27.07.2009 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Manipulační technika pro náročné

Pastevní chov skotu vzbuzuje často u nezasvěcených dojem, že hospodář poseká seno, uloží ho do stohu a v zimě si dá nohy nahoru. Ti kdo se této činnosti věnují nejlépe vědí, jak na hony vzdálen je tento názor od reality.

Do Vysoké Pece u Karlových Varů jsme přijeli za Vlastimilem Pokludou, který se věnuje ekologickému chovu hospodářských zvířat. „Zabývám se především chovem skotu bez tržní produkce, který vypásá téměř 600 ha pozemků v Krušných Horách. Hlavním cílem je údržba krajiny,“ charakterizuje svou činnost Vlastimil Pokluda. Hospodařit začal po restituci v roce 1994 se sedmi hektary a třiceti ovcemi.

Skot a ovce Současný chov skotu je zaměřen na plemeno limousine. Stádo tvoří přibližně 350 kusů, téměř 200 krav doplňuje více než 100 telat a jalovice. Vzhledem k vzdálenostem mezi pozemky, kdy nejvzdálenější jsou od sebe 40 km, je stádo rozděleno do pěti skupin. Na zbylých suchých stepních trávnících se pase 200 ovcí s jehňaty.
Vlastimil Pokluda zpracovává veškerou travní hmotu do balíků. S nimi manipuluje téměř neustále. Ze svých pozemků sklidí 2000 balíků sena a 2000 balíků senáže. Každý balík se musí na louce naložit a poté složit na úložišti a nastohovat. V zimě se zase balíky nakládají a odvážejí zvířatům. Vzhledem k tomu, že skot je na rozdíl od ovcí celoročně na pastvinách, vyžaduje v zimě mnohem více péče než v jiných ročních obdobích. Zajištěním pitné vody počínaje a prakticky každodenním navážením potravy konče. A kdo zná klimatické podmínky v Krušných Horách ví, že to mnohdy není vůbec jednoduché. Pro zajištění chovu ovcí naváží do 20 km vzdáleného ovčína každý rok 800 balíků krmiva a odváží nazpět veškerý hnůj, který následně kompostuje pro účely hnojení. Když vezmeme v úvahu i poměrně velké vzdálenosti mezi pastvinami, je jasné, že se u Pokludů nikdo rozhodně nenudí. Dost práce mají i čtyři pracovníci, kteří jsou zde zaměstnáni. Letos čeká Vlastimila Pokludu stavba přístřešku, určeného především pro telení krav, na stole je již i projekt na výstavbu zimoviště.

Kvalitní technika nutností
Takové vytížení vyžaduje velmi kvalitní a odolnou techniku. Čelní nakladač Mailleux MX 100 na traktoru Same si pořídil Vlastimil Pokluda již před šesti lety a byl tehdy prvním v okrese. Pracoval s ním i ve službách. Traktor s nakladačem má již za tuto dobu odpracováno více než 5000 motohodin. Důležité pro majitele je to, že bezchybně pracuje dodnes. Kromě běžné údržby a výměny opotřebitelných součástek neměl nikdy žádnou poruchu. Pevná konstrukce čelního nakladače odolává vysokému zatížení. Pracovní vytížení nakladače však bylo tak velké, že bylo třeba pořídit druhý stroj. Volba padla na model Mailleux MX T10 v kombinaci s traktorem Lamborghini R6.120. Ten zde již pracuje druhou sezónu, opět bez jakýchkoliv problémů. U čelních nakladačů této značky majitel oceňuje především jejich robustní konstrukci, která však umožňuje velmi dobrý výhled z traktoru. Jistě k tomu přispívá systém uložení hydraulického vedení uvnitř rámu. Nakladače se snadno ovládají a práce s nimi je přesná. U modelu Mailleux MX T10 si navíc pochvaluje ovládání hydraulikou traktoru přes joystick, které je velmi pohodlné a přesné. Vlastimil Pokluda při hodnocení techniky vychází i ze zkušeností s jinými značkami, které měl možnost vyzkoušet v praxi.
Přestože čelní nakladače zastanou velký objem prací, na vše nestačí. Například v prostorech ovčína je třeba volit jinou techniku. Při rozhodování, zda smykem řízený či kloubový nakladač, padla nakonec volba na kloubový Weidemann 1250 CX35. Kloubové nakladače neničí podlahu, vykazují menší opotřebení pneumatik a dosah ramene a nosnost hovoří v jejich prospěch. Tento kloubový nakladač je tak všestranný, že ani po několika měsících ještě do ovčína natrvalo nedorazil. Využívá se při rekonstrukci objektů i při práci v dílně, kde zastoupí i vysokozdvižný vozík. Majitel se s ním nechce rozloučit, tak bude třeba do ovčína asi zakoupit ještě jeden.
Výčet manipulační techniky musíme ještě doplnit o jeden stroj, teleskopický manipulátor Merlo Turbofarmer P 41.7. Přestože jsou čelní nakladače velmi výkonné, všechnu práci nezastanou. Při manipulaci ve výškách a vzdálenostech, které jsou mimo jejich možnosti, nastoupí těžší technika. Merlo je na farmě jeden a půl roku a za tu dobu dokázal o svých kvalitách přesvědčit. Jeho úkolem je nakládka balíků na přepravní vozy, plnění rozmetadla kompostem či stohování sklizené píce. Velmi se osvědčil i při rekonstrukci ovčína, kde pomohl svojí silou. V ovčíně se využívá zejména při odklízení podestýlky či ukládání balíků sena na půdu, tedy do výšky, kam jiný stroj nedosáhne. Vlastimil Pokluda před koupí vyzkoušel několik značek, ale Merlo ho svými schopnostmi přesvědčilo. Z jeho vlastností vyzdvihuje robustnost a stabilitu při zachování přesnosti práce a snadné intuitivní ovládání. Důležitá je i nízká hladina hluku v kabině, což obsluha při mnohahodinových směnách ocení.

Spolehlivost na prvním místě Spokojený zákazník, to je i kvalitní prodejní a poprodejní servis. Vlastimil Pokluda je spokojen nejen s technikou, ale i se spoluprací s firmou Cime, s. r. o., která je dodavatelem veškeré manipulační techniky na farmě. Oceňuje i vstřícnost a rychlost servisního zázemí. Nejvíce si však chválí kvalitu strojů, díky které se se servisními pracovníky vidí co nejméně.

Klíčové informace:
• Při orientaci na živočišnou výrobu je potřeba manipulační techniky vysoká.
• Na farmě Vlastimila Pokludy se velmi osvědčily čelní nakladače Mailleux.
• Manipulaci s materiálem též vykonává teleskopický manipulátor Merlo a kloubový nakladač Weidemann.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down