Malotraktor pro letní úklid komunikací

Obce, které nemají často pro letní či zimní údržbu vyčleněné organizace, se mnohdy spoléhají na podobné služby od zemědělců ve svém regionu. Těm mohou být nápomocny menší obratné stroje primárně zaměřené k tomuto účelu s patřičnými nástavbami.

Jedním takovým univerzálním nosičem nářadí, jak tyto stroje odborně nazýváme, je Antonio Carraro TTR 4400 HST vybavený příslušnými pracovními nástavbami.

Malotraktor s otočným pracovištěm obsluhy

Antonio Carraro TTR 4400 HST má hydrostatický systém pojezdu a pohon všech kol 4 x 4 a uzávěrku předního i zadního diferenciálu. Je vybavený dieselovým motorem Yanmar s přímým vstřikováním paliva a výkonem 38 koní. Motor splňuje emisní normu Tier 3A, má mechanickou třístupňovou hydropřevodovku, která mu umožňuje plynulou změnu rychlosti v režimech 0 až 6 km/h, 0 až 12 km/h a 0 až 30 km/h. Stroj je stejné konstrukční koncepce, jakou mají traktory Antonio Carraro vyšší modelové řady s nízko uloženým těžištěm, kyvným rámem a shodně velkými předními i zadními koly, je předurčen k celoročnímu využití s různými variantami pracovních nástaveb. I proto je stroj vybaven vytápěnou kabinou s klimatizací.

Nezávislý vývodový hřídel pracuje v režimu 540/1000 ot/min, hydraulický systém je tvořen třemi dvojčinnými rozvaděči (tj. šest rychlospojek vzadu) a jedním dvojčinným rozvaděčem vpředu. Nechybí zadní tříbodový závěs se zvedacím výkonem 910 kg.   

Velkou předností nosiče je systém RGS™ Rev Guide System, tedy otočné pracoviště řidiče umístěné na otočné platformě, která umožňuje během pouhých několika vteřin obrátit směr jízdy, aby bylo možno přirozeně pracovat buď s nářadím taženým vzadu, nebo tlačeným vpředu. Stačí pouze otočit sedadlo s volantem a přístrojovou deskou s pedály o 180°, aby se mohlo pracovat v opačném směru bez jakéhokoli omezení přístupnosti a provozního komfortu. Všechny ovládací prvky se nacházejí v ergonomické poloze a v logickém pořadí při obou směrech jízdy.

Rychlá montáž a demontáž

Pro pravidelné zametání a vysávání prachu může uživatel použít například samosběrný zametací stroj HAFOG. Přední zametací systém s hubicí agregovaný v předním tříbodovém závěsu nosiče je dodáván se dvěma hydraulicky ovládanými zametacími kartáči (pracovní záběr 1 450 mm). Nástavbu je možné namontovat a demontovat bez použití nářadí. Zásobník na smetky s objemem 600 litrů a výškou vyklápění 1300 mm je montován a demontován pomocí odstavného podvozku na čtyřech kolech. Zásobník na vodu má objem 80 litrů. Na zásobník pro smetky je možné agregovat ruční vysávací hadici. Ve volitelné výbavě nechybí přídavný boční přimetací kotouč, což umožní rozšíření pracovního záběru až na 2020 mm.

Nosiče lze vybavit i na zimu

Pro agregaci s malotraktory, univerzálními nosiči a dalšími dvounápravovými vozidly je pro zimní období určený sněhový pluh, např. Snow Master 3400 s hydraulickým bočním seřizováním. Do jeho základní výbavy patří možnost nastavení na pravou a levou stranu, popřípadě kolmo ve směru jízdy. Případnou překážku na povrchu radlice zvládne v plovoucí poloze a poté se vrátí do pracovního režimu. Nerovný povrch kompenzuje radlice s plastovým břitem též svým odpružením. Kluzné patky jsou výškově stavitelné. Zimní výbavu nosiče většinou vhodně doplňuje také nástavbový sypač Snowline P 170. Do základní výbavy sypače s objemem nádrže 170 litrů patří hydraulický pohon šneku dopravníku a rozdělovače posypového materiálu, dávkování množství posypu hydraulickým nastavováním rychlosti šneku i nastavení šířky posypu (1 až 6 m) hydraulickým nastavením rychlosti pohybu rozmetacího talíře.   

Uvedli jsme jen dva příklady bohatého využití komunálních nosičů nářadí v létě a zimě. Malotraktory a komunální nosiče Antonio Carraro jsou svojí podstatou a konstrukcí zaměřené na oblasti od zemědělství až po komunální služby a vždy záleží na uživateli, jaké činnosti potřebuje na svých pozemcích provádět.*

David Procházka
produktový manažer komunální techniky
PEKASS a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down