Ležnické biodožínky již posedmé

Tradiční biodožínky v Ležnici u Horního Slavkova byly doplněny bohatým programem pro děti i dospělé. Akce se konala na farmě Františka Bartoně ve spolupráci s další soukromě hospodařící farmářkou Hanou Chlupáčkovou. Partnerem byl i prodejce zemědělské techniky Agrafa, který má své sídlo v sousedním Horním Slavkově a PROBIO regionální centrum severozápad.

Dožínky jsou oslavou sklizně obilnin, tedy hlavního produktu zemědělců. Na farmě u Bartoňů však obilniny nepěstují a to s ohledem na nadmořskou výšku přes 600 m n.m. Zaměřují se proto obhospodařováním 150 ha trvalých travních porostů a především na chov simentálského masného skotu. Chov je prováděn v systému ekologického zemědělství, a skot je po celý rok venku, přičemž v zimním období mají zvířata možnost se před nepřízní počasí ukrýt v přístřešku.
Při tomto způsobu chovu je samozřejmě jednou ze základních prací příprava krmiva na zimu, což je činnost v níž je farma soběstačná a většina sklízené produkce je konzervována jako seno, pouze asi 25 % ve formě senáže. K výrobě krmiva u údržbě luk a pastvin jsou přitom s úspěchem využívány stroje z nabídky firmy Agrafa a to zejména traktory a pícninářský program firmy Deutz Fahr. S pícninářskou technikou vyrážejí i na služby.

Zábava pro malé i velké

Stejně jako v letech minulých i letos přichystali pořadatelé pro návštěvníky řadu atrakcí. Asi největším tahákem byl elektricky poháněný bizon na němž si mohli zájemci vyzkoušet svoji rovnováhu a schopnost udržet se na jeho hřbetě. Pro dospělé pak byly připraveny též závody v sečení kosu, nebo ve válení balíků a pro děti i dospělé bylo určeno dojení z umělého vemene naplněného nikoliv vodou, ale alkoholem či nealkem, to podle věku závodníka.
Ale děti se mohly zabavit i jinak. Mohly se svézt v historickém traktoru Deutz Fahr, nebo se vyřádit na nafukovacím hradě, či se povozit na koních.
Dospělé z řad zemědělské veřejnosti pak jistě zaujalo stádo masného skotu, či výstava techniky firmy Agrafa čítající tři traktory Deutz Fahr včetně připojeného nářadí. A pokud nešlo zrovna o zemědělce mohli si zakoupit třeba něco na zahrádku, či nějakou maličkost z oblasti lidových řemesel. A malí i velcí si jistě dopřáli i dostatek jídla a pití, protože bez toho by to samozřejmě nebyly ty pravé dožínky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *