Malá políčka mezi silnicemi a lesy

Během návštěvy výrobního závodu firmy Sampo Rosenlew v Pori si mohli čeští zemědělci a obchodní zástupci společnosti P & L Biskupice prohlédnout jednu z největších farem v tamním regionu. Její vlastník Jukka Rostedt obhospodařuje asi 550 ha zemědělské půdy, avšak rozdělené do 380 celků, největší pole má 13 hektarů. Vesměs jde o malá políčka mezi silnicemi a lesy obdělávaná moderní technikou, na nichž pěstuje jarní ječmen, pšenici a oves. Společně se třemi zaměstnanci se také stará o sto hektarů lesa.

Ještě v roce 1989 hospodařil Jukka Rostedt na 22 ha vlastních a 25 ha pronajatých. V současné době vlastní 220 ha, zbylou část má pronajatou, nájem u vysoce bonitní půdy se pohybuje od 400 do 500 eur. Cena půdy v tomto regionu je kolem 12 000 eur za hektar. Na nákup půdy si vzal farmář relativně velkou půjčku, musel přitom vynaložit velké úsilí s dokládáním řady požadovaných údajů. Jedinou dotací je 500 eur na jeden hektar, přitom tolik stojí ve Finsku tuna minerálních hnojiv či v takové výši je i pachtovné. Dotace na pořízení techniky nejsou žádné, v nedávné době podporoval stát výstavbu nových objektů a hal sloužících k zemědělské činnosti.

Jukka Rostedt využívá každý hektar zemědělské půdy. V nedávné době ještě existovaly ve Finsku kvóty na část výměry, která musela být v klidu. V současnosti existuje nařízení, že 30 % výměry se nesmí orat, ale může se zpracovávat pouze kypřičem. Na jeden hektar aplikuje asi 400 kg minerálních hnojiv a u obilovin dosahuje průměrného výnosu 5 tun. Zhruba polovinu produkce prodává hned po sezóně, zbylou část pak po novém roce. Vzhledem k tomu, že má dostatek skladovacích kapacit, může si počkat ne lepší cenu. I když letos je tomu naopak. V loni po sklizni prodával tunu pšenice za 220 eur a dalších 20 eur byl bonus za vysokou kvalitu, v současnosti spadla tato velice dobrá cena pod 190 eur za tunu.*

Více naleznete v Zemědělci či 20.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down