Lisy na hranaté balíky v popředí zájmu konstruktérů

Moderní zemědělské podniky sází ve stále větší míře při sklizni slámy na velkoobjemové lisy. Požadují přitom perfektně zformované balíky s optimálním tvarováním a vysokým stlačením. Větší rozměry balíků znamenají možnost snížení dopravních i materiálových nákladů. Těchto výhod využívá vzrůstající počet zemědělců i podniků služeb.

Mezi další výhody patří lepší skladovatelnost slámy a snížení ztrát při sklizni. Pracovní zatížení je možné lépe rozložit, protože pole nemusí být „uklizeno“ hned. Navíc je kvalitní balík slámy produktem, který lze výhodně a pohodlně obchodně využít. Nyní přinášíme shrnutí nabídky nejvýznamnějších výrobců této techniky na evropském trhu.

Case IH

Během návštěvy veletrhu Agritechnica 1999 nemohla ujít pozornosti znalého návštěvníka nová generace obřích lisů firmy Case IH. Nejvíce upoutal zcela změněný, zaoblený, moderní design. Kapotování je vyrobeno z umělé hmoty, zesílené skleněnými vlákny, které umožňuje zaoblení tvarů a měkké přechody. Tomu odpovídá i nové typové označení. Původní názvy firmy Fortschritt 530, 540 a 550 se změnily na CB 30, CB 40 a CB 50. Rozměry lisovacího kanálu zůstaly nezměněny : 80 x 70 cm ( CB 30 ), 120 x 80 cm (CB 40) a 120 x 85 cm (CB 50). Všechny typy jsou vybaveny odpruženou tandemovou nápravou a rotorem s integrovaným řezacím ústrojím. Elastické zavěšení náprav dovolilo zlepšit chování podvozku při sledování stopy traktoru. Nejmenší model CB 30 byl navíc upraven ještě v jiných detailech.
Vše začíná změněným přívěsným zařízením, přes rozšířený sběrač a plnící rotor s řezacím ústrojím se 16 noži až k hydraulicky ovládanému válečkovému dopravníku. Pro zvýšení spolehlivosti byl pohon řezacího rotoru změněn a opatřen pojistnou spojkou proti přetížení. Vačková spojka dokáže vypnout rotor při náhlém zvýšení kroutícího momentu, čímž se zastaví zároveň i sběrač. Přetížení prstového rotoru je zachyceno senzorem, který způsobí vyřazení pohonu řezacího ústrojí.
Další novinkou, představenou firmou Case IH jako prototyp, je zařízení pro stanovení hmotnosti balíků s názvem „Bale Tracker“. V této variantě lisu je poslední válec dopravníku uložen do měřícího zařízení. Při pohybu přes hranu válečkového dopravníku se balík převrátí v momentě, kdy se jeho těžiště posune za poslední válec dopravníku. Během krátkého okamžiku potom spočívá celá hmotnost slámy pouze na tomto posledním válci. Tato nejvyšší hodnota je elektronicky identifikována a zobrazena na monitoru v kabině řidiče. Ostatní vlivy, jako půdní nerovnosti nebo nárazy lisovacího pístu, mohou být vyfiltrovány následným zpracováním dat. Maximální úroveň odchylky ve zjišťování hmotnosti udává výrobce na úrovni kolem 2,5 %. Uvedený systém je dalším krokem v moderní technologii měření výnosu, vužívající kromě jiných strojů i obřích lisů.

Claas

Německý specialista na sklizňovou techniku, firma Claas, je na trhu zastoupena sérií obřích lisů Quadrant. Nejvýkonnější model, Quadrant 2200, má zdokonalený systém pohonu a změněný tvar lisovacího kanálu. Nová, prodloužená oj ukrývá kloubový hřídel pohonu setrvačníku s větším průměrem. Čelní ozubený převod nyní slouží k pohonu lisovacího pístu, stlačujícího materiál s frekvencí zdvihů 51min-1 až do délky balíků 3 m. Pojistné spojky proti přetížení jsou logicky rozloženy tak, že při poruše kasače dojde rovněž k vyřazení řezacího agregátu a sběrače. Pick up má menší průměr a šířku záběru 2,1 m. Varianta RC je vybavena řezacím systémem Roto-Cut, kde je plnící rotor doplněn 25 jednotlivě jištěnými noži v hydraulicky výklopném nosníku. Sběrač obsahuje též válcový usměrňovač pro lepší příjem materiálu. Obsluha může měnit nastavení délky balíku z kabiny prostřednictvím moderního terminálu systému CCT (Claas Control Terminal). Aktuální délka balíku je rovněž zobrazena a také uzlovač může být elektronicky vypnut. Model RC lze dodat v provedení s tandemovou nápravou pro maximální rychlost 62 km/h.
Menší formát balíků je zastoupen modelem Quadrant 1150 N/RC (rozměr 50×80 cm).

Deutz-Fahr

Obří lisy firmy Deutz-Fahr jsou známé modely firmy Vicon. Prototyp lisu PowerPack s hydraulickým pohonem, představený před třemi lety, nebyl uveden na trh. Současná nabídka firmy nezahrnuje ani samojízdný lis pro podniky služeb s názvem Power Press.

John Deere

Koncern John Deere rozšířil svůj program lisů na obří balíky, dodávaných firmou Krone, a představil nový typ s rozměry kanálu 120 x 70 cm. Nabídka dále zahrnuje typy JD 680 a 690 pro balíky o výšce 80 cm a šířce 80 a 120 cm. Pohon je u těchto strojů zajištěn robustními kuželovými soukolími a hřídeli bez nutnosti údržby. Setrvačník má hmotnost 200 kg a je vybaven brzdou, ovládanou z kabiny řidiče. Vázání zajišťují čtyři, případně šest vazačů, čištěných ne ventilátory, ale stlačeným vzduchem ze zásobníku. Zákazník si může zvolit mezi jednoduchou a tandemovou nápravou pro vyšší komfort a rychlost pojezdu. Na přání se dodává i palubní počítač pro kontrolu důležitých funkcí.

Krone

Další specializovaný výrobce na sklizňové stroje, firma Krone, má v nabídce tři typy lisů na velké balíky. Nový je model Big Pack 120-70 s rozměry balíků 120 x 70 cm. Stroje řady Big Pack jsou nyní kromě jiného vybavovány systémem VFS („Variable Füll System“). Jeho působením je zajištěn stálý přísun správného množství hmoty až do lisovací komory pro rovnoměrné stlačení balíku. Tento úkol má splnit kombinace speciálních plnících (uvnitř řízený kasač) a zadržovacích mechanismů v plnícím kanále. V první fázi uzavře jedna zadržovací hrabice přístup do lisovací komory. Během transportu hmoty dopravním kanálem pomocí pěti hrabic sběrače a jednoho podavače dochází k předlisování materiálu. Až v momentě, kdy je kanál zaplněn, vychýlí se hrabice na stěně kanálu vzad a kasač pomocí podavače přesune stlačenou hmotu do lisovací komory. Potom se otočí tato hrabice a podavač do výchozího postavení a celý cyklus začíná opět od začátku.
Technicky je tento proces realizován dvěma zakřivenými dráhami. První z nich řídí pohyb pěti hrabic kasače. Druhá dráha je výchylná a může proto poskytovat dva rozdílné průběhy křivky, po níž se pohybuje podavač. Za vychýlení dráhy křivky je odpovědná jedna spojka. Záchytná hrabice na stěně komory slouží zároveň jako senzor stupně naplnění dopravního kanálu.

Kverneland-Vicon

Mezi výrobce obřích lisů patří i koncern Kverneland, který převzal značku Greenland. Nabízené stroje se vzhledem neliší od produktů firmy Vicon. Vyrábí se známé typy LB 8000 Vario a LB 1200 Vario se šířkou balíku 80, příp. 120 cm. U obou lisů může být výška lisovací komory změněna ze 70 na 80 cm. Větší modely mohou být na přání doplněny obsáhlým komfortním ovládáním. Ke zvláštní výbavě patří také tandemová náprava.

Lely-Welger

Speciální série Champion firmy Lely-Welger vychází z řady obřích lisů D 6000. Základem hrdého pojmenování je dosažení světového rekordu, při kterém lis firmy Welger v roce 1999 dokázal sklidit plochu 100 ha za méně, než 12 h. Další nabídka zahrnuje typy D 4000/4050 (pro balíky o rozměru 80×70 cm) a D 6000/D 6050 (rozměry 120 x 70 cm). Délka je nastavitelná v rozsahu 90-250 cm. Nejrobustnější model D 6050 je schopen slisovat balíky slámy o hmotnosti až 400 kg ; jeho vlastní hmotnost činí 7700 kg a vyžaduje příkon 110 kW/150 k na vývodovém hřídeli. Sběrač je opatřen 30 prsty ve čtyřech řadách. Řezací ústrojí pro typ D 6050 s názvem ProfiCut využívá plnící rotor, který dopravuje materiál přes 24 nožů. Stroj najde využití především v podmínkách služeb a vůbec v profesionálním nasazení.

Ze zahraničních materiálů připravil Petr Beneš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *