25.08.2010 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malí, ale šikovní pomocníci

Malé kloubové nakladače jsou dobrým pomocníkem zejména tam kde jsou omezené manévrovací prostory a klasický manipulátor se do nich nevejde. V takových místech má kloubový nakladač jasně navrch.

A kloubový nakladač s teleskopem může dobře konkurovat i klasickému manipulátoru. Jde o to jaké převažující pracovní činnosti se od něho očekávají. Jde Tedy zejména o to do jaké výšky a s jakou hmotností na rameni bude pracovat. Pokud není třeba velká zdvihová výška a nosnost na rameni pak je kloubový nakladač vhodnější volbou.
Dilema zda si pořídit teleskopický manipulátor či malý kloubový nakladač řešili i v ZAS Věž. Tento podnik obhospodařuje 800 hektarů zemědělské půdy (650 ha tvoří půda orná) a má rozvinutý chov skotu v něž figuruje 330 dojnic a k tomu přináležejících 220 jalovic a 120 telat. Ve Věži v minulých letech investovali do ustájení a dojení, pořídili nový krmný vůz, mají techniku na úklid hnojných chodeb. Posledním krokem bylo vyřešení nakládky krmiv. Použitý KMV je totiž devítikubíkový Mayer Siloking s jedním vertikálním šnekem a tudíž nemá žádné zařízení pro nakládání. Nabírání siláže a senáže obstarával ještě nedávno HON s vykusovačem, který však již dosluhoval a tak zejména pro větší spolehlivost uvažovali ve Věži o nákupu nakladače nového. Zvažovali zda manipulátor či kloubový nakladač. Nakonec zvolili teleskopický kloubový nakladač Weidemann 4070 CX 100, který se manipulátoru v mnoha ohledech blíží. Není divu, protože jde o nejvýkonnější kloubový stroj, který Weidemann nabízí.

Výkonný stroj

Weidemann 4070 CX 100 je vybaven čtyřválcovým motorem Perkins o výkonu 45 kW (100 k). Motor je kapalinou chlazený s elektronicky řízeným vstřikováním paliva a disponuje zdvihovým objemem 4,4 litru. Je umístěn za zadní nápravou a působí tak jako protiváha k rameni a adaptéru. Protiváhu zvyšuje vzadu umístěná hydraulická palivová nádrž a samozřejmě též na rámu montované závaží. Přímo na výstupu z motoru jsou umístěna dvě hydrostatická čerpadla. Axiální pístový hydrogenerátor pro pojezdové ústrojí (průtok 149 l/min) a hydrogenerátor pro pracovní hydrauliku (průtok 95 l/min). Na hydrogenerátor pojezdu navazuje hydromotor, který je s konstantním objemem a přes převodku pohání diferenciály a následně přes koncové převody kola obou náprav. Diferenciály jsou vybaveny 100 % uzávěrkami. Pohon obou náprav je stálý a nejvyšší pojezdová rychlost je 20 km/h. To pro podmínky práce stroje v ZAS Věž není žádný handicap, protože tento stroj jen málokdy vyjede z areálu a jeho hlavní činností je nakládání krmného vozu (používají vykusovač Bresel und Lade) a teprve příležitostně je to manipulace s balíky a až nakonec práce s klasickou lžící s objemem 1 m3. V souvislosti s převahou práce v areálu společnosti lze zmínit též jednu zajímavost a tou je použití pneumatik s industriálním vzorkem. Ten je při jízdě po zpevněných plochách lepší, jízda je klidnější a pneumatiky se rovněž méně opotřebovávají.
Při popisu kloubového nakladače se musíme zmínit jo jeho kloubu. U stojů Weidemann je řešen tak, že umožňuje nejen otáčení ve vodorovné ose ale i naklánění o ose příčné. Proto nemusí mít nakladač výkyvnou zadní nápravu a kopírování terénu zajistí tento kloub tvořený jedním svislým čepem se dvěma výkyvnými ložisky.
A protože jsme při technickém popisu začali odzadu dostáváme se na konec nakladače, kterým je však jeho začátek, tedy teleskopické rameno. jeho nosnost je velmi dobrá a to 3,7 tuny, výška zdvihu dosahuje 3,6 metru a to v bodě otáčení lopaty. Pro plnění krmného vozu tyto parametry bez problému postačují.
Stroj je vybaven kabinou s klasickým ovládáním. Základem je tedy joystick pro manipulaci s ramene a adaptérem, na jeho hlavici je též přepínač pro změnu směru jízdy. Pokud je používána přídavná funkce na adaptéru, je ovládána páčkou vedle joysticku. Manipulátor má jen dva pedály. Pro pravou nohu je určen pedál plynu pro levou pedál brzdy kombinovaný s pedálem pojezdovým, To znamená, že v první fázi zdvihu pedálu se omezí rychlost jízdy a v po dalším stisknutí se rozpojí pojezd a nastoupí účinek brzd. Ty jsou mokré kotoučové a umístěné na poloosách přední nápravy.
Weidemann pracuje v ZAS Věž od letošního května a do července natočil 350 Mh a vystačil si jen s běžnou údržbou. Pro práci se plně osvědčil a jeho obsluha Petr Bišof si ho pochvaluje. Taktéž ředitel podniku Jaroslav Merunka je s ním spokojen. Stroj je spolehlivý, stabilní, dobře ovladatelný a výkonný a pro určené práce plně vyhovuje. Nákup tohoto nakladače totiž nepodcenili rozhodovali se skoro dva roky kdy zvažovali různé alternativy. A volba kloubového nakladače má i další výhodu a tou je možnost vyhrnování hnojných chodeb. Tuto práci sice vykonává smykem řízená nakladač, ale v případě poruchy jej Weidemann může snadno zastoupit. Zatím se tedy vše jeví tak, že si vybrali dobře.

Ušetřil spoustu ruční práce

Nabídka kloubových nakladačů Weidemann je široká. Jak bylo zmíněno ve ZAS Věž si vybrali nejvýkonnější typ který je v nabídce. Naproti tomu model s nejmenším výkonem zvolil Jan Petr, který hospodaří v Chvalkovicích nedaleko Jemnice. Soukromě hospodařící zemědělec pracuje na svých 52 hektarech a k tomu provozuje výkrm asi 50 ks prasat a 23 kusů býků. Na farmě mu pomáhá manželka a také syn, který má však hlavní pracovní poměr v oblasti mimo zemědělství.
Malé hospodářství nedoluje výbavu nejmodernější technikou, ale to neznamená, že by Chvalkovicích nějaké nové stroje neměli. Používají například 3metrovou secí kombinaci Kverneland Accord, talířové brány od firmy SMS a mezi nové stroje se řadí i Weidemann 1130 CX30. Pořídili si jej před čtyřmi lety a dosud pracuje k plné spokojenosti. Ušetřil jim totiž velké množství ruční práce, která souvisela zejména s vyklízením hnoje od ustájených býků. Ale to není samozřejmě jediná činnost, kterou manipulátor provozuje. Pan Petr má s technikou zkušenosti, a tak ví co si s nakladačem může dovolit. Proto mimo manipulace s balíky s ním provádí třeba i zemní práce a ač se to s tak malým strojem zdá nereálné při troše citu to jde. Používá jej i pro manipulaci se dřevem určeným na palivo atd. Jako adaptéry používá klasickou lopatu, dále vidle na hnůj a vidle na slámu vlastní výroby.
I tento stroj pracuje bez závad a vystačí s údržbou, dobře však na něm bylo vidět, že si jej považují. Při našem příjezdu stál uklizený v dílně, umytý a čtyři roky provozu na něm nebyly vidět. Také když jsem požádal pana Petra aby s ním vyjel ven a začalo pršet hned jej uklidil pod střechu. Ne snad proto, že by déšť nevydržel, ale aby se mu nenamočil pečlivě ušitý potah sedačky.
Model 1130 je totiž samozřejmě v provedení bez kabiny. Pohání jej tříválcový vznětový motor Perkins s výkonem 18,5 kW (25 k). Koncepce pohonu stroje je jiná než u výše popisovaného modelu 4070. Hydrogenerátor je dimenzován na nižší zatížení (průtok 70 l/min), je zubový, tedy s pevným zdvihovým objemem a tlakový olej pohání dva hydromotory umístěné přímo na diferenciálech náprav bez koncových převodů.
Změna průtoku oleje a tím i rychlosti jízdy se děje jednak změnou otáček motoru a dále též pomocí rozvaděče. Rozvaděč je napojen na pojezdový pedál, který má polohu pro jízdu vpřed a vzad a intenzita sešlápnutí pedálu odpovídá otevření rozvaděče a tím i průtoku oleje. Je to obdobné řešení jaké se používá například na samojízdných travních sekačkách.
Pro řízení teleskopu je určena křížová páka, která je napojena na rozvaděč a usměrňuje až 31 litrů oleje za minutu do pracovních válců hydrauliky ovládajících rameno nakladače. To má nejvyšší zdvih 2,7 metru (v bodě otáčení lopaty) a nosnost 776 kg.
Jak již bylo zmíněno Weidemann 1130 zastává ve Chvalkovicích mnoho práce, kterou dříve museli provádět ručně. Za čtyři roky provozu přitom fungoval velmi spolehlivě, takže je bezesporu jednou z nejlepších investic, kterou při nákupu techniky udělali.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down