04.02.2023 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lisy s novým hydraulickým pohonem

Ve své expozici na mezinárodní výstavě zemědělské technika EIMA 2022 prezentovala firma Claas také zástupce svých nových lisů na hranolové balíky Quadrant 5300 RC. Lisy budou šetrnější ke sklízenému krmivu, protože lze provádět individuální nastavení podle druhu sklízeného materiálu. U většiny plodin i slámy jde o to, proud hmoty urychlit. Ale například u vojtěšky či jetele je třeba citlivějšího zacházení z důvodu velkého podílu lístků. A s novým hydraulickým pohonem může uživatel lisu rozdíly mezi jednotlivými plodinami zohledňovat.

Další inovace se týká kopírovacích koleček sběrače. Ta se nově budou – s využitím hydrauliky – sklápět plně automaticky. Jakmile bude sběrač spuštěn do pracovní polohy, jeho kopírovací kolečka se automaticky vyklopí. A po skončení práce na poli nemusí řidič vystupovat z kabiny traktoru, aby kopírovací kolečka sběrače manuálně sklopil do transportní polohy.

K dalším inovacím u lisů Claas Quadrant 5200 a 5300 Evolution modelového roku 2023 patří zvětšení setrvačníku o 21, respektive 28 procent. A díky nové konstrukci se setrvačná síla zvýšila dokonce o 46, resp. 44 procent. Aby byl pohonný systém přitom účinně chráněn před přetížením v extrémních situacích, může být lis nově vybaven optimalizovaným automatickým jištěním proti přetížení v podobě třecí spojky. Tato spojka nahrazuje střižný šroub.

Při vypnutí spojky podávacího ústrojí se automaticky vypne také spojka rotoru. Všechny spojky proti přetížení se znovu automaticky zapnou, jakmile se otáčky vývodového hřídele vrátí na původní hodnotu. V případě ucpání lisu tak obsluha traktoru nemusí vystupovat z kabiny na pole. Je-li to nutné, stačí spustit hydraulické dno řezacího žlabu a lis uvést opět do provozu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down