Manipulátor CAT pro zemědělství

Jedním z nejvýznamnějších výrobců stavební techniky je americká firma Caterpillar, která je známá našim zemědělcům jako výrobce pásového traktoru Challenger, který se v Evropě prodává pod značkou Claas.

Vzhledem k výrobě stavebních strojů mají ve výrobním programu své místo stroje pro manipulaci s materiálem, které firma dodává také do zemědělství. Jedná se o klasické kolové nakladače, nakladače řízené smykem a také o teleskopické manipulátory. Stroje určené pro práci v zemědělství nesou označení CAT TH 62.
Tato řada manipulátorů je vybavena vznětovým motorem CAT 3054 s přímým vstřikem paliva a to v atmosférickém provedení označeném CAT 3054 DINA s celkovým výkonem 60 kW (81 k), nebo v provedení s přeplňováním označeném CAT 3054 DIT s celkovým výkonem 81 kW (110 k). Obou hodnot dosahují tyto motory při 2200 min-1. Kromě těchto hodnot uvádí výrobce ve svých materiálech také čistý výkon, ten činí u prvně jmenovaného motoru 55 kW (73 k) a u přeplňovaného motoru 75 kW (101 k).
Atmosférický motor dosahuje maxima točivého momentu při 1400 min-1 a tato hodnota činí 270 Nm, přeplňovaná verze dosahuje maxima točivého monetu při 1600 min-1 a jeho hodnota činí 365 Nm. Oba typy agregátů mají shodný zdvihový objem a sice 4000 cm3. Objem palivové nádrže činí 120 l. (jedná se o využitelný objem cca 90 %).
Výkon motoru se přenáší na podvozek přes převodovku řazenou pod zatížením a to na přední i zadní nápravu. Tato převodovka disponuje čtyřmi rychlostními stupni vpřed a třemi stupni vzad. Převodovka je ovládána jednou pákou s otočnou rukojetí umístněnou na sloupku řízení. Pro jízdu vzad je převodovka vybavena čidlem, které uvádí do chodu akustickou signalizaci. Pojezdovou rychlost při jednotlivých stupních znázorňuje tabulka.

Nápravy jsou vybaveny samostatně instalovanými koncovými převody. Zadní náprava je výkyvná, přední náprava je konstruována jako pevná. Manipulátor má trvalý pohon obou náprav. Nápravy jsou vybaveny diferenciálem s uzávěrkou ovládanou nášlapným vypínačem a uzavřenými lamelovými brzdami v olejové lázni. Na všech kolech je hydraulický posilovač brzdného účinku. Parkovací brzda je řešena jako mechanická na pření nápravě. Pro snadnou manévrovatelnost jsou všechna kola řiditelná. Umožňují tedy všechny tři režimy řízení a to zatáčení za pomoci obou náprav, zatáčení za pomoci přední nápravy a krabové řízení. Poloměr otáčení při natočení obou náprav činí 3,63 m. (v oblasti pneumatik).
Pneumatik použitelných pro CAT 62 existuje celá řada, avšak jako vhodné pro práce v zemědělství jsou v nabídce pneumatiky s rozměrem 17,5 x 24 8 TG, standardně je manipulátor osazen pneumatikami s rozměrem 15,5 x 24 W12, které jsou určeny pro stavebnictví.
Rám podvozku je modulové konstrukce a jeho součástí je závěs nízko uloženého výložníku. Šasi se skládá z jednotlivých ocelových desek s přišroubovaným přídavným rámem. Na šasi jsou umístněny „body“ pro zavěšení a uvázání stroje při přepravě. Součástí podvozku jsou také nízkoprofilové stabilizační opěry, které jsou ovládány z kabiny řidiče. Rám je vybaven tažným závěsem s čepem.
Hydraulický systém stroje je disponuje axiálním pístovým čerpadlem s proměnným dodáváním množství kapaliny (Load Sensing), jehož maximální průtok činí 99 l/min. objem nádrže hydrauliky činí 150 l. Maximální tlak v celém systému dosahuje 25,3 MPa. Systém je osazen ventily pro kompenzaci tlaku a průtoku, umožňuje současnou činnost všech funkcí výložníku. Ovládání se děje krátkou ovládací pákou.
Pro manipulaci s materiálem je stroj osazen třídílným výložníkem konstruovaným z vysoce pevné oceli. Jeho součástí jsou nastavitelné nekovové otěrové příložky. Na konci výložníku se nachází upínací zařízení pro osazení nejrůznějších adaptérů. Pístnice hydraulických válců jsou galvanicky pochromovány.
Maximální výška zdvihu výložníku činí 7,6 m, kdy manipulátor dosahuje nosnosti maximálně 1500 kg. Maximální vodorovný dosah představuje hodnotu 4,09 m, přičemž nosnost při maximálním dosahu činí 1330 kg.
K pohodě obsluhy přispívá jednomístná kabina, která nese řadu prvků komfortní výbavy. Jedná se o tónovaná skla, všestranně nastavitelná a vzduchem odpružená sedačka, nastavitelný sloupek řízení, podlahová rohož pro snadný úklid a další prvky. Pro kontrolu pracovních funkcí má řidič k dispozici ukazatele teploty chladící směsi, převodového oleje, palivoměr, dále pak výstražné indikátory tlaku motorového oleje, zvoleného režimu řízení, nebo počítadlo motohodin.
K výbavě je nutné připočítat celou řadu adaptérů (lopaty, vidle, atd) a ostatní prvky, které umožňují celoroční využití teleskopického manipulátoru od firmy Caterpillar.

Filip Javorek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *