Málo, ale dobře

Firma Multos působí na našem trhu od roku 1993. Její historie i současnost je spjatá se značkou Dal-Bo, s jejímž prodejem začínala, nedlouho poté přibyly kloubové nakladače Schaffer a až v nedávné době byl sortiment doplněn o techniku Fransgard.

Mezitím se v prodejní nabídce vyskytlo i několik málo dalších značek, podle slov majitele firmy, kterým je Martin Roh, však nikdy nebylo cílem mít v sortimentu velké množství značek. Snahou bylo prodávat menší paletu, ale produkty dobře prodejně i servisně znát a umět jejich uživatelům nabídnout správný stroj pro jejich podmínky. Nakonec malá rodinná firma s patnácti zaměstnanci ani jinou funkční strategii mít nemůže.

Společnost Multos s. r. o. již 11 let sídlí v areálu v průmyslové části Pelhřimova, kde má servisní i administrativní zázemí. A nejen to, v posledních letech tam probíhá i výroba techniky Dal-Bo. Jedná se samozřejmě jen o část produkce, především velké nožové válce.

Firma Multos provozuje též zemědělskou činnost, podle slov Martina Roha jde o hobby zemědělství na 30 ha půdy, které je částečně koníčkem, ale má svůj význam i pro vyzkoušení a případné předvádění prodávané techniky.

Tak, jak se vyvíjí prodej a stoupají požadavky na výrobu, stoupají i nároky na prostory. Pro příští rok je proto v plánu rozšíření administrativních, výrobních, servisních i skladovacích kapacit. Výstavba je plánována postupně, aby nedošlo k velkému finančnímu zatížení firmy.

 Multifunkční půdní válce

 Jak bylo uvedeno, prvním prodejním arktiklem společnosti Multos byla dánská technika Dal-Bo. Dánská firma Dal-Bo je renomovaným výrobcem půdozpracující techniky se širokou nabídkou strojů, část sortimentu vyrábí i pro konkurenční značky. V minulosti byla známá především kvalitními talířovými bránami, v současné době jsou nejprodávanější součástí sortimentu válce, které jsou nabízeny v záběru od 1,5 do 24,3 m. Válce jsou vyráběny nejčastěji v provedení Cambridge nebo Crosskill, u první z uvedených verzí jsou používány patentované kruhy SNOWFLAKE s vyšší pevností a zárukou prodlouženou na šest let. V nabídce jsou i hladké luční válce, různé typy pěchů, hrudořezů  a v současné době moderní nožové válce.

Snahou výrobce je, aby využití válců nebylo jen jednoúčelové, tedy jen válení po zasetí, ale aby se válce daly využít i pro jiné činnosti. Proto mohou být vybaveny stavitelnou smykovou lištou, prstovou rovnací a čechrací sekcí, přísevem pro výsev meziplodin a dalšími možnostmi pro zvýšení univerzality nasazení.

Jasnou předností válců je systém hydraulického dotěžování sekcí, který zabezpečuje konstantní přítlak v celém pracovním záběru. Válce mohou být dodány i v ekonomické variantě, tedy bez tohoto řešení, tím však zákazník přichází o jednu ze základních předností, kterou válce Dal-Bo mají.

Další hojně prodávanou součástí sortimentu jsou různé kultivátory a kombinátory, oblíbeným je například Rollomaximum, který je tvořen pružným smykem, Crosskill válci, radličkovou sekcí stavitelnou z kabiny traktoru, smykovou lištou a další řadou válců. Stroj má široké uplatnění pro precizní předseťovou přípravu. Je konstruován ve dvoudílném, popř. třídílném, hydraulicky sklopném provedení v pracovním záběru od 6,2 do 12,4 m a i u něj najdeme hydraulické vyrovnávání přítlaku.

Zejména na dánském trhu je poptávaný lehký kultivátor Cultilift tvořený smykovou lištou radličkovou sekcí a pěchovacím válcem.*

 

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 8/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *