05.09.2022 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Likvidace příbytků zavíječe již při sklizni zrnové kukuřice

Zavíječ kukuřičný může způsobovat významné škody v porostech kukuřice. Účinný boj s tímto škůdcem začíná likvidací jeho potenciálních příbytků, v nichž na poli s oblibou přežívá zimní období. K tomu je ale zapotřebí důkladného rozdrcení silných kukuřičných stonků až pod prvním kolénkem. Mulčování po sklizni kuřice na zrno sice udělá hodně práce, ale nerozdrtí stonky, které byly v průběhu sklizně přitlačeny k zemi koly techniky. Připočítat je třeba i dodatečné náklady.

Dost důvodů k tomu, aby se drcení stonků sloučilo se sklizní zrna do jednoho přejezdu. Specialista na sklizňovou techniku, firma Claas, vyvinula proto novinku – zařízení Corio Stubble Cracker. Jedná se o jednotky vždy se dvěma rotory, které jsou uchyceny přímo k základnímu rámu odlamovacího adaptéru. Pro přejezdy udržují rotory ve správné poloze dva hydraulické válce.

Každá jednotka mulčovače je tvořena dvojicí rotorů se svislou osou rotace. Každý rotor má dvojici kladiv a drtí stonky vždy jednoho řádku – velmi důkladně až pod prvním kolénkem. Při práci se dvojice rotorů v jednom ocelovém krytu může příčně kývat a optimálně kopírovat povrch pozemku. A třetí hydraulický válec slouží k nastavení odlehčení na mulčovače ve třech stupních.

S dvěma kladivy má každý rotor průměr zhruba 50 cm. Rotor se pohybuje po zemi na kluzném talíři. Ten zároveň slouží k udržování stále stejné vzdálenosti nad zemí. Rotory pracují s otáčkami 1200/min a jsou poháněny v páru mechanicky vždy jedním kloubovým hřídelem. Otáčky rotorů jsou kontrolované a v případě jejich poklesu obdrží řidič hlášku v kabině na terminálu Cebis. Kromě toho dokážou dva válce rotory automaticky vyzvednout, pokud bude hrozit přetížení anebo při kontaktu s cizími předměty o značné velikosti.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down