotory se zdvihovým objemem 3300 cm3 již splňují emisní normu Tier 3. Oba modely s pohonem všech kol jsou vybaveny mechanickou převodovkou s osmi rychlostmi vpřed i vzad, tříbodovým závěsem se zvedací silou 1790 kg, uzávěrkou diferenciálu a komfortní kabinou s odpruženým sedadlem a analogovou/digitální palubní deskou. Hlavní kouzlo těchto traktorů spočívá podle Ing. Radima Vlčka v jejich ceně, která se pohybuje na úrovni 23 tis. euro. Lze je využít k běžným pracím na menších farmách, ale i v živočišné výrobě k agregaci s krmnými vozy.
V expozici nechyběl ani zástupce řady MF 4400, tyto traktory se vyrábějí ve finské továrně Valtra. Vystavený model 4455 se čtyřválcovým motorem Sisu Diesel o výkonu motoru 72 kW (98 k) a turdodmychadlem je jednoduchý traktor s mechanickou převodovkou 12 x 12, uživatelé u něj ocení i výkonnou hydrauliku se zvedací silou zadního tříbodového závěsu 3300 kg.
Velký úspěch mezi zemědělci však zaznamenává řada MF 3600 s výkonem motoru 43 kW (58 k) až 68 kW (91 k). V Brně byly vystaveny tři modely ze čtyř s různým rozchodem kol, který může být 1,8 až 2,2 m, 2,2 až 2,5 m, 2,5 až 3 m a větší než 3 metry. Šířku kabiny lze zvolit od 1 do 2,1 m. Jde o cenově výhodné univerzální traktory s pohonem všech kol určené pro vinice, sady a chmelnice. Čtyři modely s kabinou nebo plošinou jsou vybaveny tříválcovými motory Sisu a reverzační převodovkou 24/24. K dalším charakteristikám patří elektrohydraulické zapínání pohonu vývodového hřídele pod zatížením s otáčkami 540/750 n/min, tři ovládací ventily, komfortní kabina s vytápěním a větráním a velice pěkný design. Zemědělce u nich překvapí snadná manévrovatelnost a vysoká produktivita.

Silné stroje v Brně nechyběly
Na brněnském výstavišti však silné stroje nechyběly, své zástupce tu měly všechny řady velkých a středních modelů. Traktory řady MF 8400 s vario převodovkou Dyna-VT představují kombinaci nejpokrokovější technologie v oblasti plynulých pohonů pojezdu s osvědčeným, jednoduchým a ergonomickým ovládáním a vysokým jízdním komfortem. Stroje jsou vybaveny elektronicky řízenými šestiválcovými motory Sisu Diesel o výkonu 173 kW (235 k) až 231 kW (315 k), které splňují emisní normu Tier III, počítačovým systémem Datatronic 3, odpruženou přední nápravou QuadLink, dvojstupňovým odpružením kabiny Dual Stage, komfortně odhlučněnou kabina (71 dB) s klimatizací a vývodovým hřídelem 540/540E/1000 n/min.
Největší pozornost návštěvníků však poutal traktor Massey Ferguson 7465 v atraktivní v metalické barvě měnící se podle světla, který přímo na výstavě zakoupilo Zemědělské družstvo Opařany na Táborsku. Traktory řady MF 7400 s motory Perkins nebo Sisu Diesel o výkonu 99 kW (135 k) až 149 kW (203) k jsou standardně vybaveny systémem navýšení výkonu PowerBoost, vario převodovkou Dyna –VT, hydraulickým systémem Load Sensing 110l/min, odpruženou přední nápravou QuadLink, dvojstupňovým odpružením kabiny Dual Stage, komfortní odhlučněnou kabinou s klimatizací, vývodovým hřídelem s 540/540E/1000 n/min a počítačovým systém Datatronic 3. Pomocí tohoto monitorovacího a řídicího počítače a panelu GTA lze ovládat veškeré režimy, počínaje převodovkou a hydraulickými ventily přes vývodový hřídel až po souvraťový systém s 39 operacemi.

Osvědčené modely i novinky
Pro návštěvníky veletrhu Techagro byl připraven i traktor řady 6400. Tyto stroje jsou vybaveny čtyřválcovými nebo šestiválcovými motory Perkins nebo Sisu o výkonu 74 kW (100 k) až 169 kW (230 k), které splňují emisní normu Tier 3. „Dosavadní uživatelé si nemohou vynachválit automatickou převodovku Dyna 6, která umožňuje řadit šest stupňů pod zatížením pro čtyři základní rozsahy, celkem tedy 24 rychlostí vpřed i vzad,“ vysvětluje Radim Vlčko. „Převodovka poskytuje široký rozsah rychlostí, při kterých může obsluha řadit nahoru a dolů při plném zatížení podle změny podmínek a optimalizovat tak výkon a minimalizovat spotřebu paliva. Kombinace šesti stupňů a čtyř rozsahů umožňuje velký výběr rychlostí pro různé podmínky, deset stupňů v rozsahu 4 až 12 kilometrů za hodinu zajišťuje optimální výkon a ekonomiku práce na poli. Ke standardní výbavě patří šikmá vyklápěcí přední kapota, navýšení výkonu Power Boost, odpružená přední náprava QuadLink, dvojstupňové odpružení kabiny DualStage a kontrolní a řídicí systém Datatronic 3.“
Řada traktorů MF 5400 s výkonem 61 kW (83 k) až 99 kW (135 k) se koncem loňského roku rozrostla o dva nejsilnější modely – MF 5475 a MF 5480. V Brně byl vystaven prvně jmenovaný model s poloautomatickou převodovkou Dyna 4 a šestiválcovým motorem Perkins o výkonu 107 kW (145 k), který již splňuje normu Tier 3. Traktory této řady jsou kombinací osvědčené techniky s jednoduchou obsluhou, nízkými provozními náklady, vysokým jízdním komfortem a flexibilní specifikací. Mnohé z technických detailů pocházejících z předešlé řady se v praxi osvědčily a jsou zárukou vysoké spolehlivosti a bezpečnosti. Moderní úsporné motory Perkins nebo Sisu Diesel a hospodárné, jednoduše ovladatelné převodovky Dyna – 4 či Speedshift tvoří optimální základ pro flexibilní a pohodlnou práci.

Nová sklízecí mlátička
Velká novinka letošní sklizňové sezóny byla vystavena na volné ploše před pavilonem B. Šlo o sklízecí mlátičku Massey Ferguson 9895 s motorem C 13 Acert o výkonu 342 kW/459 k, (s navýšením PowerBoost až 465 k) a axiálním mláticím a separačním bubnem. Podle Radima Vlčka jde o největší rotor s hydrostatickým pohonem na trhu (3556 x 800 mm), jeho otáčky se pohybují od 200 do 1040 n/min při otáčkách motoru 2100 n/min. Celková plocha sít je 5,34 m2. Mlátička je vybavena elektrohydraulickou čtyřstupňovou převodovkou, hydrostatickým pohonem 0 až 20 km/h, žací lištou Power Flow širokou 9,12 m, osmiřadým, výkonným drtičem a zásobníkem zrna o objemu 12 300 l s elektrickou regulací vyprazdňování. Právě při této činnosti dosáhl model MF 9895 světového rekordu, když za jednu vteřinu vyprázdnil 158 litrů. Pro obsluhu je připravena komfortní kabina s tónovacími skly, vzduchem odpružená sedačka, multifunkční páka, automatická klimatizace, rádio, lednička, výkonný monitor, nastavitelný sloupek řízení, elektricky stavitelná zpětná zrcátka, pracovní světla či na přání i kamera pro couvání. Letos by si ji mělo vyzkoušet pět zemědělských podniků, které o ní již projevily zájem.
„Zemědělství zažívá boom, k finanční jistotě farmářů přispívají nejen zvyšující se nákupní ceny komodit, ale i dotace z Evropské unie,“ dodává závěrem Ing. Radim Vlčko. „Roste zájem o zemědělské stroje a dnes jsou producenti traktorové techniky prakticky v celé Evropě téměř vyprodaní. Zájem převyšuje obrovským způsobem možnosti nabídky, přitom nejhorší situace je u traktorů s výkonem motoru 200 koní a výše. Vzhledem k tomu, že společnost Austrodiesel obchoduje v mnoha zemích s poměrně velkým božstvím strojů, máme k dispozici stále širokou nabídku, i když už dnes je částečně omezen výběr z mnoha různých specifikací. Na českém trhu zaujímáme sedmiprocentní podíl, naší ambicí je dosáhnout deseti procent u traktorů i sklízecích mlátiček. Jsem přesvědčen o tom, že do dvou let tento plán splníme.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *