Malé, farmáři ale žádané

Finské žluto-šedé mlátičky Sampo Rosenlew se ve světě využívají zejména jako parcelní stroje ve výzkumných ústavech a šlechtitelských stanicích. Pro drobné zemědělce, obhospodařující několik desítek hektarů, jsou rozhodně zajímavým řešením sklízecí mlátičky Sampo řady 2000 a 3000.

Jedním z mnoha zemědělců, kteří investovali do těchto strojů, je i Ing. Václav Talák, který hospodaří asi na 90 hektarech v okolí Jalubí u Uherského Hradiště. Na svých pozemcích pěstuje obiloviny, řepku a kukuřici na zrno. Z toho vyplývá, že spolehlivá mlátička je pro něho jedním z nejdůležitějších strojů.
Ing. Talák je již mnoholetým uživatelem mlátiček Smapo. Na své farmě až do loňského roku využíval mlátičku Sampo Rosenlew 2065, která sloužila k jeho naprosté spokojenosti. Jelikož kapacita mlátičky výrazně překračuje plochu, kterou obdělává, vypomáhal se strojem při sklizni i několika okolním zemědělcům. Vloni například sklidil ještě dalších 150 ha ve službách. Dost vysoký zájem o služby této malé mlátičky byl také jeden z důvodů, proč si Ing. Talák pořídil novější stroj. V průběhu loňské sezóny se dohodl s firmou P & L na tom, že mu dodá dva roky starý stroj z Německa a ten stávající od něho za solidní cenu odkoupí.

Původní stroj z řady 2000

Mlátička Sampo 2065, kterou v Jalubí až do loňského podzimu používali, pohání šestiválcový motor Sisu Diesel o výkonu 96 kW (130 k).
Je vybavena hydrostatickým pojezdem v kombinaci s třírychlostní převodovkou. Tangenciálně uložený mláticí buben o průměru 500 milimetrů má osm mlatek a jeho šířka činí 1110 mm. Otáčky jsou regulovatelné v rozmezí od 600 n/min do 1300 n/min. Plocha mláticího koše je 0,51 m2 a úhel opásání je 105°. Separace zbytkového zrna probíhá na pěti klávesových vytřasadlech, jejichž ploch je 4,6 m2. Čistotu zrna obstarávají žaluziová síta o celkové ploše 3,4 m2. Z této celkové plochy je 2,07 m2 plocha úhrabečného síta a 1,33 m2 plocha spodního síta.

Nově řada 3000

V nadcházející sezóně bude v Jalubí pracovat Sampo 3065. O pohon se opět stará osvědčený šestiválec Sisu Diesel s výkonem 147 kW (200 k). Strojem pohybuje hydrostatické pojezdové ústrojí. Stroj vyniká výbornou manévrovatelností, kdy poloměr otáčení je 7,7 m, za což vděčí malému rozvoru náprav.
Mláticí ústrojí tvoří tangenciálně uložený buben o průměru 500 mm a šířce 1330 mm, osazený osmi mlatkami. Buben je opásán mláticím košem pod úhlem 105°, plocha tohoto koše je 0,62 m2. Šest žárově zinkovaných, klávesových vytřasadel zaujímá plochu 5,5 m2. Vysoké přechodové stupně těchto vytřasadel zajistí kvalitní načechraní slámy, což výrazně zlepší propad zrna. Čisticí ústrojí, to jsou dvě protiběžná žaluziová síta s celkovou plochou 4,1 m2, a výkonný ventilátor, který zajišťuje rovnoměrné proudění vzduchu. Jednou ze zajímavých vlastností, kterou stroje přejaly od parcelních mlátiček, je možnost všechny šnekové dopravníky snadno rozmontovat a pro snadné vyčištění šneky i vyjmout

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *