Malotraktory ve třech provedeních

Jedu za tebou se svým malotraktorem. Slova písničky skupiny Mig 21 mne napadla hned když jsem si na Techagru sednul do jednoho z traktorů firmy Agroservis Šálek. A ne náhodou protože s malotraktorem této značky byl natočen i známý klip, ve kterém Jiří Macháček jede v malotraktoru TZ4 K14 za svojí nevěstou. To je však jen jeden ze starých modelů, zatímco současná nabídka malotraktorů se prezentuje modely novými.

V nabídce jsou celkem tři základní typy. Jednak klasický kloubový traktor, který vychází z již zmíněné řady TZ4 K14. Tento stroj je osazen vznětovým, vzduchem chlazeným dvouválcovým motorem Lombardini s výkonem 22 nebo 30 k, dále čtyřstupňovou převodovkou s mechanickou reverzací a pohonem všech kol (pohon zadní nápravy je možné vypnout). Standardem jsou uzávěrky diferenciálů obou náprav. Řízení traktoru je kloubové s jedním nebo dvěma hydraulickými válci. Traktor je vybaven zadním tříbodovým závěsem a vývodovým hřídelem s otáčkami 1000 n/min.
Výhodou kloubového řízení je jednoduchost a obratnost nicméně tyto přednosti jsou vyváženy nižší stabilitou. Pro práce na svazích se tedy více hodí modely a klasicky řízenou přední nápravou, které se od kloubového provedení liší hlavně rozměry a také jiným designem. Klasické řízení má výhodou také v tom, že není problém s montáží kabiny. Ta je použita u zcela nové řady Vega, což jsou malotraktory které nabízejí nejvyšší komfort ze všech strojů vyráběných firmou Agroservis Šálek. Prozatím používají shodné dvouválcové, vzduchem chlazené motory, avšak do budoucna budou modely Vega vybaveny tříválcovými vodou chlazenými motory, a by pro vytápění kabiny nemuselo být používáno nezávislé topení. A topení je při komunálních pracích v zimě jistě důležité. Do budoucna bude v malotraktorech také místo čtyřrychlostní používána převodovka s osmi rychlostními stupni vpřed a dvěma vzad. Nicméně stále půjde o převodovku s řazením bez synchronizace.
K malotraktorům lze zakoupit širokou paletu různého nářadí. Jedná se o jednoradličné pluhy, kombinátor se záběrem 1,86 m, rotační kypřič, dvouřádkový sazeč brambor, vyorávač brambor, mulčovač, trojstranně sklápěný návěs, rozmetadlo minerálních hnojiv, radlici a frézu na sníh, ale i paletizační zvedací zařízení či dokonce čelní nakladač.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *