Machr s manipulátorem slavil hattrick

Druhá soutěž, která zpestřila program Dne Zemědělce konaného v areálu Šiklova mlýna, byla pravidelným návštěvníkům těchto akcí již velmi dobře známá. Machr s manipulátorem se v programu objevil již popáté, ale letošní ročník byl pro osm zúčastněných značek rozhodně tím nejtěžším závodem a obsluhu i stroje samotné dokonale prověřil.

Úkol byl pro všechny soutěžící jasný – v co nejkratším čase se vypořádat se všemi nástrahami tratě plné krkolomných zatáček. Manipulátory startovaly s paletizačními vidlemi a po prokličkování prvním úsekem trati na ně čekal první úkol, sundat z vleku a pak na něj opět vrátit připravené palety navíc s přepínáním řízení. Pro sundání první palety bylo nutné využít krabího chodu, s druhou paletou závodníci manipulovali při řízení přední nápravy. Následovala výměna adaptérů, když paletizační vidle byly nahrazeny lopatou. Tou obsluha nabrala háček se zavěšeným kbelíkem s vodou a pak už jen rychle do cíle slalomem mezi barely. Úbytek vylité vody byl ovšem přísně penalizován, takže ani závěr tratě nebyl žádnou procházkou růžovým sadem. Navíc limit sedm minut pro zvládnutí všech stanovených úkolů se ukázal jako velmi šibeniční, takže cílem projela pouze polovina zúčastněných.
Marný souboj s časem
Jako první vyrazil na trať manipulátor Bobcat T 2556, tvrdý časový limit mu ale vypršel již při výměně adaptérů, takže nemohl být klasifikován.
Druhý soutěžící – manipulátor Catterpilar TH 330B se do cíle dostal necelou půlminutu před limitem, i když kbelík donesl za cílovou pásku opravdu silou vůle. S penalizačními vteřinami dosáhl celkového času 7:34:25, což mu nakonec vyneslo pěkné, byť nepopulární čtvrté místo.
Manipulátor JCB 530/70 startující jako třetí v pořadí svůj souboj s časem prohrál již při manipulaci s paletami a zařadil se do poloviny neklasifikovaných soutěžících.
V dobrém čase 6:13:45 dorazil do cíle manipulátor John Deere 3420 a vzhledem k tomu, že ani penalizace 13 vteřin za vylitou vodu nebyla velká, stačil mu tento výkon na konečné třetí místo.
S profesionální firemní obsluhou se vydal na trať Manitou MLT 741-120 LSU. Jeho čistá a plynulá jízda bez trestných dotyků i s minimem vylité vody jej dovedla k celkovému výslednému času 5:39:24 a začalo se zdát, že by o vítězi mohlo být rozhodnuto. Jenže jak se brzy ukázalo, zmýlená neplatila a pro značku Manitou zbyla pouze stříbrná medaile.
Razance slavila úspěch
Jako rozzuřený býk totiž vletěl po třech kolech do rodeové arény vítěz dvou předcházejících ročníků této soutěže Ondřej Bačina s manipulátorem Massey Ferguson 8947 a ze své agresivní jízdy po celou dobu neslevil. Cenné sekundy získal při bezchybné manipulaci s paletami i při následném netradičním odhození paletizačních vidlí. Co na tom, že kbelík dovezl do cíle prázdný, což mu vyneslo penalizaci 38 vteřin. I přesto byl výsledný čas 5:12:65 s přehledem ze všech nejlepší a vítěz tak dosáhl pomyslného hattricku.
Další dva závodníci totiž do cíle nedojeli. Manipulátoru Merlo Turbofarmer P 40.7 Top vypršel časový limit a poslední soutěžící New Holland LM 435 A nezvládl nakládání palet, takže musel být diskvalifikován.
Přesto všechny obsluhy se svými stroji podaly srdnatý výkon, ať již dojely do cíle či nikoliv a soutěž se musela líbit, o čemž přesvědčil potlesk na otevřené scéně, který byl velkou odměnou pro ty nejlepší.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *