Manipulátory pro všestranné použití

Kloubové nakladače a teleskopické manipulátory Weidemann se představily v polovině dubna při praktických ukázkách v areálu živočišné výroby akciové společnosti Agro Hoštka v Malešově. Při akci, kterou pořádala společnost RCG-Agromex, která má tyto stroje ve své nabídce, se nakladače prezentovaly hned s několika typy adaptérů a dokázaly, že jejich využití je skutečně všestranné.

Firma Weidemann má s výrobou nakladačů pro různá odvětví více než 40leté zkušenosti a ve svém výrobním programu nabízí jak malé nakladače Hoftrac, tak i výkonné kolové nakladače a teleskopické manipulátory. Každý uživatel si tedy může vybrat stroj přesně svých potřeb a požadavků.
Pohonnou jednotkou kloubového nakladače Weidemann 3006, který byl představen jako první, je čtyřválcový motor Deutz chlazený mediem o výkonu 61 koní. Kloubové řízení stroje je plně hydraulické. Rozchod hydrostaticky poháněných kol lze měnit a nastavovat podle stájových podmínek. Zajímavostí je na stranu sklopná kabina, která je pro nakladače Weidemann specifická. Je tak zajištěna maximálně pohodlná přístupnost ke všem komponentům, a tím snadnější údržba a servis. Hydraulický rychloupínač pracovních nástrojů je ovládaný z kabiny. Mezi adaptéry najdeme lžíce na lehký materiál i zeminu, paletizační vidle, kleště na kulaté balíky i vykusovač.
Stroje jsou vyráběny buď s pevným nebo teleskopickým ramenem. Představený typ 3006 má dvě teleskopická ramena. Proto může být stroj nízký, výška nad kabinou dosahuje 2417 mm, jelikož obsluha mezerou mezi rameny dobře vidí a řízení tak může být posazeno níže. Velmi dobrý přehled má obsluha i když je rameno vysunuto do výšky (maximální výška zdvihu je u tohoto nakladače 5014 mm). Maximální zdvihová síla je u tohoto typu 5027 kg, trhací síla 1942 daN. Třetí výhodou dvouramenného řešení je jeho snadný servis. Pojezdová rychlost nakladače dosahuje 20 km/h.
Manipulátor Weidemann 5006 zaujal
Návštěvníky předváděcí akce, kterých se sešlo několik desítek, ale více zaujal teleskopický manipulátor Weidemann 5006. Jde o obratný stroj s výškou zdvihu 5405 mm, která umožňuje například i nakládku obilí do nákladních automobilů. I tento typ nakladače je osazen čtyřválcovým motorem Deutz chlazeným médiem (olejem bez přítomnosti vodního chladiče) o výkonu 81 koní při 2500 n/min. Tento systém je u manipulátorů Weidemann novinkou. Olej, kterého se spotřebuje 16 litrů při něm zároveň maže i chladí. Interval výměny oleje se prodlouží z obvyklých 250 mth na 400 mth.
Nápravy manipulátoru jsou hydraulicky zavíratelné s hydrostatickým pohonem všech kol a s ovládáním multifunkční pákou. I u tohoto typu stroje jsou veškeré komponenty velice dobře přístupné. Obsluha může volit mezi třemi možnostmi řízení. Buď může být řízena pouze přední náprava, této možnosti se využívá především při transportu a rychlý chod dosahuje 32 km/h. Řízeny mohou být také obě nápravy současně, případně se manipulátor může pohybovat krabím chodem.
Výška stroje nad kabinou dosahuje pouhých 1980 mm, celková pracovní výška činí 6303 mm. Manipulátor má maximální zdvihovou sílu 5414 kg, trhací síla má hodnotu 2892 daN. Hydraulické zařízení se skládá z pracovní a pojezdové hydrauliky. Pojezdová hydraulika řídí pohon strojů, pracovní potom zvedání a spouštění výložníku a hydraulických nástrojů.
Stroj může být opatřen i zadním závěsem s tahovou silou osm tun. To je velmi výhodné například při dopravě sena nebo slámy, kdy nakládku i odvoz zvládne pouze jeden člověk s jedním strojem.
Jak kolové kloubové nakladače, tak teleskopické manipulátory Weidemann se vyznačují vysokým výkonem, spolehlivostí, bezpečností, pohodlným ovládáním, robustností a stabilitou díky nízkému těžišti a příznivému rozložení břemene. Jsou úzké a nízké a proto v zemědělských provozech, kde nebývá místa nazbyt velice obratné a pohyblivé.
Velmi jednoduché a spolehlivé je i připojení pracovních nástrojů.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *