Malé i velké stroje

Pestrou pletu strojů má ve svém sortimentu firma Toko Agro. Jako obvykle se s nimi nepřehlédnutelně prezentovala i na letošním Techagru, kde vystavila jak mohutné samojízdné stroje, tak i malou avšak účelnou techniku.

Z těch velkých strojů můžeme jmenovat kupříkladu novou sklízecí mlátičku Laverda M306, nebo inovovaný samojízdný žací stroj Big M II. Big M má pro letošní rok zajímavou inovaci, která přispívá k úspoře paliva při transportu. Jde o úsporný silniční režim, při němž je nejvyšší pojezdové rychlosti 40 km/h dosaženo již při otáčkách motoru 1750 n/min. Elektronika přitom zabezpečí aby se při vyšších otáčkách motoru dále nezvyšovala pojezdová rychlost. Mimoto lze tento stroj nově vybavit shazováním řádků, které pomocí dvou šnekových dopravníků uloží posečenou hmotu z krajních dikových jednotek do jednoho centrálního řádku, takže odpadne shrnování.
Na samojízdný žací stroj tak může v technologické lince navázat přímo sběrací návěs. Dříve končila řada Krone modelem XXL (31 m3 del DIN), nyní je v nabídce ještě větší model a to 6XL. Zajímavým strojem je také lis Krone Big Pack určený na hranolovité balíky. Lis dosahuje vysokého stlačení hmoty, protože materiál je nejprve stlačen v předlisovací komoře a pak posunut do komory hlavní. Výsledný balík je tedy tvořen z 6 malých balíků, které jsou pak převázány šesti provázky. V nabídce je mimoto i lis, který takto vytvořených několik malých balíků zabalí jednotlivě (tato verze na našem trhu zatím k dispozici není).
Ale abychom se nevěnovali jen velkým strojům, je vhodné zmínit také stroje menší, jednodušší, a levnější, které však co do produktivity a efektivnosti práce nemusejí být vůbec nezajímavé. Jde především o plecí prutové brány Einbock, s jejich ž pomocí dokáží šikovní zemědělci uspořit náklady na herbicidy, či pokud jde o ekologické pěstování významně regulovat plevele nechemickou cestou.
Mimoto lze prutové brány použít i při úpravě pícninářských ploch. Pruty vytáhnou stařinu z drnu a pokud jsou brány vybaveny přísevem trav (Pneumatic Star) lze takto snadno pomocí přísevu vylepšit druhové složení travního porostu.
Zatímco v případě větších teleskopických manipulátorů si již řada podniků pořídila tyto stroje, menší manipulátory se teprve začínají prosazovat a konkurovat smykem řízeným či kolovým nakladačům. Jejich základní výhodou je vyšší zdvih ramene, přičemž rozměry a manévrovací schopnosti musí být na dobré úrovni. Platí to i pro model JCB 520-40, který byl předveden na Techagru. Tento malý manipulátor je vybaven padesátikoňovým motorem, zvedne 2 tuny a teleskopické rameno má zdvih 4 metry.
V souvislosti s firmou Toko Agro nesmíme zapomenout také na její hlavní produkt, kterým jsou traktory JCB Fastrac, někdy označované jako systémové nosiče. Tyto stroje jsou veskrze unikátní a přestože zásadní inovace se dočkaly v loňském roce je tu jedna zajímavost, kterou lze zmínit. Jedná se Fastrac Fanclub, tedy sdružení vlastníků, uživatelů a fandů těchto sympatických žlutých traktorů, který byl oficiálně založen 28.3. 2004. První akce spojená se sjezdem rychlých traktorů by se měla konat v průběhu tohoto léta a budeme vás o ní informovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *